زندگینامه پیر مراد امیدیار

پیر مراد امیدیار (Pierre Morad Omidyar) در اولین روز تابستان یعنی ۲۱ ژوئن سال ۱۹۶۷ در پاریس متولد شد. پدر و مادر او از جمله ایرانیانی بودند که برای ادامه ی تحصیل به خارج از کشور رفته بودند. الهه میر جلالی امیدیار ، مادر پیر ، دارای مدرک دکتری زبانشناسی از دانشگاه سوربن بود و پدرش نیز یک جراح بود.

پیر مراد امیدیار

خانواده ی امیدیار یه همراه پیر ۶ ساله در سال ۱۹۷۳ به امریکا مهاجرت کردند و او در واشنگتن بزرگ شد. پیر ۱۴ ساله بود که دومین برنامه ی رایانه ای برای کتابخانه ی مدرسه را نوشت و به دنیای صفر و یک پای گذاشت. او در دبیرستان سنت اندرو در مریلند درس خواند و در سال ۱۹۸۴ دوران دبیرستان را پشت سر گذاشت. سپس به دانشگاه تافتس رفت و در رشته ی علوم کامپیوتر ادامه تحصیل داد و در سال ۱۹۸۸ از این دانشگاه فارغ التحصیل شد.

او کمی بعد در شرکت کلاریس ، یکی از شرکتهای زیر مجموعه ی شرکت اپل مشغول به کار شد. حاصل این همکاری ، نوشتن برنامه ی کاربردی مک دراو (MacDraw) بود که با اولین سیستمهای اپل مکینتاش به بازار عرضه شد. وی در سال ۱۹۹۱ به همراه سه نفر از دوستانش شرکت اینک دولاپمنت (Ink Development) را تاسیس کرد. این شرکت که بعدها به ایی شاپ (eshop) تغییر نام داد ، نرم افزارهای مخصوص تجارت الکترونیک تولید می کرد و تمرکزش بر بازار مصرفی بود.

طراحی سایت ای بی

پیر تا سال ۱۹۹۴ به عنوان مهندس نرم افزار در ایی شاپ مشغول بود تا اینکه به عنوان مهندس توسعه ی خدمات به شرکت جنرال مجیک که یک شرکت ارتباطات موبایلی بود پیوست. در سال ۱۹۹۶ مایکروسافت ای شاپ را خرید ؛ این اتفاق نشان داد که نو آوریهای پیر جوان ، خریدارانی بزرگ دارد. او همیشه در فکر ایجاد یک فضای آنلاین برای حراج وسایل به صورت تعاملی بود. پیر مراد امیدیار در ۲۸ سالگی ، زمانی که در تعطیلات بود ، نسخه ی اولیه چنین سایتی را برنامه نویسی کرد. این سایت بعدها به یک سوپر برند اینترنتی با نام سایت حراجی ای بی (ebay) تبدیل شد.پیر مراد امیدیار

بخوانید  دیمیتری ایوانوویچ مندلیف (Dmitri Mendeleev) و جدول تناوبی

این سایت در سال ۱۹۹۵ ایجاد شد و اولین چیزی که در آن فروخته شد ، یک دستگاه اشاره گر لیزری معیوب بود. فروش این دستگاه ، پیر را متعجب کرد ؛ او هرگز فکر نمی کرد که کسی حاضر شود برای یک دستگاه معیوب پولی پرداخت کند. این اتفاقات تعجب آور ادامه داشت تا اینکه پیر امیدیار به قدرت نفوذ سایت خود پی برد. ابتدا خدمات این سایت رایگان بود اما بعدها امیدیار این کسب وکار را رسما ثبت کرد و برای آنکه بتواند سایت را توسعه دهد ، از فروش هر یک از اقلام ، مبلغ کمی دریافت می کرد. به مرور در آمد حاصل از این سایت از حقوق او در شرکت جنرال مجیک بیشتر شد و پیر تصمیم گرفت که تمام وقت خود را صرف این کسب وکار کند.

امور خیریه

تبلیغات دهان به دهان عامل رشد این کسب و کار شد و پیر که از قدرت و اثرگذاری این ابزار آگاه بود ، فضایی را برای ثبت بازخورد به سایت خود اضافه کرد که به وسیله ی آن خریداران و فروشندگان یکدیگر را از نظر اعتبار و صداقت ارزیابی می کردند. او پس از کسب موفقیتهای بسیار در شرکت ایی بی و در کسب و کار وکسب ثروت بسیار ، به امور خیریه روی آورد ؛ بنیاد امیدیار نت ورک را تاسیس کرد و به همراه همسرش پاملا امیدیار ، قسم خوردند که بجز یک درصد از اموالشان ، باقی ثروت خود را صرف امور بشر دوستانه کنند.

 


 

فهرست
logo-samandehi