زندگینامه نیکلاس کوپرنیک

در طی سالیان زیادی قبل از به دنیا آمدن نیکلاس کوپرنیک ،‌ اخترشناسان عقیده داشتند که زمین مرکز جهان هستی است و خورشید و سیارات دیگر به دور آن می چرخند. آنها آنچه را که چشم ظاهر می دید باور می کردند و نه آنچه را که عقل حکم می کرد. در سال ۱۵۰ میلادی ، بطلمیوس ، اخترشناس مصری ، وسیله ای اختراع کرد که با کمک آن می توانست وضعیت تمام سیارات را پیشبینی کند. او در این فرضیه ، زمین را مرکز قرار داده بود ، به همین دلیل موفق به کشف مسیر حرکت سیاره ها نشد. بعد از بطلمیوس ، اخترشناسی یونانی به نام اریستارکوس ، اهل شهر ساموس ، فرضیه ای را بیان کرد مبنی بر این که خورشید مرکز جهان است نه زمین. اما این فرضیه برای دانشمندان آن زمان عجیب به نظر آمد که آن را رها کردند.

نیکلاس کوپرنیک
بطلمیوس

بالاخره در سال ۱۵۴۰ اخترشناسی لهستانی به نام نیکلاس کوپرنیک به این اصل مهم دست یافت که می توان حرکت ظاهری و پیچیده سیاره ها را با این فرض که سیارات روی مدارهایشان به دور خورشید در حرکت هستند بررسی کرد. با این حال ۱۵۰ سال وقت لازم بود تا جهانیان آن را بپذیرند. کوپرنیک در سال ۱۴۷۳ میلادی در تورن لهستان به دنیا آمد. پدر و مادر نیکلاس از طبقه سرشناس لهستان بودند. پدرش تاجر ثروتمند و حقوقدانی با تجربه بود.

نیکلاس کوپرنیک
نیکلاس کوپرنیک

سرپرستی دایی

هنگامی که نیکلاس ده ساله بود ، پدرش درگذشت و داییش ، لوکاس واکزنرود سرپرستی او را بر عهده گرفت. نیکلاس زیر نظر دایی خود به کلیسا راه یافت و به تحصیل الهیات پرداخت. در هیجده سالگی وارد دانشگاه کرکو شد. آن زمان کرکو پایتخت لهستان و از نظر رشد کشاورزی و موقعیت زرخیزی ، جزو مشهورترین شهرهای اروپا بود. نیکلاس در رشته فلسفه ، هندسه ، ستاره شناسی و جغرافیا به تحصیل پرداخت. زبان عمومی دانشجویان ، لاتین بود و تمام کتابهای درسی به این زبان نوشته شده بودند. در آن زمان علم ستاره شناسی از مهمترین و با ارزش ترین علوم بود و تجارت دریایی بسیار رونق داشت.

هنگامی که نیکلاس نوزده ساله بود ، کریستف کلمب از اقیانوس آرام گذشت و قاره آمریکا را کشف کرد. در آن زمان فن کشتیرانی و دریا نوردی ، به محاسبات نجومی خاصی احتیاج داشت و تقویم از احتیاجات ضروری مردم بود ، زیرا آنها به وسیله تقویم تعطیلات و جشنهای مذهبیشان را مشخص می کردند. نیکلاس کوپرنیک پس از تحصیل در دانشگاه کراکو به ایتالیا رفت و وارد دانشگاه حقوق شد. سپس به لهستان بازگشت و پس از متقاعد کردن داییش که سرپرستی او را بر عهده داشت ، به مطالعه علوم پزشکی پرداخت.

بخوانید  جالینوس (Galenus) پزشک یونان باستان و پدر عالم کالبد شکافی

اخترشناسی

آن زمان رشته پزشکی با علم ستاره شناسی ارتباط داشت ، زیرا مردم اعتقاد داشتند که بین اندامهای بدن جانوران و برجهای فلکی رابطه اسرار آمیزی وجود دارد. در این زمان ستاره شناسان بر این عقیده بودند که سرنوشت هر انسانی بستگی به حرکت خورشید و سیارات در بدو تولدش دارد. کوپرنیک علاوه بر این که در دانشگاه به تحصیل پرداخت ، در کلیسا فرائونبرگ هم مشغول به کار شد. البته احراز این شغل تنها به دلیل نفوذ داییش نبود ، بلکه خود کوپرنیک لیاقت آن را داشت. کوپرنیک پس از مرگ داییش تمام اوقات خود را صرف خدمت به کلیسا کرد.

