مجله اینترنتی ژانگولر

لومینیسم برگرفته از نقاشی منظره

اصطلاح لومینیسم برای اولین بار در اواسط قرن نوزدهن در مورد مکتبی از نقاشان آمریکایی منظره به کار رفت که به ارائه دقیق اثرات رنگی و جوی علاقه داشتند. در دهه ۱۹۷۰ رویکردی در عکاسی رنگی در ایالات متحده شکل گرفت که هم مدیون این سنت تصویری و هم عکاسی صریح سیاه و سفید دهه ۱۹۲۰ بود. این رویکرد که گاه با عنوان «عکاسی رنگی نوین» از آن یاد می شود ریشه در عکس های رنگی کداکروم واکر اونز در اواخر دهه ۱۹۴۰ (به قصد چاپ در مجله فورچن ) و همچنین آثار رنگی بعضی از عکاسان اداره حفاظت از مرازع نظیر جک دلانو دارد.

لومینیسم
واکر اونز

جاناتان گرین مورخ عکاسی که برای نخستین بار در کتاب خود «عکاسی آمریکا» ۱۹۸۴ این عکاسان را لومینیست نامید به این نتیجه رسیده است که کاوش عکاسانه آنها در دنیای رنگ ، تحت تاثیر نقاشیهای انتزاعی مارک رتکو و بارنت نیومن هم بوده است. برخی از عکاسان رنگی نسل دهه ۱۹۷۰ نظیر جوئل مایروویتز و استفان شر مدیون سنت توصیفی انسل ادمز ، الیوت پورتر و ادوارد وستون بودند.

مشروعیت عکاسی رنگی

آنها جذب دوربین های قطع بزرگ و موضوعات مرتبط با منظره شدند (از بعضی جنبه ها به حامیان جنبش زمین نگاری جدید مشابهت داشتند) اما به هیچ وجه از موضوعات شهری نظیر آثار شر در ال پاسوی تگزاس در سال ۱۹۷۵ و برسی های مایروویتز درباره طاق دروازه سنت لوئیس و یا مضامین اجتماعی نظیر پرتره های گروهی غیر عادی نیل اسلوین غفلت نکردند.

آثار مستند بومی واکر اونز بر ویلیام اگلستون (که در عکس های خود از می سی سی پی ، موضوع بازنگری آثار او در موزه هنرهای مدرن نیویورک ، در سال ۱۹۷۶) و ویلیام کریستن بری (که آگاهانه از وانز تقلید می کرد) تاثیر گذاشت. همان طور که آلن پورتر در ویژه نامه مجله دوربین عکاسی در ژوئیه ۱۹۷۷ اشاره می کند: «عزم لومینیستها نه فقط ثبت موقعیتها بلکه ثبت رنگ این موقعیتها است.»

بخوانید  عکاسی منظره (Landscape Photography) عکاسی از فضای طبیعی
لومینیسم
ویلیام اگلستون

بسیاری از عکاسان لومینیست در ایالات متحده و اروپا نظیر فرانکو فونتانا در ایتالیا ، جان باتو در فرانسه و راینهارت ولف در آلمان با بهره گیری از پیشرفتهای امولسیون های رنگی (خصوصا فیلم کداک و همچنین سیستم پولاروید SX_70) برای رنگ به عنوان شکلی از عکاسی هنری مشروعیت کسب کردند ، افتخار مهمی که قبلا مختص آثار سیاه و سفید بود.