مجله اینترنتی ژانگولر

پورشه برندی لوکس

ساله ها است که پورشه در خط اول رقابت اتومبیل سازان بزرگ لوکس جهان می تازد و به واقع هیچ برندی نتوانسته در مسیر جایگاه سازی و حفظ جایگاه خود ، استمرار پورشه را داشته باشد. در حالی  که اُپل ، فورد ،‌ مرسدس بنز و فولکس واگن هر روز در حال کاهش نیروهای خود هستند ،‌ولی این شرکت روز به روز به تعداد نیروهایش می افزاید. پورشه تولیید کننده ی بزرگ اتومبیل بویژه اتومبیل های سرعتی و رالی است.پورشه

این شرکت در اشتوتگارت آلمان قرار دارد ،‌در بدو تاسیس در سال ۱۹۳۱ ، فعالیت خود را به عنوان یک شرکت مهندسی آغاز کرد. فردیناند پورشه ، موسس این برند ،‌ تجربه های زیادی از ساخت و توسعه ی اتومبیل های جنگی در جنگ جهانی اول به دست آورد و پس از جنگ ، با چند شرکت به عنوان مهندس و طراح همکاری کرد. پس از فردیناند ، پسرش فری ، در سال ۱۹۴۷ مدیر عامل شرکت شد و او بود که در اتریش اولین اتومبیل پورشه را با نام ردستر ساخت.

پورشه
فردیناند پورشه

اختلافات مدیریتی

با گذشت زمان ، به مرور اختلافات خانوادگی به مدیریت شرکت لطمه زدند تا اینکه در سال ۱۹۷۲ فری پورشه و خواهرش که هر کدام نیمی از سهام شرکت را در اختیار داشتند ، تصمیم گرفتند که اعضای این خانواده دیگر حق نداشته باشند در تصمیم گیریهای مدیریتی دخالت کنند و به این ترتیب پورشه ساختار بهتری پیدا کرد و جایگاه خود را ارتقا بخشید. پورشه برندی لوکس است و این لوکس بودن باعث شده این برند همواره از جایگاه و پرستیژ خاصی نزد مصرف کنندگان برخوردار باشد.

بخوانید  دانشگاه استنفورد (Stanford University) از معتبرترین دانشگاه های جهان

البته در دهه ی اخیر سعی کرده با ورود به بازار اتومبیل های معمولی ، با طیف گسترده تری از مصرف کنندگان ارتباط برقرار کند و در این مسیر ، خود را تنها به تولید اتومبیل های لوکس محدود نکرده است. در سال ۱۹۷۲ فردیناند پورشه برند ٬٬ طرح پورشه٬٬ را پایه گذاری کرد. این برند که وسایلی مانند ساعت ، وسایل چرمی و نوشت افزار تولید می کند ، امروزه در میان برند های لوکس جهان حرف اول در می زند. تولید محصولاتی نظیر ساعت ، شاید به خودی خود سود چندانی برای برند بزرگی مانند پورشه نداشته باشد اما مطمئنا در نگاه مخاطبان آن بسیار تاثیر گذار خواهد بود.پورشه

استراتژی ها

این شرکت همچنین سعی کرده تا همواره استراتژی خود را به گونه ای تعیین کند که با استانداردهای مورد نظر گروه های مختلف سازگار باشد و بدین وسیله از رفتن به حاشیه خودداری کرده است. آخرین نمونه ، استراتژی سبز پورشه است. پس از آنکه کمیسیون اروپا از تولییدکنندگان اتومبیل خواست میزان دی اکسیدکربن اتومبیل های خود را تا ۱۲۰ گرم در هر کیلومتر کاهش دهند ، این شرکت به سرعت مدل کاین  خود را به گونه ای طراحی کرد که یک سوم قبل سوخت مصرف می کرد. هر چند بسیاری از تحلیلگران معتقد بودند که این قانون کمیسیون اروپا برای برندهای مانند پورشه بسیار گران تمام خواهد شد و این قانون با قوانین فیزیک همخوانی ندارد ، اما مسولان پورشه تمامی سعی خود را کردند که به پاکسازی محیط زیست کمک کنند.

از دیگر عوامل مهم تعیین کنند ی جایگاه پورشه ، استراتژی بلند مدتی هستند که مسولان این شرکت همواره از آنها استقبال کرده اند. برای مثال استراتژی ۲۰۱۸ پورشه حول ۴ محور مهم می گردد : افزایش علاقه ی مشتری با فراهم آوردن شرایط منحصر به فرد خرید برای وی ، بازده سرمایه بیش از ۲۱ درصد و بازده فروش بیش از ۱۵ درصد ، داشتن کارمندان و شرکایی بی نطیر و فروش بیش از ۲۰۰/۰۰۰ دستگاه از محصولات پورشه. البته در کنار این استراتژی ، شرکت برنامه ای به نام مسولیت ۲۰۱۸ هم دارد که در مناطق مختلف به اجرای مسولیت اجتماعی این شرکت کمک می کند. تعهد اجتماعی این شرکت شامل پنج حوزه ورزش ، فرنگ، محیط زیست ، آموزش و موضوعات اجتماعی است.

بخوانید  باشگاه بارسلونا (Footbol Club Barcelona) با شعار «فراتر از یک باشگاه»