نیکلاس کوپرنیک
برج کوپرنیک در فرائونبرگ ، جایی که او زندگی و کار می کرد. در جنگ جهانی دوم بازسازی شده

او روی دیوارهای دفاعی کلیسا ، برجی شبیه رصدخانه ساخت که مرکز پژوهشها و مشاهداتش بود.این برج که به برج کوپرنیک معروف است ، هنوز باقی مانده است. کوپرنیک قبل از مرگ داییش به عنوان مبلغ مذهبی به ایتالیا رفت. همین امر باعث شد که وی کتابهای بسیاری را در زمینه فلسفه ، ریاضیات و مکتبهای مختلف علمی یونان و رم مطالعه کند. کوپرنیک ، تحقیقات ستاره شناسی اعراب و یونانی ها را با دقت مطالعه کرد ؛ او عقیده داشت باید از محاسبات نجومی جدید استفاده شود ، چون عقاید مختلف نشان می داد که بمرور زمان در اوضاع کرات آسمانی تغیراتی به وجود آمده است. البته چون وسایلی که کوپرنیک به کار می برد دقیق نبودند ، او نتوانست اطلاعات موثقی به دست آورد.

نظریه

بعدها کپلر و براهه تحقیقات کوپرنیک را دنبال کردند. در اوایل سال ۱۵۳۹ یک دانش پژوه آلمانی به نام جورج یوخیم رتیکوس به دیدن کوپرنیک رفت. رتیکوس در بیست و دو سالگی به استادی ریاضی دانشگاه ویتنبرگ رسیده بود. رتیکوس مدت دو سال نزد کوپرنیک ماند و در طی این مدت به مطالعه نظریات وی پرداخت. به علت اصرار و تشویق رتیکوس ، کوپرنیک مطالعاتش را در آلمان چاپ کرد. این آثار پراکنده بعدها به صورت کتابی به نام «حرکات انتقالی کرات آسمانی» در آمد که یکی از ارزنده ترین مجموعه های علمی در زمین شناسی است.

بخوانید  هنری کاوندیش (Henry Cavendish) فیزیکدان ثروتمند انگلیسی

نخستین نسخه این کتاب هنگامی به دست کوپرنیک رسید که وی در آستانه مرگ بود. این کتاب با کتاب نیوتن دقیقا برابری می کرد. کوپرنیک در این کتاب با کشیدن اشکال مختلف ، خورشید را مرکز زمین قرار و نشان داده بود که این زمین است که به دور خورشید می گردد. او حتی علت اختلاف فصلها را نیز ذکر کرده و همچنین یادآور شده بود که ما نمی توانیم ستارگانی را که در مصر هستند در ایتالیا مشاهده کنیم. به عبارت بهتر نمی توانیم ستارگانی را که در نیمکره شمالی هستند ، در نیمکره جنوبی ببینیم.

نیکلاس کوپرنیک
مجسمه کوپرنیک در مونترال ، کانادا

 

اقتصاد

او همچنین عقیده داشت که سیارات بر مسیری دایره ای شکل در حال حرکت هستند. بعدها کپلر ثابت کرد که این مسیر به صورت بیضی است. نیکلاس کوپرنیک علاوه بر ستاره شناسی ، در زمینه اقتصادی و اجتماعی نیز فعالیت داشت. در آن زمان جنگهای داخلی توام با عدم استقلال مالی و افزایش مداوم قیمتها ، زندگی را برای مردم سخت کرده بود. کوپرنیک پیشنهادی کرد که پولهای قدیمی و جدید با هم خرج شوند تا مردم بتوانند پولهای جدید را پس انداز و پولهای قدیمی را خرج کنند. این عقیده سالهاست که به صورت یک اصل اقتصادی در آمده و به قانون «گرشام» معروف است.

نیکلاس کوپرنیک همچنین کتابی نوشت و به دولت لهستان پیشنهاد کرد که تمام کشور باید پول واحدی داشته باشد و پولهای کهنه به خزانه داری دولت تحویل داده شوند ، اما به علت مخالفت مشتی سودجو با نظر او موافقت نشد. بعدها دولت انگلستان از نیوتن خواست تا در رفع مشکلات اقتصادی انگلستان راه حلی پیدا کند و او پس از انجام محاسباتی همان پیشنهادی را داد که سالها قبل کوپرنیک داده بود. کوپرنیک اولین کسی بود که باتئوری خود در مورد خورشید جنجال آفرید. او در سال ۱۵۴۳ در نود سالگی بر اثر سکته قلبی در گذشت.

نیکلاس کوپرنیک
سنگ قبر کوپرنیک در کلیسای جامع فرائونبرگ.