والت دیزنی شرکت سینمایی

والت دیزنی یکی از بزرگترین شرکتهای جهان در حوزه رسانه و سرگرمی است که سازمان مرکزی آن در شهر کاایفرنیا در امریکا واقع شده است. این شرکت در شانزدهم اکتبر ۱۹۲۳ از سوی دو برادر به نامهای والت و روی دیزنی با نام تجاری استودیوی کارتون برادران دیزنی تاسیس شد و در سال ۱۹۸۶ به شرکت والت دیزنی تغییر نام داد. امروزه والت دیزنی علاوه بر تولید کارتون ، وارد سایر ژانر های سینمایی نیز شده و استودیوی این شرکت یکی از معروف ترین استودیوها در هالیود است.والت دیزنی

علاوه بر این ، دیزنی مالک شبکه ی پخش تلویزیونی ABC و چندین شبکه ی تلویزونی کابلی مانند دیزنی چنل و ESPN است. ۱۴ پارک تفریحی ، کشتی کروز و بخش موسیقی ، دیگر قسمتهای کسب و کار این برند را تشکیل می دهند. متخصصان برندینگ در جهان بویژه پروفسور آکر معتقدند که دیزنی نمونه ای موفق از شرکتهایی است که برند خود را در حوزه های مختلف توسعه داده اند و توانسته اند تصویر برندشان را در ذهن مخاطبان بخوبی مدیریت کنند.

دیزنی تولید کارتن های خود را با کارتون “آلیس در سرزمین عجایب” آغاز کرد و سپس به سراغ کارتون “اسوالد ، خرگوش خوش شانس” رفت. اسوالد نتوانست موفقیت آلیس در سرزمین عجایب را تکرار کند و با شکست تجاری رو به رو شد. این شکست باعث شد که ایده ی شخصیتی کارتونی درباره ی یک موش به نام میکی موس شکل بگیرد که نه تنها در آن زمان بلکه ، هنوز هم جزو شخصیت های محبوب کارتونی به شمار می آید.

بخوانید  زارا (Zara) برند اسپانیایی از زیر مجموعه های ایندی تکس فعال در صنعت پوشاک و مد
والت دیزنی
شخصیت میکی موس

پیشرفت شرکت

سفید برفی و هفت کتوله ، جزیره گنج ، زورو ، زیبای خفته ، رابین هود ، بامبی ، سیندرلا ، شیر شاه و گیسو کمند تنها تعداد کمی از کارتونهای بی شمار والت دیزنی هستند که چندین نسل از مخاطبان را همواره با اشتیاق به سالنهای سینما کشانده اند یا پای گیرنده های تلویزیونی مجذوب خود کرده اند. والت دیزنی اخیرا (سال ۲۰۱۲) شرکت لوکاس فیلم را از مالک آن جرج لوکاس که یکی از کارگردانان مطرح سینما جهان و کارگردان جنگ ستارگان است ، خریداری کرد. دیزنی با این اکتساب قصد دارد جایگاه خود را در سینما تخیلی هر چه بیشتر مستحکم کند.

والت دیزنی
مایکل ایسنر

والت دیزنی تاکنون شش مدیر عامل داشته است. اولین مدیر عامل این شرکت ، روی دیزنی از سال ۱۹۲۹ تا ۱۹۷۱ این سمت را در اختیار داشت. پس از وی دان تاتوم (۵سال) ، کارد واکر (۷سال) و ران میلر (یک سال) مدیر عامل والت دیزنی بودند. در سال ۱۹۸۴ مایکل ایسنر (Michael Eisner) سکان هدایت والت دیزنی را در اختیار گرفت و بیش از ۲۰ سال عهده دار این مسولیت بود. دیزنی در زمان ایسنر پیشرفت بسیار زیادی کرد و برند آن به طور چشمگیری توسعه یافت. پس از جدایی ایزنر از دیزنی در سال ۲۰۰۵ ، رابرت آیگر مدیرعامل این شرکت شده است. آیگر یکی از اعضای هیات مدیره ی شرکت اپل نیز هست.