مجله اینترنتی ژانگولر

سلاح های اوکیناوایی(کوبودو)

وقتی دست ها و پا ها کافی نباشند ، سلاح عاملی در حل منازعات بین انسان ها و ملت ها بوده و هست. یکی از نیاکان پیشین ما در بحثی که مدت ها قبل فراموش شده بود ، ابتدا سنگ یا چوب بر می داشت و به حریف حمله می کرد.

امروزه رزمی کاران سراسر دنیا با هر سبک رزمی گوناگون که تمرین می کنند. مطالعات و تمرین سلاح های رزمی را که به عنوان <<کـوبـودو>> یا <<سلاح های اوکیناوایی >> یا <<طریقت رزمی باستانی>> شناخته می شوند را انجام می دهند . سلاح های که اغلب متعلق به کـوبـودو بوده و برای اکثر رزمی کاران آشنا هستند عبارتند از : سای ، بو ، جو ، کاما ، تونفا و نانچاکو. هر یک از این سلاح ها به نوبه خود یک یا چند کاتا (فُرم) دارد و بیش از ۲۰۰ سال است که از استاد به شاگرد منتقل شده است.

تعریفی بر نانچاکو

نانچاکو که سلاح مشهور رزمی شامل دو قطعه چوب مساوی است که بوسیله یک بند یا زنجیر کوتاه به یکدیگر متصل شده اند. این سلاح می تواند آنچنان حرکات تند و چرخشی انجام دهد که منجر به اجرای سرعت خیلی زیاد و ضربات پر قدرت گردد. چوب دارای تیغه های بُرنده یا نقاط تیز برای زخمی کردن نیست نانچاکو مثل تونفا اصـولا برای زدن ضـربه به حریف و در نهایت تسـلیم وی مورد استفاده قرار می گیرد.نانچاکو

بکارگیری نانچاکو چه با یک دست و چه با دو دست به عنوان سلاحی جهت دفاع و حمله موثر است.
اصولا این سلاح در قرن ۱۷ بعد از آنکه ژاپنی ها ، اوکیناوا را اشغال کردن ،‌ توسط اهالی اوکیناوا بوجود آمد.
نانچاکو که در واقع وسیله ای برای کوبیدن خرمن بود ، در آن زمان بعنوان یکی از سلاح های بی خطر تکامل یافت. در آن موقع ، دو قطعه چوب نانچاکو توسط موی اسب به یکدیگر متصل می شد و می توانست علیه مهاجمین مسلح یا غیر مسلح بکار برده شود.

بخوانید  انواع نانچاکو و مدل‌هایش و مروری بر کاربردهای آن در هنرهای رزمی

بعنوان یک سلاح ، نانچاکو همراه با استقرارها و تکنیک های کاراته و کونگ فو بکار گرفته شد. دو قطعه چوب نانچاکو برای ضربات درونی و مستقیم می توانست مورد استفاده قرار گیرند و زنجیر آن برای خفه کردن ، دفاع یا به دام انداختن حریف.نانچاکو

زمانی که ارتش ژاپن حمل سلاح را ممنوع کرده بود ، یک نانچاکو ساخته شده در اوکیناوا به راحتی می توانست پنهان شده ، به عنوان چیز دیگری تغییر شکل داده شود یا قطعاتش از یکدیگر جدا گردند.

امروزه  این سلاح برای نمایشهایش مشهور است. همچنین نیروهای پلیس و اکثرا کونگ فو کاران و کاراته کاران از نانچاکو برای دفاع شخصی استفاده می کنند. امروزه دو نمونه کاتایی از این سلاح که تمرین می شوند عبارتند از : << مانه زاتون نانچاکو>> و آکامینه تونانچاکو>>.