یو بی اس (UBS) بانک سوئیسی پیشرو در ارائه خدمات مالی و بانکداری

یو بی اس

خدمات مالی یو بی اس

یو بی اس (UBS) بزرگترین بانک سوئیس و یکی از بزرگترین موسسات خدمات مالی در جهان است که سازمان مرکزی آن در شهرهای بازل و زوریخ واقع است. یو بی اس از نظر سرمایه ی بازار ، ششمین بانک ثروتمند جهان محسوب می شود. این بانک خدمات خود را در حوزه های سرمایه گذاری بانکی ، مدیریت دارایی و مدیریت ثروت به مشتریان خصوصی ، شرکتی و دولتی در سراسر جهان ارائه می دهد.یو بی اس

یو بی اس که مخفف کلمه ی Union Bank of Switzerland است ، بانکی بسیار قدیمی است که سابقه ی آن به سال ۱۸۵۴ باز می گردد. البته شکل امروزی این بانک با آنچه در سال ۱۸۵۴ شروع به فعالیت کرد بسیار متفاوت است. یکی از بزرگترین تغییرات در این بانک ، تلفیق آن با Swiss Bank Corporation در سال ۱۹۹۸ بود.

خدمات

این بانک که در ارائه ی خدمات بانکداری خرده فروشی و بانکداری تجاری در سوئیس پیشرو است ، در بیش از ۵۷ کشور جهان فعالیت می کند و در سال ۲۰۱۲ حدود ۶۵ هزار کارمند داشت. این بانک با دارایی سرمایه گذاری شده ای معادل ۲/۲ تریلیون فرانک سوئیس ، دومین بانک جهان از نظر دارا بودن ثروت خصوصی به شمار می آید. در میان بانکهای اروپایی ، یو بی اس بیشترین ضرر را از بحران اقتصادی این قاره متحمل شد و تزریق سرمایه شرکت سرمایه گذاری دولت سنگاپور در سال ۲۰۰۷ بود که توانست این بانک را سر پا نگه دارد.

این بانک همچنین در سه نوبت و در سال های ۲۰۰۷ ، ۲۰۰۸ ، و ۲۰۰۹ مجبور به درخواست دریافت سرمایه از دولت سوئیس شد. بانک یو بی اس بسیار مشتری محور است که ۴۲ در صد فعالیت آن در سوئیس ، ۴۲ در صد در امریکا ، ۱۱ درصد در سایر کشورهای اروپایی ، خاورمیانه و افریقا و ۵ درصد از فعالیت آن در منطقه ی آسیا – اقیانوسیه (Apac) است. سهام این بانک در بازار سهام SIX سوئیس و بازار سهام نیویورک عرضه می شود.

بخوانید  مجموعه ی هتلها و تفریحگاههای هیلتون (Hilton) پیشگام در صنعت هتلداری
یو بی اس
دفتر یو بی اس در زوریخ

جهش در بازار

وقتی به فهرست بهترین برندهای جهان که شامل ۱۰۰ برند برتر میلیارد دلاری است ، نگاه می کنیم ، می بینیم که تا سال ۲۰۰۴ هیج نشانی از این برند در آن نبود اما به یکباره در سال ۲۰۰۵ یو بی اس  در کنار ای بی (eBay) ، سامسونگ ، HSBC و اپل در میان پنج برند برتر جهان از لحاظ سرعت رشد قرار می گیرد و توانست با رشد ۱۶ درصدی به رتبه ی چهل و چهارم در این فهرست قرار بگیرد. دلیل چنین رشد سریعی مدیریت موفق برند جهانی یو بی اس است. تاریخچه ی این بانک پر است از ادغامها و اکتسابها مختلف و این باعث شده بود تا مدیریت جهانی این برند با مشکلاتی رو به رو شود.

استراتژی یک برند

اما در سال ۲۰۰۵ این برند به سراغ یکی از بزرگترین اساتید برندینگ جهان ، یعنی پروفسور دیوید اکر رفت و از وی و موسسه ی او (پرافت Prophet) خواست تا استراتژی های برندینگ آن را بررسی کند. موسسه ی پرافت پس از تحلیل شزایط برند به این نتیجه رسید که اکتسابهای این بانک به رغم اینکه قدرت کسب و کاری آن را افزایش داده اند ، اما آگاهی از این بانک به عنوان یک برند واحد را در بازارهای کلیدی آن پایین آورده اند. این موسسه پس از تحقیقات بازار به شکل کمی و کیفی ، استراتژی «یک برند» را به یو بی اس پیشنهاد داد.

یو بی اس
دیوید اکر

اتخاذ این استراتژی ، مستلزم توسعه ی هر چه بیشتر بخش بازاریابی و آموزش کارکنان برای حمایت از انجام هر چه بهتر آن بود. پیاده سازی استراتژی «یک برند» باعث جهش فوق العاده ی بانک یو بی اس در فاصله ی سالهای ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ شد و این برند به برندی جهانی تبدیل شد. در همین راستا ،‌کمپین «شما و ما» نیز طراحی شد تا ارتباط دو طرفه میان بانک و مشتریان هر چه بیشتر تقویت شود.

بخوانید  آمازون (Amazon) بزرگترین شرکت خرده فروش آنلاین جهان

 


 

Author: میلاد کوتاهی