سرآغار دانشگاه استنفورد

دانشگاه لیلند استنفورد جونیور (Leland Stanford Jonior) یا همان دانشگاه استنفورد ، یک دانشگاه خصوصی واقع در استنفورد در ایالات کالیفرنیا است. ماجرای دانشگاه استنفورد از آنجای شروع می شود که فرماندر سابق کالیفرنیا ، لیلند استنفورد ، حدود ۲۶۳ هکتار از زمینهای رنکوسانفرانسیسکیتو را خرید و برای خود خانه ای ساخت و شروع به ایجاد مزرعه ی معروف پالوآلتو استاک کرد.

دانشگاه استنفورد
لیلند استنفورد

او بعدها داراییهای خود را افزایش داد و مساحت زمینهایش را به بیش از ۳۲۰۰ هکتار رساند. در اطراف این مزرعه و کنار نهر سانفرانسیسکیتو ، درخت تنومندی وجود داشت به نام پالوآلتو (Palo Alto) به معنای درخت بلند. این درخت هنوز هم در آن منطقه وجود دارد و امروزه نماد و برند دانشگاه استنفورد به حساب می آید.

تصمیم به ساخت دانشگاه

لیلند و همسرش چن ، پسری داشتند که در ۱۶ سالگی در سال ۱۸۸۴ بر اثر بیماری حصبه در گذشت. این زوج نسبتا سالخورده که دیگر امیدی نداشتند تا دوباره صاحب فرزند شوند ، تصمیم گرفتند که تمام بچه های کالیفرنیا را به فرزندی قبول کنند و همین تصمیم باعث ماندگاری یاد این خانواده و قرزندشان شد. آنها برای رسیدن به این هدف ، چندین گزینه از جمله ساختن دانشگاه ، مدرسه ی فنی یا موزه را در نظر داشتند.

دانشگاه استنفورد
لوگوه انشگاه استنفورد

این زوج برای اینکه بتوانند تصمیم بگیرند از چندین دانشگاه مثل هاروارد ، ام ای تی ، کرنل و جان هاپکینز دیدن کردند و برای ساخت یک دانشگاه جدید در کالیفرنیا ، با روسای این دانشگاه ها مشورت کردند. خانم و آقای استنفورد نهایتا تصمیم گرفتند که ۲ موسسه با نام فرزند خود تاسیس کنند ، یک دانشگاه و یک موزه. در دانشگاه آنها از همان ابتدا غیر سنتی عمل کردند و در زمانی که بیشتر دانشگاه ها به مردها اختصاص داشتند ، به خانم ها نیز اجازه تحصیل دادند.دانشگاه استنفورد

بخوانید  ورساچه (Versace) شرکت طراحی و خانه ی مد ایتالیایی

استنفورد همچنین در سالهایی که اغلب دانشگاهها به سازمان های مذهبی وابسته بودند ، به هیچ فرقه ای اختصاص نداشت. از همه مهمتر اینکه همواره خود را متعهد به تربیت شهروندانی مفید و با فرهنگ می دانست. در نهایت دانشگاه استنفورد در اول اکتبر ۱۸۹۱ بعد از ۶ سال ساخت و ساز افتتاح شد و برخلاف پیش بینی یک روزنامه ی نیویورکی که گفته بود صندلیهای استنفورد خالی خواهد ماند ، اولین ورودی دانشجویان را با ۵۵۵ دانشجو مرد و زن جشن گرفت.

جایگاه دانشگاه

این دانشگاه از هفت دانشکده تشکیل شده که عبارتند از :

  1. دانشکده کسب وکار
  2. دانشکده علوم زمین
  3. دانشکده علوم آموزشی و تربیتی
  4. دانشکده مهندسی
  5. دانشکده علوم انسانی
  6. دانشکده حقوق
  7. دانشکده پزشکی

این دانشگاه همچنین بیش از ۷۰ گروه آموزشی دارد که هر یک از آنها با  بهره گیری از اساتید برتر جهان ، از پیشگامان حوزه ی خود محسوب می شوند. به لحاظ تعداد رشته ها ، دانشکده های علوم انسانی و پزشکی بیشترین تعداد رشته ها را در دانشگاه استنفورد به خود اختصاص داده اند.

بر اساس رده بندی موسسه ی Times Higher Education  که یکی از رده بندیهای معتبر دنیا است و از سوی تامسون رویترز نیز تایید می شود ، دانشگاه استنفورد در دهه های  اخیر همواره جز برتربن دانشگاه های جهان و در رتبه های زیر ۱۰ قرار داشته و از این بابت از بهترین و معتبرترین دانشگاه های جهان محسوب می شود.