زندگینامه لئوناردو داوینچی

بر بالای تپه ای نزدیک شهر فلورانس ، جوانی خوش سیما با موهایی طلایی ایستاده بود و هرازگاهی دستش را داخل قفسی می برد و پرنده ای را بر می داشت و سپس آن را آزاد می کرد. پرنده پر و بال زنان دور می شد ، اوج می گرفت و پرواز می کرد و جوان با لبخندی حاکی از رضایت نگاه می کرد. او کسی جز لئوناردو داوینچی ، نقاش معروف ایتالیایی نبود.

لئوناردو داوینچی

با شنیدن اسم داوینچی ، در ذهن ما تصویر مردی هنرمند که تابلوهای «لبخند مونالیزا» و «شام آخر» را ترسیم کرده ، نقش می بندد. اگر چه ذوق و هنر او در این تابلوها به اثبات رسیده است ولی در زمینه های دیگر فعالیت بسزایی داشته است. لئوناردو در سال ۱۴۵۲ میلادی در نزدیکی شهر فلورانس ایتالیا به دنیا آمد. پدرش کارمند دولت و مادرش در مهمانخانه ای خدمتکار بود. پدرش چون از لحاظ مالی قدرت زیادی داشت وی را پیش پیکر تراش و نقاش معروف «آندره دل وروچیو» فرستاد.

لئوناردو داوینچی
خانه لئوناردو داوینچی در دوران کودکی

استعداد بالا

همچنین او کودکی را نزد پدر بزرگش و تحصیلات ابتدایی را در مدرسه دهکده گذراند و در همین زمان با حل مسایل مشکل ریاضی نشان داد که بسیار باهوش است. در همین زمان استعداد و خلاقیتش هم در هنر نقاشی آشکار و همین امر باعث شد در شانزده سالگی استادش آندره دل وروچیو او را بسیار تشویق کند. وروچیو فن کار کردن روی سنگ مرمر ، چوب و فلز را به لئوناردو آموخت. او عقیده داشت که آشنایی با مکتبهای کلاسیک لاتین و یونان ، فلسفه ، ریاضیات و کالبدشکافی برای لئوناردو بسیار ضروری است.

بخوانید  آنتوان لوران لاووازیه (Antoine Laurent Lavoisier) بنیان‌گذار شیمی نوین

لئوناردو در بیست و شش سالگی تحصیلاتش را به پایان رساند و به گروه نقاشان پیوست. او در این زمان توانست آلت موسیقی جدیدی را اختراع کند که آن را عود نام نهاد. همین امر مورد توجه دوک لودویک سفورزا که بعدها حکمران میلان شد ، قرار گرفت. در آن زمان مدعیان تاج و تخت ایتالیا برای تصاحب مقام پادشاهی با هم در جنگ بودند. لئوناردو نیز از آب گل آلود ماهی گرفت و شروع به طراحی و ساخت ماشین های جنگی کرد. وی لباس غواصی را طراحی و ابداع کرد و با توجه به شنا کردن ماهی ها موفق به ساخت زیر دریایی جنگی شد. همچنین موفق به ساخت مسلسل ، تانک نظامی ، کیلومتر شمار و چیزهای دیگر شد.

لئوناردو داوینچی
تابلو لبخند مونالیزا

آثار

همین امر باعث شد که دوک لودویک سفورزا به سلطنت برسد. لئوناردو هم فورا وقت را غنیمت شمرد و نقشه های جدید شهرسازی را که مطابق با آن طرح شبکه فاضلاب شهر مطلوب می شد ، را ارائه داد. ولی دوک که تنها به تابلوهای نقاشی علاقه داشت ، آن را رد کرد. او پس از مدتی به داوینچی فرمان داد که تابلوی «آخرین شام» را که از آثار نفیس لئوناردو بود در خانقاه سانتاماریا به معرض نمایش بگذازد. لئوناردو داوینچی در سال ۱۵۰۰ در سن چهل و هشت سالگی به فلورانس بازگست و شش سال از عمرش را دا آنجا گذراند و در همین مدت بود که باشکوه ترین اثر هنری خود ، یعنی تابلوی «لبخند مونالیزا» یا «لبخند ژوکوند» را خلق کرد.

لئوناردو داوینچی
طرح یک ماشین پرنده از داوینچی

وی از کودکی در فکر پرواز بود و بنابراین ساعتها به آسمان و پرواز پرندگان نگاه می کرد و حرکت آنها را مد نظر خود قرار می داد. البته چند بار هم وسیله ای شبیه بال پرندگان ساخته بود اما هیچ یک از آنها او را به هدفی که داشت نرساند. از او یاداشتهای متفاوتی برجای مانده است که این یاداشتها حاصل افکار و نظریه های آشفته او بود و امیدوار بود روزی به این نظریه های خود سر و سامانی بدهد. پس از مرگش یاداشتهای او مورد استفاده نسلهای بعد قرار گرفت. سرنجام داوینچی در سال ۱۵۱۹ میلادی دارفانی را وداع گفت.

بخوانید  گسل های ایران و بررسی برخی از سیستم درزه های جدید و قدیمی