زندگینامه توماس آلوا ادیسون

توماس آلوا ادیسون در شهر میلان اوهایو به دنیا آمد. مادرش بر این عقیده بود که کودکش در خانه بیشتر می تواند بیاموزد و به همین دلیل توماس در خانه مشغول آموزش شد. وی آزمایشگاه کوچکی در زیر زمین داشت و با فروختن سبزیهایی که خود در باغچه خانه شان می کاشت ، آنچه را برای آزمایشاتش احتیاج داشت می خرید. قبل از پانزده سالگی هفته نامه ای به نام «هرالد هفتگی» چاپ کرد. چاپخانه او در واگن باری قطار بود که وی دا آن قطار کار می کرد. او در واگن قطار آزمایش می کرد. پیش از اختراع برق در خانه ها ، از چراغهای نفتی ، گازی و شمع استفاده می شد.

توماس آلوا ادیسون

در سال ۱۸۷۹ ادیسون کوشش کرد که چراغی با سیم فروزان بسازد ، ولی برای ساختن این چراغ ، انجام سه کار لازم و ضروری بود. ابتدا باید می توانست به وسیله نیرویی ماده ای را چنان گرم کند تا نورانی شود. الکتریسیته به آسانی این کار را می کرد به شرط آن که ماده گرم شود و به شکل رشته مارپیچ نازکی در آید. مشکل دوم این بود که این رشته مارپیچ را باید دور از هوا قرار می داد و سوم رشته مارپیچ باید برای مدتی طولانی فروزان باشد و نسوزد.

موفقیت در ساخت لامپ

توماس آلوا ادیسون مشکل دوم را با گذاشتن رشته مارپیچی در حباب شیشه ای سر بسته ای حل کرد ، ولی برای مشکل سوم هزاران رشته سیم گوناگون را آزمایش کرد و معلوم شد رشته سیمهایی که از کربن ساخته شده اند بهترین نوع هستند و به این وسیله ادیسون شروع به ساختن رشته سیمهای کربنی از الیاف زغال و چوب کرد ،اما الیاف بعضی چوبها از الیاف بعضی دیگر بهتر کار می کردند و او دوباره براس مدتی طولانی به تحقیق و جستجو پرداخت و سرانجام از یک نوع لیف خیزران استفاده کرد.

بخوانید  جوزف پریستلی (Joseph Priestley) شیمیدان کاشف گاز اکسیژن
توماس آلوا ادیسون
اولین لامپ ساخته ی ادیسون

در ۲۱ اکتبر ۱۸۷۹ ادیسون نخستین چراغش را که رشته سیم آن با الیاف زغال شده خیزران درست شده بود ، آزمایش کرد. کلید چراغ را زدند و چراغ با نور زیبا و ملایمی روشن شد. ادیسون و همکارانش در این آزمایش پیروز شده بودند.

در نوجوانی روزی ادیسون جان طفلی را نجات داد و پدر طفل به او طرز کار ، کردن با دستگاه تلگراف را آموخت ، این کار باعث شد که بعد ها ادیسون برای اصلاح طرز کار تلگراف راههای پیدا کند. از ادیسون بیش از هزار اختراع ثبت شده است که از آن میان می توان به چراغ برق ، تصاویر متحرک ، میکروفن زغالی ، فونوگراف و ارسال اخبار تلگرافی به وسیله یک سیم اشاره کرد. وی در سال ۱۹۳۱ چشم از جهان فرو بست.