تاسیس مایکروسافت

مایکروسافت یک سازمان چند ملیتی بزرگ است که محصولات نرم افزاری برای سیستمهای کامپیوتری تولید می کند. بیل گیتس و پل آلن در سال ۱۹۷۵ در آلبوکرک نیومکزیکو این شرکت را تاسیس کردند ولی امروزه مرکز اصلی آن در ردموند واشینگتن است و در ۱۰۲ کشور دنیا بیش از ۷۶۰۰۰ کارمند دارند. گیتس که از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۹ (بجز ۲۰۰۸) ثروتمندترین مرد جهان نام گرفت ، هم اکنون با در اختیار داشتن ۶/۴ درصد از سهام مایکروسافت ، بزرگترین سهامدار شخصی این غول نرم افزاری جهان است.

مایکروسافت

بیل گیتس و پل آلن

پل آلن که علاوه بر مایکروسافت ، موسس و رئیس هیأت مدیره ی شرکت والکان (یک شرکت سرمایه گذاری و مدیریت پروژه) نیز هست ، کتاب خاصرات خود را در سال ۲۰۱۱ با عنوان مرد ایده پرداز : خاطرات یکی از موسسان مایکروسافت به چاپ رساند. پر فروش ترین محصول شرکت مایکروسافت سیستمهای عامل ویندوز و نیز مجموعه ی نرم افزاری آفیس آن است که از ورد ، اکسل ، پاورپوینت ، اوت لوک و اکسس تشکیل شده است.مایکروسافت

این دو محصول را امروزه در تمام کامپیوترهای دنیا می توان یافت. در طبقه بندی محصولات این دست ، مایکروسافت ۹۰ درصد سهم بازار را تصاحب کرده است. در یکی از تبلیغات ویندوز گفته می شود : “ویندوز در لحظه ، بهره وری بیشتر را به ارمغان می آورد و در آینده یک جهش بزرگ”. این برند از ابتدا به لطف نبوغ ، آرمانگرایی و آینده نگری موسسان خود ، محصولاتی منحصر به فرد تولید می کرد و همیشه دارای یک بازار انحصاری بود.مایکروسافت

بخوانید  ورساچه (Versace) شرکت طراحی و خانه ی مد ایتالیایی

قراردادها

مایکروسافت به سازندگان کامپیوتر اجازه ی استفاده از نرم افزار های خود را می دهد و از این طریق با فروش هر کامپیوتر ، درصدی از قیمت نصیب آنها می شود. هیچ جایگزین نزدیکی برای محصولات مایکروسافت وجود ندارد. شاید یکی از رموز موفقیت آنها نوع قراردادشان باشد. آنها با قراردادهای سختی که با سازندگان کامپیوتر می بندند ، انحصار را حفظ کرده اند و بازار نرم افزار کامپیوتر را در دست گرفته اند.

بخشی از این قرارداد ، سازندگان را ملزم می کند که حتی اگر از سیستم عامل مایکروسافت استفاده نمی کنند ، باز هم سهم مایکروسافت را از کامپیوتر های فروخته شده بدهند. این قراردادها سخت تنها شامل دریافت مجوز نمی شود بلکه ، هر سیستم عاملی با گذشت زمان نیاز به ارتقا دارد. این موضوع نیز به وابستگی کاربران به مایکروسافت و قدرت این شرکت در معاملات می افزاید.

استراتژی داخلی مایکروسافت که بسیار مورد اعتراض قرار گرفته است اما به صورت عمومی اعلام نمی شود از این عبارت است : نفوذ ، توسعه و نابودسازی. در این استراتژی ، مایکروسافت ابتدا با استانداردهای رایج وارد بازار محصول خاص می شود ؛ سپس استانداردها را با توجه به تواناییهایی خود ارتقا می دهد و سپس از آن از این تمایزات برای خود ، رقیب را به حاشیه می رانند و محصول را طوری گسترش می دهد که مصرف کننده برای تداوم استفاده خود مجبور باشد از این شرکت استفاده کند.

 


 

فهرست