مجله اینترنتی ژانگولر

برند وال مارت

سابقه ی برند وال مارت به بیش از نیم قرن می رسد. در سال ۱۹۶۲ ، سام والتون اولین فروشگاه این برند را در شهر راجرز در ایالت آرکانساس امریکا تاسیس کرد. ۱۷ سال بعد ، یعنی در سال ۱۹۷۹ ، وال مارت با مدیریت والتون موفق شد به فروش سالانه معادل یک میلیارد دلار دست یابد که برای آن زمان فروشی فوق العاده بود. در ماه ژانویه ی سال ۲۰۰۲ ،‌ وال مارت عنوان بزرگترین خرده فروش جهان را به خود اختصاص داد و هنوز هم چه به لحاظ در آمد و چه از نظر سود ، این عنوان را با خود یدک می کشد.

وال مارت
سام والتون

البته در این میان تغییر کوچکی در نام و لوگوی این برند به وجود آمد ، زیرا تا پیش از سال ۲۰۰۸ بین دو بخش نام این برند یعنی «وال» و «مارت» خط فاصله ای وجود داشت ،‌ اما پس از آن تاریخ ، این خط فاصله حذف شد ، و نام این برند به صورت Walmart در آمد. وال مارت علاوه بر بزرگترین خرده فروش جهان ، بزرگترین کارفرمای خصوصی جهان نیز به شمار می آید ،‌ به طوری که در پایان سال ۲۰۱۱ بیش از دو میلیون نفر در این شرکت کار می کردند. این برند هنوز هم به صورت یک کسب و کار خانوادگی اداره می شود و ۵۰ درصد از سهام آن متعلق به خانواده ی والتون است.وال مارت

بزرگترین در جهان

این برند ۸۹۷۰ فروشگاه  در چندین کشور جهان دارد که با ۵۵ نام متفاوت کار می کنند. مثلا فروشگاههای این برند در مکزیک با نام وال مکس شناخته می شوند. فروشگاههای آسدا در انگلستان ، سی یو در ژاپن و بست پرایس در هند ، همگی متعلق به وال مارت هستند. این برند  پیشرفت و گسترش بسیار سریعی در آمریکا داشته ، به طوری که حتی مردم دورافتاده ترین نقاط امریکا نیز کمتر از ۱۰۰ کیلومتر با نزدیکترین فروشگاه وال مارت فاصله دارند.

بخوانید  ورساچه (Versace) شرکت طراحی و خانه ی مد ایتالیایی

موسس وال مارت ، سام والتون ، کار خود را در سال ۱۹۴۰ به عنوان یک فروشنده در فروشگاه جی.سی.پنی (J. C. Penney) در ایالت آیووا آغاز کرد و ۱۸ ماه در این فروشگاه فعالیت کرد. در سال ۱۹۴۵ او با برادران باتلر آشنا شد که خرده فروشان محلی و صاحب فروشگاه های زنجیره ای بن فرانکلین بودند.

وال مارت

تاسیس و موفقیت

آنها به والتون پیشنهاد دادند که نمایندگی برندشان را در نیوپورت بپذیرد. بدین ترتیب والتون مدیر فروشگاه بن افراکلین در نیوپورت واقع در ایالت آرکانساس شد. او ۱۷ سال به این همکاری ادامه داد و تجارب با ارزشی در زمینه ی خرده فروشی بویژه خورده فروشی مواد غذایی به دست آورد تا اینکه در سال ۱۹۶۲ ، اولین فروشگاه این برند را با عنوان شهر تخفیف وال مارت (Walmart Discount City) تاسیس کرد.

 

در طول ۵ سال ، او موفق شد تعداد فروشگاههای وال مارت را در آرکانساس به ۲۴ عدد برساند. در سال ۱۹۶۸ والتون با تلاش فراوان توانست اولین فروشگاههای این برند را در خارج از ایالت آرکانساس تاسیس کند. این دو فروشگاه در میسوری و اوکلاهاما قرار داشتند. آنچه بیش از هر چیز در مورد والتون تامل برانگیز است ، علاقه ی او به یادگیری و کسب تجربه و صبر و شکیبایی وی است که ۲۲ سال را صرف آموختن کرد تا بالاخره کسب و کار مستقل خود را راه اندازی کند. او ابتدا آموخت و سپس دست به اقدامی حساب شده زد که نتیجه ی آن وال مارت است که امروزه یکی از برترین برندهای دنیا است.

بخوانید  والت دیزنی (Walt Disney) شرکتی که رویای کودکانه را روی پرده سینما آورد.