زندگینامه ماری کوری

ماریا اسکلو دورسکا معروف به ماری کوری در ۷ نوامبر ۱۸۶۸ در ورشو لهستان چشم به جهان گشود. پدر و مادر ماریا از روستاییان لهستان بودند که کار کشاورزی را رها کرده و به تحصیل روی آورده بودند. پدر ماری معلم ریاضی و فیزیک در مدرسه متوسطه ورشو و مادرش مدیر مدرسه دخترانه و یک پیانیست قابل بود که وقتی ماریا ده ساله بود ، در اثر ابتلا به بیماری سل در گذشت. پدر ماریا شغلش را به علت کوششهایش برای استقلال لهستان از روسیه از دست داد ، با این حال به تدریس خصوصی پرداخت تا بتواند مخارج خانواده اش را پرداخت کند.ماری کوری

ماریا در سال ۱۸۸۳ تحصیلاتش را در دوره متوسطه به پایان رساند و یک مدال طلا جایزه گرفت. پس از تحصیل به مدت یک سال به ییلاق رفت. پس از بازگشت با خواهرش که در پاریس زندگی می کرد مکاتبه کرد و قرار بر این شد که تا اتمام تحصیلات برونیا ، ماریا کار کند و خرج تحصیل او را بپردازد و بعد از آن نوبت برونیا بود که کار کند. ماریا به عنوان معلم در منزل یک اشراف زاده روسی مشغول به کار شد ، ولی به علت رفتار مستبدانه بانوی خانه ، دست از این کار کشید ، سپس شغل دیگری به عنوان معلم سرخانه پیدا کرد.

   مهاجرت به فرانسه

در آنجا او با پسر بزرگ خانواده که دانشجوی ورشو بود ، آشنا شد و آنها به یکدیگر علاقمند شدند ، ولی مادر پسر با ازدواج آنها مخالفت کرد. ماریا رهسپار فرانسه شد. در فرانسه نامش را به ماری تغییر داد. هنگامی که وارد دانشگاه علوم شد ، در اتاقی تاریک و بدون نوری زندگی می کرد و درآمدش آنقدر کم بود که کفاف زندگیش را نمی داد. با این حال به مطالعه ریاضیات ، شعر ، موسیقی و نجوم پرداخت. ماری توانست در رشته فیزیک با رتبه اول فارغ التحصیل شود. سال بعد نیز در امتحان ریاضیات به مقام دوم رسید.

بخوانید  بقراط (Hippocrates) بزرگترین حکیم یونانی و پدر علم پزشکی

ماری با پیر کوری (Pierre Curie) برای اولین بار در خانه پروفسور کوالسکی ، فیزیکدان لهستانی که در پاریس زندگی می کرد ، آشنا شد. پیر در سن شانزده سالگی لیسانس علوم گرفته و دو سال بعد به اخذ درجه فوق لیسانس نایل شده بود. او اکنون سی و سه سال داشت و همراه برادرش ژاک ، سرگرم تحقیق و مطالعه درباره الکتریسیته و مغناطیس در آزمایشگاه پروفسور پال شوتزنبرگ (Paul Schutzenberger)  بود. صحبت ماری و پیر در این مهمانی بیشتر روی موضوعهای علمی بود.

ماری کوری
پیر کوری

نوبل اول

ماری به این وسیله توانست در آزمایشگاه پروفسور شوتزنبرگ با پیر همکاری کند. سال بعد آن دو با یکدیگر ازدواج کردند و از آن زمان او به ماری کوری معروف شد. ماری و پیر در آزمایشگاه با آنری بکرل همکار بودند. بکرل اعتقاد داشت که سنگهایی وجود دارند که می توانند بدون نور خورشید از خود اشعه تولید کنند و این مساله توجه ماری و پیر را جلب کرد. این سه با تلاش و کوشش فراوان طی سه سال در ژوئیه سال ۱۸۹۸ از سنگ معدن اورانیوم دو عنصر رادیواکتیو پولونیوم و رادیوم را کشف کردند.

ماری نام پولونیوم را به سبب علاقه ای که به زادگاه خود (پولند) داشت ، روی عنصر نهاد. با این کشف ، ماری و پیر به همراه بکرل که آنها را در این آزمایشات همراهی کرده بود ، برنده جایزه نوبل فیزیک شدند و توانستند بدهیهای خود را که ظرف چند سال در آزمایشگاه متحمل شده بودند ، بپردازند. پیر به سمت استادی در دانشگاه سوربن رسید و مدیریت یک آزمایشگاه مجهز را بر عهده گرفت. در نوزدهم آوریل ۱۹۰۶ پیر کوری با درشکه ای تصادف کرد و کشته شد. این واقعه روح حساس ماری را آزورده کرد. شبها به شوهر از دست رفته اش نامه می نوشت و برای او کارهایی را که انجام داده بود ، تعریف می کرد.

بخوانید  نیکلاس کوپرنیک (Nicolaus Copernicus) و نظریه خورشید مرکزی منظومه شمسی
ماری کوری
پیر و ماری کوری

نوبل دوم

دولت فرانسه از او خواست جای سابق پیر را به عنوان استاد فیزیک دانشگاه پر کند. بعضی از دانشمندان به این خواسته دولت اعتراض کردند. ماری کوری در سال ۱۹۱۰ توانست رادیوم خالص را کشف کند و با جدا کردن رادیوم و پولونیوم  بار دیگر موفق به کسب جایزه نوبل شیمی گردید. او همچنین عنصر رادیواکتیو توریوم را کشف کرد.  ماری کوری به علت قرار گرفتن در معرض اشعه رادیواکتیو که او به جهان هدیه کرده بود مبتلا به بیماری سرطان خون شد و در چهارم ژوئیه ۱۹۳۴ دیده از جهان فرو بست.