سرطان های دهانی از شایع ترین سرطان ها

در سراسر جهان سرطان های دهانی یکی از شایع ترین سرطان ها هستند و تقریبا ۵ درصد سرطان های کل بدن را تشکیل می دهد و یکی از علل شایع مرگ و میر است. از نظر پزشکی سرطان در تمام بافت های دهان می تواند اتفاق بیفتد مانند غدد بزاقی ، استخوان ، بافت نرم و . . . بیشتر سرطان های دهانی ، زبان نای و کف دهان را مبتلا می سازند. (۹۵ درصد موارد بالا ی ۴۰ سال)سرطان های دهانی

عوامل متعددی را در بروز این سرطان ها دخیل می دانند مانند افزایش سن ، تحریکات شیمیایی و فیزیکی ، عفونت ویروسی ، آثار هورمون ها ، افزایش استفاده از الکل و تنباکو ، کمبود تغذیه ای.  تقریبا نیمی از مبتلایان به سرطان دهان سیگاری هستند. اگر چه سرطان ها خطرناک هستند ولی در درمان سرطان ها سایز و اندازه تومور ، درگیری غدد لنفاوی و مهاجرت به نقات دیگر بدن بسیار مهم است و هر چقدر تومور در مراحل اولیه و ابتدای تری دیده شود شانس درمان و بهبود بیمار بیشتر است.

علایم سرطان

سرطان دهان در ابتدا بدون علامت است و متاسفانه بیماران اغلب بعد از پیشرفت علایم و گسترش بیماری مراجعه می کنند. شایع ترین علامتی که منجر به جستجو درمان توسط بیماران می شود ناراختی است و در ۸۵ دصد بیماران دو زمان تشخیص وجود دارد. مساله دیگر که بیماران با آن مراجعه می کنند وجود یک توده درون دهان یا گردن است. مشکلات بلع ، درد گوش ، محدودیت حرکت فک ، خون ریزی از دهان هم ممکن است دیده شود. سفت شدن غدد لنفاوی ناحیه ای معمولا روی می دهد.

سرطان های دهانی

غربالگری سرطان دهان

تغییرات بافتی در مخاط دهان مانند ایجاد ضایعات قرمز ، سفید ، تغییرات سطحی ضایعه ، ایجاد ضایعات جدید خشن و دلمه بسته (و هرگونه زخمی که بیشتر از دو هفته بهبود نیابد) باید هشداری برای بیماران باشد. به بیماران توصیه می شود با مشاهده هر کدام از این علایم نامرده به پزشک برای انجام معاینه دقیق تر یا انجام نمونه برداری یا رادیوگرافی مراجعه کنند. اکثر سرطان ها در مراحل اولیه کاملا قابل درمان هستند ولی وقتی وارد مرحله پیشرفته می شوند و ارگان های دیگر را درگیر می کنند دیگر درمان را با مشکل مواجه می کنند و همچنین عوارض و ناراحتی های بعد از درمان زیاد می شود.

بخوانید  آرتریت روماتوئید (rheumatoid arthritis) یک اختلال التهابی در مفاصل

 


 

فهرست