زندگینامه بقراط

در مراسم فارغ ااتحصیلی دانشجویان پزشکی ، سوگندنامه بقراط ، پزشک عالی مقام یونانی و پدر پزشکی جدید ، خوانده می شود : «قسم یاد می کنم که به این سوگند وفادار بمانم ، دستورهای آن را به کار بندم و تا سرحد قدرت از هیچ وسیله ای برای درمان بیماران دریغ نکنم. نیز ، به خاطر حفظ جان یک انسان هرگز مرتکب خلاف نشوم. نیز ، هیچ گاه داروی مرگ آور به کسی که از من بخواهد ندهم. ورود من به هز خانه فقط به قصد کمک و نجات بیمار است که در آنجا خفته است. اگر در طی طبابتم چیزی ببینم یا بشنوم که کسی نباید از آن راز باخبر شود ، هرگز آن را فاش نخواهم کرد».

بقراط

آن گونه که مورخان حدس می زنند ، بقراط در سال ۴۶۰ قبل از میلاد در جزیره ای به نام خیوس در یونان به دنیا آمد. پدر وی کاهن معبدی به نام اسکولاپیوس بود. در دوران بقراط همه مخالف کالبد شکافی انسان بودند و عقیده داشتند برای شفای بیمار از جادو استفاده کنند ولی با همه این مخالفتها بقراط به کالبد شکافی اقدام نمود. به این ترتیب وی بیماریها را به دو دسته تقسیم کرد. دسته اول : بیماران ناشی از خوراک بد ، دسته دوم : بیماریهای ناشی از حوادث و واگیرها.

بقراط
معبد اسکولاپیوس

تاسیس دانشکده

در سده ی ششم قبل از میلاد به دستور تالس در جزیره خیوس دانشکده ی پزشکی بقراط به خاطر بزرگداشت این پزشک یونانی ساخته شد. در این دانشکده ، دانشجویان رشته پزشکی به یادگیری پزشکی و درمان بیماران مطابق دستورهای پزشکی بقراط مشغول بودند. قبل از بقراط معالجه بیماران را کاهنان معبد اسکولاپیوس بر عهده داشتند. رومی ها و یونانی ها این معبد را به خدای تندرستی نسبت داده بودند. یونانیها عقیده داشتند که بیماری ، غضب خداوند است و آنگاه که خداوند رحمتش را نازل کند ، سلامتی باز خواهد گشت.

بخوانید  آلفرد نوبل (Alfred Nobel) بنیانگدار بنیاد اعطای جایزه نوبل

اما بقراط به این خرافات اعتقادی نداشت. او می گفت نمی توان آن طور که کاهنان می گویند خداوند را مسئول هر حادثه ای دانست. او پزشک ماهری بود و  همین مهارت او را مشهور کرد. در آن زمان ایران و یونان در حال جنگ بودند و اردشیر دراز دست پادشاه ایران بود. اردشیر دراز دست به بقراط پیشنهاد کرد که اگر از شیوع بیماری واگیری که لشکریان ایران را تهدید به مرگ می کرد ، جلوگیری کند گنجهای گرانبهایش را به او خواهد بخشید. ولی بقراط به دلیل جنگ حاضر به این کار نشد و گفت : «حیثیت ملی و حس میهن پرستی مانع از کمک به کشور دشمن می شود».

از سخنان

بقراط اعتقاد داشت که یک پزشک باید وضعیت جسمی بیمار را بدقت بررسی کند و تمام علائم بیماری را روی کاغذ بیاورد و سپس هر روز تغییراتی را که در بیمار به وجود می آید یادداشت کند تا بتواند هر لحظه از وضع بیمارش اطلاع داشته باشد. چند نمونه از سخنان حکمت آمیز بقراط عبارتند از :

  • در زمستان بیشتر و در تابستان کمتر بخورید.
  • آدمهای چاق زودتر از آدمهای لاغر می میرند.
  • پیران به غذای کمتری از جوانان احتیاج دارند.
  • خستگی و ناراحتی های فکری را با نوشیدن آب و شربتهای گوارا می توان رفع کرد.

معروفترین کتاب وی «جراحی و جراحات سر» می باشد و او نخستین بار داروهایی مفید برای درمان بیماران به کار برد. سرنجام او در سال ۳۷۷ قبل از میلاد دیده از جهان فرو بست. افلاطون درباره بقراط می گوید : «او خردمندی بی همتاست که به جاهای زیادی سفر کرده و توانسته است علم پزشکی را رونق بخشد».

بخوانید  جالینوس (Galenus) پزشک یونان باستان و پدر عالم کالبد شکافی