مجله اینترنتی ژانگولر

داستان پراکتراندگمبل

پراکتراندگمبل یک کسب و کار خانوادگی است که ۱۷۵ سال پیش کار خود را با تولید شمع و صابون شروع کرد و امروز با بیش از ۱۴۰/۰۰۰ کارمند و ۸۲ میلیارد دلار در آمد به بزرگترین تولید کننده ی محصولات مصرفی در جهان تبدیل شده است و در بیش از ۸۰ کشور دنیا فعال است.پراکتراندگمبل

داستان پراکتراندگمبل در سال ۱۸۳۷ با یک دیدار اتفاقی شروع می شود ؛ دیداری که به یک پیشنهاد و یک شراکت منجر شد ؛ ویلیام پراکتر از انگلستان مهاجرت خود را شروع می کند و در سینسیناتی به عنوان یک تولید کننده ی شمع شروع به کار می کند. سینسیناتی در قرن ۱۹ یک شهر شلوغ و مرکز تجارت و صنعت بود. جیمز گمبل هم از ایرلند به آنجا آمده بود و شغلش تولید صابون بود. این دو نفر هرگز با هم ملاقات نداشته تا زمانی که با دو خواهر به نام های اولیویا و الیزابت نوریس ازدواج کردند.

پیشنهاد شراکت

پدر این دو خواهر ، دامادهایش را قانع کرد تا با هم یک کسب و کار مشترک به راه بیندازند و نتیجه ی این پیشنهاد ، تاسیس پراکتراندگمبل بود. ویلیام پراکتر متولد ۱۸۰۱ در انگلستان بود. او کار را با شاگردی در یک فروشگاه شروع کرده بود و در آنجا مهارت شمع سازی را آموخت. اولین کسب و کار او با شکست روبه رو شد. کسب و کاری که یک روز پس از افتتاح مورد سرقت قرار گرفت و حاصل آن ۸۰ هزار دلار بدهی بود. این شکست باعث شد او و همسرش تصمیم بگیرند به امریکا مهاجرت کنند ، اما در طول سفر همسرش به شدت بیمار شد و آنها مجبور به اقامت در شهر سینسیناتی شدند.

بخوانید  سامسونگ (SAMSUNG) از صادرات سبزیجات تا بزرگترین شرکت کره جنوبی
پراکتراندگمبل
جیمز گمبل و ویلیام پراکتر

بیماری همسرش پس از چند ماه به مرگ او انجامید. پراکتر ابتدا در یک بانک مشغول به کار شد اما بعدا تصمیم گرفت برای آنکه بتواند بدهیهایش را پرداخت کند ، شروع به تولید شمع کند. او از چربی و روغن پسماند کارخانه ی بسته بندی گوشت سینسیناتی ، برای کسب و کار یک نفر ی خود استفاده می کرد. در همین دوران با اولیویا نوریس ملاقات کرد و به او پیشنهاد ازدواج داد. اولیویا دختر الکساندر نوریس ، یکی از شمع ساز های برجسته ی شهر بود.

تاسیس شرکت

جیمز گمبل نیز در سال ۱۸۰۳ در ایرلند متولد شد. در سال ۱۸۱۹ در قالب یک مهاجرت دسته جمعی به همراه خانواده اش به امریکا رفتند. باز هم یک بیماری سخت در طول سفر و این بار برای جیمز ۱۶ ساله ، باعث شد این خانواده همسفران را رها کنند و در سینسیناتی اقامت کنند. او هم کارش را با شاگردی شروع کرد ؛ ابتدا برای یک تولید کننده ی صابون مشغول کار شد و بعدها به کمک یکی از دوستانش ، یک فروشگاه صابون و شمع تاسیس کرد. الکساندر که متوجه شد بود دامادهایش برای به دست آوردن مواد خام با هم رقابت می کنند ، پیشنهاد یک کسب و کار مشترک را به آنها داد. ۳۱ اکتبر ۱۸۳۷ قرارداد شراکت پراکتراندگمبل با دارایی ۷/۱۹۲ دلار امضا شد.

پراکتراندگمبل
محصولات پی اند جی در برندهای مختلف

اولین رئیس پی اند جی در سال ۱۸۹۰ پسر بزرگ پراکتر ، ویلیام ایی پراکتر بود. سان هارلی تی اولین مدیر تبلیغات و فروش این شرکت بود. و پسر بزرگ گمبل ، جیمز ان گمبل ، اولین آزمایشگاه تاریخ پی اند جی را تاسیس کرد. در حال حاضر این برند بیش از ۳۰۰ برند فرعی دارد و هر روز بیش از ۳ میلیارد بار با زندگی مردم دنیا ارتباط برقرار می کند. پس می توان گفت که یکی از شناخته شده ترین برندها به حساب می آید.

بخوانید  مجموعه ی هتلها و تفریحگاههای هیلتون (Hilton) پیشگام در صنعت هتلداری