زندگینامه فیثاغورث

فیثاغورث  تقریبا در ۵۷۰ سال قبل از میلاد  در جزیره ساموس ، نزدیکی کرانه های ایونی یونان به دنیا آمد. او در دوره قبل از ارشمیدس ، کسنوفاس و اودوکس می زیست. هیچ دانش آموزی وجود ندارد که قضیه معروف او را نداند و در حل بعضی از مسایل هندسی از آن استفاده نکرده باشد. از قضیه فیثاغورث در اکثر رشته های علمی استفاده می شود. این قضیه ثابت می کند که در  هر مثلث قائم الزاویه مجموع مربعهای دو ضلع مجاور به زاویه قائم مساوی با مربع وتر است. مصریها بدونه آن که قضیه فیثاغورث را بدانند از آن استفاده می کردند ، اما او اولین کسی بود که به برهان اساسی این قضیه پی برد.فیثاغورث

وی در جوانی شروع به سفر کرد و در این سفرها با افکار مصریان باستان، بابلیان و مغ‌های ایران آشنا شود. تقریباً، ۲۲ سال در سرزمین‌های خارج از یونان بود و چون پولوکراتوس (شاه یونان) برای او نزد فرعون مصر سفارش کرده بود به آمازیس رفته و توانست به سادگی به رازهای کاهنان مصری دست یابد. او چندین بار به مصر سفر و از مراکز آموزشی آنجا دیدن کرد و در خدمت کاهنان و روحانیان مصری به شاگردی پرداخت و علوم مختلف آموخت. سپس از آنجا روانه بابل شد ودر آنجا نیز شروع به آموختن و یادگیری علوم کرد. تا اینکه به همراه داریوش اول به ایران آمد و از تخت جمشید که در حال ساخت بود دیدن کرد.

گروه فیثاغورثیان

ولی سفرهای او به مذاق خیلی ها جور نبود ، چون در سال ۵۲۹ قبل از میلاد به دستور پولوکراتوس از یونان به ایتالیا تبعید شد. او و پیروانش مکتبی را پایه ریزی کردند که از تساوی مذهبی در آن صحبت می شد. این گروه از طبقه اشراف و مشهور به فیثاغورثیان بودند. آنها در خفا سوگند یاد کرده بودند ، به پیمانی که بسته اند وفادار بمانند. فیثاغورثیان اعتقاد داشتند روح آدمی فناناپذیر است . یعنی در طی سالیان بارها و بارها به زمین بر می گردد و در وجود آدمیان دیگری تجلی می کند.

بخوانید  رابرت بویل (Robert Boyle) نابغه ی انگلیسی
فیثاغورث
بر اساس قضیه فیثاغورس مجموع مساحت‌های دو مربع روی دو ضلع قائم (a و b)، برابر است با مساحت مربع روی وتر (c).

آناه حتی معتقد به این اصل بودند که بین انسان و حیوان رابطه خاصی وجود دارد و گاهی روح انسان در جسم یک حیوان تجلی می کند. فیثاغورث نیز مانند گالیله و کپرنیک باور داشت که تمام سیارات به دور خورشید می چرخند و خورشید مرکز عالم است. او حتی به این نکته نیز عقیده داشت که تمام ستارگان و سیارات و اقمار به شکل کره هستند ، چرا ؟‌جواب آن روشن است ، چون اعتقاد داشت که کره کاملترین شکل هندسی است.

کشفیات

در میان فیثاغورثیان گروهی ریاضی دان ، ستاره شناس و زیست شناس وجود داشتند. آنها کشفیات بزرگی انجام دادند. مثلا می توان به کشفیات اعصاب بینایی  و شیپور استاش دستگاه شنوایی اشاره کرد. از جمله کارهای ارزنده ای که این گروه انجام دادند ، استفاده از علم ریاضیات در موسیقی است. آنها با استفاده از نت ، آهنگی را نواختند که شنیدن آن خالی از لطف نبود. همچنین فیثاغورث اولین کسی بود که ثابت کرد ، کرات بر روی یک مسیر دایره ای حرکت می کنند.

فیثاغورث
مجسمه فیثاغورس در موزه ی واتیکان

وی همچنین دوری و نزدیکی سیارات به زمین را مشخص کرد. او عقیده داشت که برای رسیدن به هدف نهایی حیات و رهایی از قید تناسخ راه پرهیزکاری را باید پیشه کرد. سرنجام وی در متاپونتون واقع در جنوب ایتالیا در سن ۸۰ سالگی وفات یافت. ارسطو ، حدود دو قرن بعد درباره فیثاغورثیان گفت : «آنان تنها گروهی بودند که در خواندن و مطالعه و تکمیل ریاضیات کوشیدند و این علم را پایه ریزی کردند. آنها به این نکته معتقد بودند که قوانین حیات هر موجود زنده ای از اصول ریاضی پیروی می کند».

بخوانید  بقراط (Hippocrates) بزرگترین حکیم یونانی و پدر علم پزشکی