زندگینامه جان دالتون

جان دالتون در ششم سپتامبر سال ۱۷۶۶ میلادی در روستای ایگل شفیلد انگلستان به دنیا آمد. او تحصیلاتش را در مدرسه کواکرها آغاز کرد و دروس مذهبی ، ریاضی و علوم را فراگرفت. دیری نگذشت که نبوغ او در ریاضیات در سراسر ناحیه پیچید و او توانست در دهکده مدرسه ای تاسیس کند و مدیریت مدرسه را به عهده بگیرد. در آن زمان او تنها دوازده سال داشت. در این زمان او به علم هواشناسی نیز علاقه داشت. دستگاه های زیادی ساخت و آزمایشات گوناگونی انجام داد.جان دالتون

جان در مواقع بیکاری به مزرعه پدر می رفت و به او در کار مزرعه کمک می کرد. در همین ایام بود که با زبانهای لاتین یونانی آشنا شد و توانست کار ریاضیدان های گذشته را مطالعه کند. دو سال بعد مدرسه را رها کرد و به دهکده کندال نزد برادرش رفت. در طی مدت زندگی در کندال روزی به مجلس دانشمندان رفت و در آنجا سخنرانی کرد ، ولی به علت کمی سن و صدای نارسایش نتوانست موفق شود.

مطالعات

جان دالتون دوازده سال به مطالعه و تحقیق در ریاضیات مشغول بود ، ولی از مطالعه در رشته هواشناسی دست نکشید. در سال ۱۷۹۳ به عنوان معلم در کالج منچستر انگلستان مشغول به کار شد ، با این حال از وضع موجود راضی نبود ، زیرا به سبب کمی وقت نمی توانست به مطالعاتش ادامه دهد. او در زمان اقامتش در کندال با جان گوگ آشنا شد. جان گوگ از زمان تولد کور بود ، با این حال به چند زبان زنده دنیا آشنایی داشت. وی همچنین قدرت بویایی عجیبی داشت. او با بوئیدن گیاهی که رویش آن دهها متر از محل زندگی او فاصله داشت می توانست به نوع آن پی ببرد. همچنین هواشناس بزرگی بود و نوشته هایش برای دالتون مفید واقع شد.

بخوانید  آنتوان لوران لاووازیه (Antoine Laurent Lavoisier) بنیان‌گذار شیمی نوین

جان گوگ ، دالتون را تشویق کرد تا مشاهدات و تجربیاتش را در زمینه هواشناسی منتشر کند. همین امر توجه دانشمندان را به دالتون جلب کرد. او به عضویت انجمن فلسفی و ادبی پذیرفته شد و بقیه عمرش را در خدمت به این انجمن گذراند. دالتون موفقیت خود را تنها در پشتکار خود می دانست . او دانشگاه منچستر را ترک و وقت خود را تماما صرف مطالعات علمی کرد و با این که وضع مالی خوبی نداشت ، ولی باز به مطالعه علم هواشناسی پرداخت و شاید همین مطالعات وی در امر هواشناسی باعث شد که به وجود اتم پی ببرد.

نظریه ی اتمی

از قرنها پیش دانشمندان روی ذرات بنیادی ماده فکر می کردند. یونانیان باستان عناصر گیتی را آب ، خاک ، باد و آتش می دانستند و ارسطو تمام اجرام گیتی را در این چهار عنصر استوار کرده بود. دموکریتوس (Democrotus) ریاضدان یونانی عقیدا داشت که کوچکترین اندازه ذره هر جسم حدی دارد. او کوچکترین ذره هر جسم را اتم نامید و گفت که این ذره شکاف ناپذیر است. با آن که اتم از سالها پیش شناخته شده بود ، اما بوسیله جان دالتون علم شیمی تکامل یافت و نظریه اتمی ماده پایه ریزی شد.

جان دالتون
اتمها و مولکولهای گوناگونی که در سیستم جدید فلسفه شیمیایی جان دالتون (۱۸۰۸) نشان داده شده است.

نظریه دالتون مورد تایید دانشمندان قرار گرفت و او به استادی آکادمی علوم فرانسه نایل و در سال ۱۸۲۶ موفق به دریافت بهترین درجه علمی از انجمن سلطنتی لندن شد. نظریه دالتون بر دقت ریاضی و اهمیت علم شیمی افزود و توانست علم فیزیک و شیمی را به هم نزدیک کند. با کمک نظریه دالتون ثابت شد ذرات ماده جاذبه الکتریکی دارند. جان دالتون نخستین کسی بود که برای عنصرهای شیمیایی نشانه های نسبتا ساده و بر اساس همین نشانه ها برای بسیاری از مواد ، فرمول شیمیایی پیشنهاد کرد.

بخوانید  یوهانس کپلر (Johannes Kepler) پدر علم ستاره‌شناسی جدید

مرگ

وی جرم اتمی هیدروژن را برابر واحد فرض و براساس آن فرمولهای پیشنهادی مواد ، جرم اتمی عنصرها را حساب کرد و قانونهای فشار جزئی گازها و قانونهای نسبتهای چندتایی در مورد ترکیب جرمی عناصر را کشف کرد. جان دالتون به علم پزشکی نیز خدمات بیشماری ارایه کرد که می توان به کشف بیماری کور رنگی یا بیماری دالتونیسم که خود نیز به آن دچار بود ، اشاره کرد. جان دالتون سرانجام در سال ۱۸۴۴ از دنیا رفت. او ازدواج نکرد و پس از مرگش به خاطر تشکر از خدمات ارزنده اش به دنای علم ، چهل هزار نفر از مردم سراسر جهان در برابر تابوتش رژه رفتند.