سامسونگ (SAMSUNG) از صادرات سبزیجات تا بزرگترین شرکت کره جنوبی

سامسونگ

سامسونگ شرکتی خوشه ای

گروه سامسونگ ، یک شرکت چند ملیتی با تخصصهای مختلف در کره جنوبی است که مرکز اصلی آن در سامسونگ تاون (Samsung Town) در شهر سئول واقع شده است. این شرکت کسب و کارها و شرکتهای زیرشاخه ی زیادی را در بر می گیرد و بزرگترین شرکت کره جنوبی به حساب می آید. سامسونگ از شرکتهای متعددی تشکیل شده که در زمینه های مختلف کاری ، از صنایع الکترونیک گرفته تا خدمات مالی ، از مواد شیمیایی گرفته تا صنایع سنگین و بازرگانی ، فعالیت می کند.سامسونگ

 

برخی از مهمترین شاخه های کسب و کار سامسونگ عبارتند از :

  • سامسونگ الکترونیکس (Samsung Electronics) که در سال ۲۰۱۱ از نظر در آمد اولین شرکت فناوری اطلاعات دنیا شناخته شد.
  • صنایع سنگین سامسونگ (Samsung Heavy Industries) که در سال ۲۰۱۱ از نظر درآمد دومین شرکت کشتی سازی دنیا بود.
  • سامسونگ انجینرینگ (Samsung Engineering) که برجهای معروف دنیا مثل پتروناس مالزی یا خلیفه ی دبی ، از ساخته های این شرکت است.
  • زمینه ی فعالیت این شرکت حتی به حوزه بیمه نیز کشیده شده است و بیمه ی عمر سامسونگ ، چهاردهمین شرکت بیمه پر درآمد دنیا است.
  • سامسونگ اورلند (Samsung Everland) نیز قدیمی ترین پارک موضوعی کره جنوبی است.

تولیدات این شرکت  حدود یک پنجم از صادرات کره جنوبی را تشکیل می دهد و درآمدهای این شرکت از درآمد ناخالص داخلی (GDP) بسیاری از کشورها ییشتر است. در سال ۲۰۰۶ این شرکت سی و پنجمین اقتصاد بزرگ دنیا شناخته شد. اهمیت سامسونگ در کره جنوبی به حدی است که می توان گفت این شرکت در پیشرفته اقتصادی ، سیاسی ، رسانه ای و فرهنگی کره جنوبی یسیار اثر گذار بوده است.

بخوانید  پورشه (Porsche) برندی آمیخته از هنر و صنعت در خودروسازی

تاسیس شرکت

موسس سامسونگ ، لی بیونگ چول (۱۹۱۰ – ۱۹۸۷) ، از ابتدا دارای ثروت قابل توجهی بود و جزو زمین داران منطقه خود به حساب می آمد. وی در سال ۱۹۳۸ از شهرستان یوریونگ به شهر دانگو مهاجرت کرد و سامسونگ را در آنجا بنیان گذاشت. سامسونگ ابتدا یک شرکت تجاری کوچک با ۴۰ کارمند بود. در سال ۱۹۶۷ لی بیونگ چول پس از موفقیتهایی که به دست آورد ، دفتر خود را به سئول انتقال داد.

سامسونگ
لی بیونگ چول

این شرکت در ابتدا در صنایع غذایی فعال بود و محصولاتی مثل ماهی ، سبزیجات و میوه را به چین صادر می کرد ، اما بعدها تصمیم به گسترش در صنایع مختلف مثل بیمه و خرده فروشی گرفته شد. در اواخر سال ۱۹۶۰ ، سامسونگ پا به عرصه ی الکترونیک گذاشت و در زمینه های مختلف این صنعت شروع به فعالیت کرد. شاید تا آن زمان کمتر کسی در خارج از کره جنوبی با نام این شرکت آشنا بود.

یکی از مهمترین اقداماتی که باعث شد این شرکت به یکی از غولهای صنعت الکترونیک جهان تبدیل شود ، در دهه ی ۱۹۸۰ روی داد. در این دوره ، شرکت سامسونگ در برنامه های تحقیق و توسعه ، سرمایه گذاریهای هنگفتی انجام داد که نتیجه ی آن احداث کارخانه های زیادی در خارج از مرزهای کره جنوبی و در کشورهایی مثل پرتغال ، امریکا و ژاپن در همین دهه شد.

پیشرفت ها

در دهه ی ۹۰ ، شاخه ی ساختمان شرکت موفق به امضای قراردادهایی برای ساخت برجهایی مثل یکی از برجهای پتروناس مالزی ، برج تایپه ۱۰۱ در تایوان و برج خلیفه در امارات شد. در سال ۱۹۹۳ این شرکت با فروش ۱۰ مورد از زیر شاخه های خود ، اقدام به کوچک سازی کرد تا از این طریق مخارج خود را کاهش دهد ؛ در این میان شرکت سامسونگ الکترونیکس بیشترین کمک را به پیشرفت این شرکت در آن دوره کرد.

بخوانید  مجموعه ی هتلها و تفریحگاههای هیلتون (Hilton) پیشگام در صنعت هتلداری
سامسونگ
برج تایپه ۱۰۱

سامسونگ در سال ۱۹۹۲ بزرگترین سازنده ی تراشه های حافظه بود. در سال ۱۹۹۵ اولین تلویزیون LCD را تولید کرد و ۱۰ سال بعد ، به بزرگترین تولید کننده ی پنل LCD تبدیل شد. رشد این شرکت به حدی بود که شرکت سونی را که در این زمینه سرمایه گذاری چندانی نکرده بود ، متقاعد کرد تا برای تولید LCD با سامسونگ قرارداد مشارکت امضا کند که سهم سامسونگ از این مشارکت ۵۱ درصد و سهم سونی ۴۹ درصد بود.

این شرکت در اواسط سال ۲۰۱۱ ، شرکت اپل را که .بزرگترین تولید کننده ی تلفن هوشمند دنیا بود ، پشت سر گذاشت. در سال ۲۰۱۲ نیز از شرکت نوکیا که پرفروش ترین برند گوشی تلفن همراه در دنیا بود ، پیشی گرفت. در حال حاضر رئیس فعلی شرکت نیز فرزند سوم لی بیونگ چول ، لی کان هی است. این خانواده در رده بندی فوربس ثروتمندترین خانواده کره جنوبی هستند.

 


 

Author: میلاد کوتاهی