زندگینامه رابرت بویل

رابرت بویل ، در ۲۶ ژانویه ۱۶۲۷ در شهر مونستر ایرلند پا به جهان گذاشت. پدر رابرت از تجار بزرگ شهر بود. رابرت از کودکی باهوش و تیز بین بود و در همان ابتدا با زبان های عبری ، سریانی ، یونانی ، فرانسه و لاتین آشنا شد. هشت سال بیشتر نداشت که وارد کالج اتن (Eton) ، بزرگترین و مشهورترین مدرسه ابتدایی انگلستان شد. پس از سه سال ناگهان مدرسه را ترک گقت و به سیر و سفر در تمام اروپا پرداخت.رابرت بویل

در چهارده سالگی ، زمانی که در ایتالیا بود با آثار و تحقیقات گالیله آشنا شد و همین امر باعث شد عشق به مطالعه در او بیدار شود. وقتی به انگلستان بازگشت وارد دانشگاه اکسفورد شد. او در همین سالها وارد کالجی شد که گروهی از دانشجویان روشنفکر در دانشگاه اکسفورد را تاسیس کرده بودند. در سال ۱۶۶۰ پادشاه انگلستان به این کالج و دانش پژوهان آن امتیازی داد و این کالج ، تبدیل به انجمن سلطنتی شد.

این گروه عقیده داشتند که تنها از راه آزمایش است که حقایق روشن می شوند و به همین دلیل اکثر اوقات خود را صرف تحقیقات علمی می کردند. بویل نیز از این قاعده مستثنی نبود و در نتیجه همین تجربیات و تحقیقات که با آزمایشهای فراوانی همراه بود توانست به کشف قانون مهمی در فیزیک دست یابد که بعدها به «قانون بویل» معروف شد. بویل ابتدا این قانون را از راه آزمایش های بسیار که انجام داد ، ثابت کرد و سپس آن را بصورت رابطه ریاضی درآورد.

بخوانید  دیمیتری ایوانوویچ مندلیف (Dmitri Mendeleev) و جدول تناوبی

کشفیات

از روی این فرمول ریاضی قانون بویل ، تبعیت گازها تحت فشار های معین بخوبی دیده می شود. بر اساس قانون بویل «حجم یک گاز متناسب با عکس فشار آن است». با زبانی ساده تر می توان گفت اگر فشار گازی زیاد باشد ، در نتیجه حجم گاز کم و اگر فشار گازی کم باشد ، حجم گاز زیاد می شد. بعدها ژاک شارل این قانون را تکمیل کرد و آن را این صورت در آورد : «هرگاه دمای مقدار معینی از یک گاز ثابت باشد ، حاصل ضرب فشار در حجم آن مقدار ثابتی است».رابرت بویل

اکثر اکتشافاتی را که بویل در فیزیک انجام داد ، به صورت دستنوشته نزد برادرزاده اش ارل کورک باقی ماند. این دستنوشته ها که ارزش علمی زیادی داشتند ، صدها صفحه می شدند. بویل نیز همچون دانشمندان دیگر آن زمان به سایر رشته های علمی نیز علاقمند بود. او مدتها پدیده سرعت صوت را مطالعه و بررسی کرد و برای رنگها ، بلورها و الکتریسیته ساکن نظریات جالبی را ارائه داد. او با آزمایشات مختلفی نشان داد هیچ موجود زنده ای بدونه هوا نمی تواند زنده بماند و همچنین اجسام در خلا نمی توانند بسوزند. به این ترتیب او تا یک قدمی کشف اکسیژن پیش رفت. بویل ضمن کارهای آزمایشگاهی پی به خواص عناصر شیمیایی برد.

نظریات

همچنین رابرت بویل تهیه طلا از فلزات را تایید کرد و به نظریات کیمیاگران ، سخت پای بند بود و در سال ۱۶۸۹ انگلستان را بر آن داشت تا قانون «منع تهیه طلا» را لغو کند. وی عقیده داشت که دولت انگلستان باید دانشمندان او را تشویق به ساختن طلا کند و از طلا بهره لازم ببرند. وی در کتاب شیمیدان شکاک اصل مهمی را وارد کرد و تمام نظریه هایی بی پایه کیمیاگری را حذف و همه را بر طبق علم جدید شیمی متکی ساخت.

بخوانید  گسل های ایران و بررسی برخی از سیستم درزه های جدید و قدیمی

پمپ هوای فشرده توسط بویل کشف شد و آن را تکمیل کرد. وی ارزش هوا در پراکنده کردن صورت را کشف و آزمایشهایی در خصوص نیروهای شکننده و اجسام بلورین و نیروی برق انجام داد. پیشرفت وی در علم فیزیک به دلیل مطالعه ارزشمندش درباره اتمها ، و اینکه اتمهای یک عنصر هم شکل و اتمهای عناصر مختلف با هم فرق دارند ، می باشد. بویل در سال ۱۶۹۱ میلادی دیده از جهان فرو بست و بر طبق وصیت نامه اش انجمنی به نام انجمن سخنرانی بویل تاسیس شد که در آن از مسیحیت در مقابل اشخاص بی دین دفاع می شود. او انسان بزرگی بود که علاوه بر کارهای علمی و آزمایشگاهی به امور اجتماعی و انسانی و اخلاقی نیز پایبند بود. دوستانش در مورد او می گفتند : «رابرت همیشه به حقیقت لبخند می زند».