مجله اینترنتی ژانگولر

تاسیس اوراکل

به طور کلی اگر به سیر تحول صنعت نرم افزار نگاهی بیندازیم ، می بینیم که استفاده ی دانشگاهها و سازمانها از رایانه در دهه ی ۶۰ قرن بیستم ، نیاز به نرم افزار را به وجود آورد. در ابتدا نرم افزارها به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می گرفتند اما با رشد رایانه های شخصی ، بتدریج نرم افزار تبدیل به کالایی شد که کاربر باید برای آن پول پرداخت می کرد. اینگونه بود که اولین شرکتهای نرم افزاری در سالهای ۱۹۵۹ و ۱۹۶۰ در امریکا به وجود آمدند. و در همین راستا شرکت اوراکل در سال ۱۹۷۷ تاسیس شد.اوراکل

تقریبا ۴۲ سال پیش ، لری الیسون فرصتی را در بازار رصد کرد که شرکتهای دیگر به آن توجهی نکرده بودند. الیسون مطالبی در مورد نمونه ی کاری یک پایگاه داده خواند و سریعا متوجه شد که شرکتها هنوز چنین پایگاه داده ای را تجاری نکرده اند. الیسون و دو متخصص دیگر به نام های باب مانیز و راد اوتس به پتانسیل بالای بازار برای چنین پایگاه داده ای پی بردند ولی شاید خودشان هم در آن زمان فکر نمی کردند چهره ی دنیای کسب و کار رایانه ای را تغییر دهند.

اوراکل
لری الیسون

امروزه تکنولوژی اوراکل تقریبا در همه ی صنایع دنیا استفاده می شود و از ۱۰۰ برند برتر سال ۲۰۱۱ ، ۹۸ برند از این تکنولوژی استفاده می کنند. این شرکت امروزه بزرگترین تامین کننده ی نرم افزارهای مدیریت اصلاعات در جهان است و دومین شرکت نرم افزاری دنیا به شمار می آید. این برند شاید یکی از معدود برندهایی باشد که نام مدیر عامل آن از نام خود برند شناخته تر است. الیسون سومین شخص ثروتمند امریکا است و ثروت او ۳۶ میلیارد دلار تخمین زده شده است. ۲۲/۵ درصد از سهام اوراکل متعلق به او است.

بخوانید  اپل (Apple) شرکتی معروف به تولید سخت‌افزارهای نوین و دارای طراحی صحیح

خدمات شرکت

از همان ابتدا تاکنون ، این برند توجه ویژه ای به مقوله ی خلاقیت داشته است. استفاده از خدمات و فناوریهای اوراکل باعث می شود شرکتها در فضای اقتصادی پرتلاطم امروز توان رقابت داشته باشد ، هزینه های خود را کاهش و ایمنی شرکت شان را افزایش دهند. امروزه این شرکت  بیش از ۳۲۰ هزار مشتری دارد که بیشتر آنها شرکتها و سازمانهای بزرگ جهانی هستند. این ۳۲۰ هزار مشتری در ۱۴۵ کشور دنیا قرار دارند که این نکته حاکی از بین المللی بودن برند اوراکل است.

اوراکل
دفتر مرکزی شرکت اوراکل در ردوود سیتی، کالیفرنیا

البته این برند در بخش سخت افزار نیز فعال است و سخت افزار های آن بیشتر در سیستمهای مهندسی استفاده می شودند. اوراکل از سال ۲۰۰۳ به بعد مالکیت شرکتهایی مانند پیپل سافت ، سیبل سیستمز و جی دی ادواردز را در اختیار گرفته و خط تولید محصولات این شرکتها نیز متعلق به اوراکل است. این شرکت خدمات نرم افزاری و سخت افزاری متنوع و جامعی را نیز در اختیار مشتریان خود قرار میدهد که می توان به آکادمی اوراکل ، مشاوره ی اوراکل ، خدمات مالی اوراکل و دانشگاه اوراکل اشاره کرد.

ایجاد دانشگاه اوراکل ، اقدام بسیار هوشمندانه ای از سوی این برند بود. این استراتژی بازاریابی توانست برای این برند نوعی شخصیت و احترام به وجود آورد. یعنی کسانی که مدرک اوراکل را دریافت می کنند ، در بازار نرم افزار از جایگاه ویژه ای برخورد دارند. شاید این استراتژی یکی از موفقترین استراتژی های بازاریابی در عصر معاصر باشد.