زندگینامه یوهانس کپلر

نا آگاهان و نا بخردان همیشه در مقابل کسانی که با تجربه و دلیل به اثبات مسایل می پردازند ، ایستاده اند و در این میان چه بسیار کسانی هستند که بر عقیده خویش پابرجا می مانند. یوهانس کپلر یکی از این مردان بزرگ است. او همچون گالیله و کپرنیک عقیده داشت که خورشید مرکز عالم است و مسیر سیاره ها به دور خورشید نمی تواند دایره باشد ، بلکه به صورت بیضی است. غرض ورزان به این نظریات حمله می کردند و در رد آن دلایل بچگانه و مسخره ای می آوردند.یوهانس کپلر

آنها می گفتند که دایره یگانه شکل هندسی کاملی است که در طی قرنهای متوالی توسط دانشمندان پذیرفته شده است ، پس در نتیجه تنها مسیر کامل حرکت کرات آسمانی ، دایره است. یوهانس کپلر در اثبات نظریاتش عاجز ماند ، با این وصف نوشته هایش را منتشر کرد و در انتظار ماند تا شاید گذشت زمان پرده از روی این واقعیت بردارد و نوشته های او را بپذیرند.

تحصیل

یوهانس کپلر در سال ۱۵۷۱ در شهر ویل آلمان به دنیا آمد. در کودکی به آبله مبتلا شد و بیماری چنان شدید بود که دستهایش فلج و چشمهایش ضعیف شدند ، با وجود این ضعغها و داشتن پدری دائم الخمر و مادری روانی ، یوهانس جزو شاگردان زرنگ مدرسه بود و همین امر باعث شد که مقامات عالی رتبه شهر او را تشویق کنند. به این ترتیب او برای تحصیل به دانشگاه علوم الهی رفت. سپس از دانشگاه توبینگن بورس تحصیلی گرفت و برای ادامه تحصیل به آن دانشگاه رفت و در آنجا بود که مشغول مطالعه درباره نظریات کپرنیک شد.

بخوانید  شیخ بهایی و معرفی برخی از مهم ترین و جالب ترین شاهکار های وی

عشق به ریاضیات و فیزیک و مکانیک آنچنان در او شدت گرفت که بکلی فکر کشیش شدن را از سر به در کرد. او علاقه عجیبی به علم ستاره شناسی داشت و هیچ گاه تحت تاثیر عقاید خرافی آن دوره قرار نگرفت. کپلر هنگامی که تنها بیست و سه سال داشت ، از طرف دانشگاه گراتز به استادی دانشکده ستاره شناسی منصوب شد. در این زمان ازدواج کرد ، ولی چون زنش عضو انجمن پروتستان بود ، مقامات مذهبی از اقامت همسرش در گراتز جلوگیری کردند.

ترک گراتز

کپلر ناراخت و عصبانی از این تصمیم ، گراتز را ترک کرد و نزد تیکو براهه ، ستاره شناس معروف دانمارکی که در پراگ زندگی می کرد ، رفت. تیکو براهه با کپلر مخالف بود و مانند پیشینیان عقیده داشت که خورشید مرکز جهان نمی تواند باشد چون این نوعی بی احترامی و توهین به دستگاه الهی است. او سعی کرد کپلر را به راه راست هدایت کند ، ولی کپلر زیر بار نرفت. اما براهه ، سرانجام پس از پژوهشهای زیادی که درباره ستارگان انجام داد فهمید که راه دا خطا رفته و کپلر درست گفته است.

یوهانس کپلر
تیکو براهه

پس از مرگ براهه ، کپلر مطالعات او را دنبال کرد. یوهانس کپلر نه تنها اعتقاد داشت که مسیر حرکت سیاره ها به دوز خورشید بیضی شکل است ، بلکه هر سیاره حین گردش روی مدار ، مرتبا سرعتش را تغییر می دهد ، به این معنی که هر گاه سیاره به خورشید نزدیک می شود ، بر سرعتش افزوده می گردد. کپلر قدرت بینایی‌ اش را روز به روز از دست می‌ داد. با این حال به سمت ریاضیدان و ستاره‌ شناس در دربار امپراتور فردینانر دوم در آمد. کپلر به مطالعه دربارهٔ مسیر مریخ نیز پرداخت و چند سالی را به این موضوع اختصاص داد.

بخوانید  آنتوان لوران لاووازیه (Antoine Laurent Lavoisier) بنیان‌گذار شیمی نوین

قوانین سه‌گانه

کپلر در ۱۵ نوامبر سال ۱۶۳۱ درحالی که از ضعف بینایی و صرع رنج می‌ برد از دنیا رفت. پس از او عده‌ ای از شاگردانش نوشته‌ ها و مقالات او را به صورت کتاب جمع‌ آوری کردند. اما هیچ‌کس آثار او را مطالعه نمی‌کرد و در نتیجه پس از مرگ خیلی زود فراموش شد. دوران افتخار کپلر زمانی آغاز گردید که نیوتن و لاپلاس شناخته شدند. یوهانس کپلر دوازده سال قبل از تولد نیوتن ، دیده از جهان فرو بست. او یکی از کسانی بود که نیوتن از تحقیقاتش استفاده کرد.

یوهانس کپلر
مدل سه‌بعدی کپلر از منظومهٔ شمسی

کپلر با تحقیق دربارهٔ ستارگان و سیارات طی چندین سال مطالعه در حرکت سیارات ، توانست قوانین معروف کپلر را ارائه دهد که امروزه به عنوان قوانین سه‌ گانهٔ کپلر در ستاره‌ شناسی بکار می‌رود :

  1. مدار حرکت سیارات به گرد خورشید یک بیضی است که خورشید در یکی از دو کانون آن قرار دارد.
  2. خط وصل‌ کننده هر سیاره به خورشید در زمان‌ های مساوی مساحات مساوی جاروب می‌کند.
  3. مکعب فاصله متوسط هر سیاره تا خورشید با مربع زمان یک دور کامل گردش سیاره تناسب مستقیم دارد.