تاسیس برند زارا

زارا برند اسپانیایی گروه ایندی تکس (Inditex Group) است که در سال ۱۹۷۵ از سوی آمانسیو اورتگا (Amancio Ortega) و همسرش روزالیا مرا (Rosalia Mera) در اسپانیا تاسیس شد. اورتگا که در سال ۱۹۳۶ به دنیا آمد ، هم اکنون با ثروتی معادل ۷۰ میلیارد دلار ، یکی از ثروتمندترین مردان جهان به حساب می آید. سازمان مرکزی این برند در گالیشیای اسپانیا واقع است که منطقه ای صنعتی به شمار می آید.

ازرا

اورتگا که به فیلم سینمایی زوربا  (Zorba ) ، محصول سال ۱۹۶۴ یونان ، علاقه ی بسیار زیادی داشت ، نام زوربا را برای اولین فروشگاه خود انتخاب کرد. این اقدام وی با اعتراض رستوران داری مواجه شد که در همان خیابان رستورانی با نام مشابه داشت و معتقد بود دو فروشگاه با نام زوربا موجب سردرگمی مشتری ها می شود و از این رو زوربا با اندکی تغییر ، به زارا تبدیل شد. محصولات زار برای اولین بار در سال ۱۹۷۵ روانه بازار شدند و اکنون این برند حدود ۴۴ سال است که در عرصه تولید لباس فعالیت می کتد.

زارا
آمانسیو اورتگا موسس زارا

فعالیت بین المللی

زارا فعالیت بین المللی خود را در سال ۱۹۸۰ در پرتغال شروع کرد و سپس در سال ۱۹۸۹ وارد بازار امریکا و یک سال پس از آن وراد فرانسه شد. زارا حدود ۱۶۷۱ فروشگاه در ۷۳ کشور جهان دارد که اسپانیا با ۳۶۴ فروشگاه در جایگاه اول و فرانسه یا ۱۰۳ فروشگاه در رده ی بعد قرار دارد. امروزه پرتغال ،ایتالیا ، آلمان و بریتانیا دیگر بازار های کلیدی این برند را تشکیل می دهند.

بخوانید  دانشگاه استنفورد (Stanford University) از معتبرترین دانشگاه های جهان

نکته ی جالب در مورد زارا این است که این شرکت می تواند در مدت ۲هفته محصول جدیدی را طراحی و به فروشگاه ها عرضه کند و این در حالی است که زمان متوسط برای تولید و ارائه یک محصول در صنعت پوشاک ، ۶ ماه است. این برند سالانه حدود ده هزار محصول جدید تولید می کند. شاید عجیب ترین استراتژی و سیاست زارا ، استراتژی تبلیغات صفر آن است.

زارا

این برند ترجیح می دهد به جای صرف هزینه در تبلیغات ، پول خود را برای باز کردن شعبه های جدید خرج کند. عدم تبلیغات این برند ، نقطه ی مقابل تبلیغات وسیع رقبای اصلی این برند مانند لوئیس ویتون است. دانیل پیتی ، مدیر مد شرکت لوئیس ویتون ، درباره زارا چنین می گوید : “زارا خلاقترین و مخربترین (برای رقبا) خرده فروشی در جهان است. شبکه سی ان ان نیز درباره زارا می گوید : “این برند یک داستان موفق اسپانیایی” است.