زندگینامه لویی پاستور

لویی پاستور در زمستان سال ۱۸۲۲ در یکی از روستاهای فرانسه به نام دول به دنیا آمد. پدر لویی در خدمت ارتش ناپلئون بود. وی پس از تبعید ناپلئون ، از خدمت استعفا داد و در «دول» یک مغازه چرمسازی دایر کرد. پس از تولد لویی پاستور ، خانواده او به آربوا عزیمت کرده و در قلب تاکستانها که فاصله چندانی تا دول نداشت منزل گزیدند. پدر لویی مردی خردمند و هوشیار بود و با کمک همسرش تمام زندگی خود را وقف سعادت خانواده اش کرد.لویی پاستور

لویی در پانزده سالگی نقاشی را آغاز کرد. نقاشی هایش جالب و زیبا بودند. بیشتر تابلوهای نقاشی وی اکنون در انستیتو پاستور پاریس به چشم می خورند. پدر لویی علاقه داشت فرزندش معلم بزرگی شود اما مدیر مدرسه تربیت معلم که به استعداد و نبوغ لویی پی برده بود عقیده داشت که او باید مدت یکسال به مطالعه دروس بپردازد و خود را آماده کند. پاستور وارد دانشسرای عالی اکول پاریس شد. وی ریاضیات ، فیزیک و شیمی را بسیار دوست داشت. پس از پایان تحصیلات ، به جای تدریس به پژوهشهای علمی مشغول شد.

دوران تحصیل

پاستور در دوران تحصیل در مدرسه تربیت معلم اکول به مطالعه درباره «ساختمان و ماهیت بلورها» پرداخت. در همین زمان وی در جلسات سخنرانی شیمیدان فرانسوی ، آنتوان ژرم بالار ( Antoine Jerome Balard) که کاشف عنصر برم بود ، شرکت می کرد. بالار پس از مشاهده تحقیقات پاستور ، از وی به عنوان دستیارش در آزمایشگاه دعوت کرد. این فرصت خوبی برای پاستور بود. او بار دیگر به مطالعه درباره بلورهای اسیدتارتریک پرداخت.

بخوانید  رابرت بویل (Robert Boyle) نابغه ی انگلیسی
لویی پاستور
آنتوان ژرم بالار

کشفیات پاستور مورد توجه فیزیکدان فرانسوی ژان باپتیست بیو (Jean Baptiste Bio) قرار گرفت و او این تحقیقات را پس از بررسی دقیق به آکادمی علوم فرانسه فرستاد. در سال ۱۸۴۸ ، وزیر فرهنگ با وجود مخالفتهای بسیار اعضای آکادمی فرانسه ، او را به سمت معلم فیزیک مقدماتی مدرسه متوسط دیژون برگزید. یک سال بعد لویی پاستور به عنوان استاد شیمی دانشگاه استراسبورگ منصوب شد و با دختر رئیس دانشگاه ماری لورنت در ۲۹ مه سال ۱۸۴۹ ازدواج کرد.

ماری برای رفع مشکلات لویی و تامین وسایل آسایش او از هیچ کمکی روگردان نبود. او بیش از هر کس دیگری برای شوهرش همکاری صمیمی و غمخوار بود و همین امر لویی پاستور را به انجام تحقیقاتش راغب تر و مصمم تر می کرد. لویی و ماری صاحب سه دختر می شوند که هر سه آنها قبل از بلوغ می میرند. اما دختر چهارم آنها زنده می ماند و بعد از آن نیز دارای یک پسر به نام ژان باتیست می شوند. که بعدها سیاستمدار شد.

تحقیقات

جنگ جهانی میان آلمان و فرانسه شروع شد و فرانسه در این جنگ شکست خورد ، اما لویی اعمال وحشیانه آلمانیها را فراموش نکرد و حتی چند سال بعد از جنگ ، از دریافت مدال افتخار دولت آلمان امتناع کرد. پاستور آزمایشاتش را با ساختمان بلورها آغاز کرد. وی سپس به حل مساله تخمیر مواد روی آورد. در آن زمان شراب سازی در فرانسه صنعت بزرگی بود. در زمان پاستور این صنعت رو به نابودی گذارد. پاستور ثابت کرد که موجودات ذره بینی باعث می شوند تا شراب ترش شود.

بخوانید  لئوناردو داوینچی (Leonardo da Vinci) هنرمند و مخترع بزرگ ایتالیایی
لویی پاستور
مرکز پزشکی انستیتو پاستور، پاریس

بررسی های علمی او موجب شد تا طریقه شراب سازی روی اصول علمی انجام شود و این صنعت را از نابودی نجات داده و به این ترتیب روش پاستوریزاسیون بنیان نهاده شد.وی همچنین بیان کرد که پس از مرگ موجودات ذربینی روی جسد مرده قرار می گیرند و از کمبود هوا استفاده کرده و به زاد و ولد می پردازند. از فعالیتهای دیگر او در زمینه درمان مرض هاری می باشد که برای درمان آزمایشها و تحقیقات زیادی انجام داد.

مرگ

در زمانی که صنعت ابریشم بافی بر اثر بیماری مشکوک کرمهای ابریشم به خطر افتاد و در زمینه کرم ابریشم تحقیق می کرد ، خونریزی مغزی کرد و قسمت چپ بدنش فلج شد بعد از درمان تا حدی بهتر شد و به آزمایشات خود ادامه داد و توانست علت بیماری را کشف کرده و میکروب را از بین برد. اما او دوباره دچار سکته مغزی شد که باعث شد سخن گفتن را از دست بدهد و تحرکش مختل شود و کاملا فلج شود.

مطالعات وی درباره وبای طیور ، سیاه زخم و همچنین تهیه واکسن اغلب بیماریها از خدمات ارزنده پاستور می باشد. او در زمان مرگ فلج شده بود و در سن ۷۳ سالگی در ۲۸ دسامبر ۱۸۹۵ در اطراف پاریس درگذشت و جسد او را در زیر زمین انیستیتوی پاریس به خاک سپردند. انستیتو پاستور اکنون در سراسر جهان مشغول خدمات به مردم است.