مجله اینترنتی ژانگولر

اختراع عکاسی و ایجاد عکاسی علمی

اختراع عکاسی را برای اولین بار دانشمندی _ نه یک هنرمند _ به نام فرانسوا آراگو در سال ۱۸۳۹ در پاریس به عموم اعلام کرد و بدین ترتیب ارتباط نزدیک علم و عکاسی را پیش بینی نمود و عکاسی علمی در همان اوایل اختراع ایجاد شد.

عکاسی علمی
فرانسوا آراگو

عکاسی میکروسکوپی وستاره شناسی حوزه های علمی بودند که این رسانه برای آنها نقش مهمی ایفا کرد. عکاسی میکروسکوپی که توسط رنه پرودن داگرون فرانسوی در سال ۱۸۶۲ ابداع شد در آغاز برای تزئین جواهرات استفاده می شد ، اما به زودی برای مقاصد جدی تر به کار رفت. در طی محاصره پاریس در سال ۱۸۷۱ هجده هزار پیام تنها بر روی ۶ فیلم میکروسکوپی ثبت شدند که تنها چند گرم وزن داشتند ، این محموله چند گرمی توسط یک کبوتر نامه بر به خارج از شهر فرستاده شد.

تاثیر در علوم

اروه آگوست فای در اوایل دهه ۱۸۶۰ اولین عکس ها را از خورشید گرفت ، همچنین تقریبا در همین زمان شور و شوقی برای تهیه داگرئوتیپهای ستاره شناسی در اروپا و ایالات متحده پیدا شد. پس از اینکه پیشرفت فنی در دهه ۱۸۷۰ امکان نوردهی های سریع را فراهم کرد ، ثبت مستند حرکت با عکس امکان پذیر شد. در حیطه پزشکی ، آلبرت لوند در پاریس به عضلات چهره بیماران روحی تحت مراقبتش شوک الکتریکی می داد و اثرات آنها را عکاسی می کرد. کشف اشعه X توسط ویلهلم کنراد رونتگن در سال ۱۸۸۵ و کشف امواج کوتاه رادیویی توسط هنری بکرل باعث شد تا عکاسی به عنوان ابزار مهمی در سنجش و پیگیری های علمی ، خصوصا پزشکی به کار رود.

بخوانید  عکاسی مستند (Documentary Photography) ثبت یک سند تاریخی توسط عکاس
عکاسی علمی
ویلهلم کنراد رونتگن

پیشرفت در گرفتن عکس ها پی در پی که در اوایل دهه ۱۹۲۰ در موسسه ماره پاریس صورت گرفت ، نوردهی بیست تصویر در ثانیه را امکان پذیر ساخت. هارولد اجرتون آمریکایی در سال ۱۹۳۱ تجهیزات فلاش استروبوسکوپیک را توسعه داد و توانست تصاویر چشمگیری از پاشش شیر ، گلوله در حال حرکت و تصاویر دیگری که امروزه نمادین هستند تهیه کند. میکروسکوپ الکترونیکی در سال ۱۹۳۳ ابداع شد که بزرگ نمایی تصویر را تا ده هزار برابر امکان پذیر می ساخت ، کمی بعد یک دستگاه عظیم عکاسی به نام محفظه حبابی برای ثبت ذرات اتمی ساخته شد.

عکاسی علمی
گلوله در میان شعله آتش (هارولد اجرتون)

ایجاد نگرش

پیشرفت عکاسی رنگی با تکمیل فیلم مادون قرمز در سال ۱۹۳۵ همراه شد و ثبت اطلاعات نامرئی برای چشم غیر مسلح را امکان پذیر ساخت. این پیشرفتهای تکنولوژیکی برای عکاسی هوایی ، نقشه برداری و زمین شناسی نیز سودمند بودند. امروزه در نتیجه وجود ماهواره هایی که خارج از جو خورشیدی در حال حرکت اند ، تصاویر بدون اعوجاج سیارات و همچنین اندازه گیری نوسانات حرارتی که اطلاعاتی درباره منشا کیهان آشکار می کنند ، امکان پذیر شده است. استفاده از تلسکوپ های پیشرفته ، مبدلهای نوری برای تصحیح اعوجاجات جوی و آینه های تاشوی قابل استفاده در درجه حرارتهای زیر صفر نیز به تهیه تصاویر بدون اعوجاج از فضا کمک کرده اند. تصویر گری دیجیتال شمار کاربردهای عکاسی را ، خصوصا در زمینه پزشکی به طور وسیعی افزایش داده است.

عکاسی علمی به طور چشمگیری نحوه نگرش ما را به دنیا تغییر داده است. از ثبت حرکت چهار نعل اسبها گرفته (که نقاشان پس از دیدن عکسهای زنجیره ای و پشت سر هم از نوع حرکت اسبها ، حرکت چهار نعل آنها را طور دیگر نشان دادند) تا داخل بدن خود ما (توسط دوربین های درون بین (Endoscopic Camera) ، مرکب از لوله ای نازک ، یک منبع نور و چند عدسی مینیاتوری). عکاسی ، دید ما را نسبت به واقعیت به طور مدام تحت تاثیر قرار داده و بر نگاه زیباشناختی ما نیز تاثیر گذاشته است. عکاسی علمی نقشی قاطع در نگاه نو در دهه ۱۹۲۰ داشت. برخی از عکاسان حال حاضر همچون لنارت نیلسون سوئدی ، میتسو هیکو ایماموری ژاپنی و کلود نوریدسانی و ماری پرنو فرانسوی بر عکاسی علمی متمرکز شده اند.

بخوانید  چاپ کنتاکت (Contact Print) روشی برای چاپ در دهه 1920