هپاتیت چیست؟

کلمه هپاتیت(hepatitis)  به معنای التهاب کبد است. بسیاری از عوامل ( از جمله داروها ) میتوانند این التهاب را ایجاد کنند اما به طور کلی ‍‍، شایع ترین علت ایجاد این در سراسر دنیا ٬٬ویروس ها٬٬ هستند. که یک بیماری عفونی شایع است.که میلیونها نفر در سراسر جهان به آن آلوده شده اند. تخمین زده می شود که دو میلیارد نفر در سراسر جهان شواهدی از عفونت رابا آزمایش خون نشان دهند. به طور متوسط ناقلین این بیماری در ایران ۳ در صد برآورد می شوند. طبق تعریف اگر این بیماری  کمتر از ۶ ماه طول بکشد آن را حاد و اگر بیشتر از آن به طول بیانجامد آن را مزمن می گویند.

                                     هپاتیت     

علایم بیماری

احساس ناراحتی ، خستگی ، بی اشتهایی ، تهوع ، استفراغ ، درد عضلانی ، سر درد ، و یک تب خفیف ، حتی گاهی این بیماری در ابتدا خود را با علایم سرما خوردگی نشان می دهد. افراد سیگاری مبتلا به نوع حاد آن غالبا نسبت به سیگارتنفر پیدا می کنند. بعد از این دوره چند روزه ٬٬یرقان٬٬ یا ٬٬زردی٬٬ ایجاد می شود.

تشخیص بیماری

اندازه گیری آنزیم های کبد روش تشخیصی مناسبی برای تعیین علت زردی هپاتیت یا سایر علل م‍ثل سنگ کیسه صفرا و کبد تخریب شده و انـزیم های موجود در این سلول ها به مقدار زیادی وارد خـون می شوند. بالا رفتن مقدار این آنزیم ها در خون ، نشان دهنده هپاتیت است.

راه انتقال

از بین انواع هپاتیت های ویروسی شناخته شده نوعA  و E از طریق آب وغذای آلوده منتقل می شوند.

راه های عمده سرایت سایر انواع هپاتیت عبارتند از:

  1.  تزریق خون و فراورده های آلوده
  2.  استفاده از سرنگ های مشترک، به خصوص در بین معتادان تزریقی
  3.  به کار بردن ابزار و وسایل آلوده (تیغ ریش تراش ، وسایل تاتو ، خالکوبی و…)
  4.  انتقال از مادر به جنین
  5.  تماس جنسی با افراد آلوده

                                 هپاتیت

شایعترین راه انتقال هپاتیت C و ‌‌B سرنگ آلوده می باشد. شایه ترین راه انتقال هپاتیت C ، تزریق خون آلوده است. تا قبل از این که خون های اهدایی از نظر آلودگی به هپاتیت C غربالگری شوند ، افراد بسیاری از این طریق به هپاتیت C مبتلا شدند.

اگر چه امروزه در همه جای دنیا ، خون ها را از نظر آلودگی به  ویروس های هپاتیت نوع B ، C و همین طورHIV (ویروس ایدز) آزمایش می کنند. اما نباید فراموش کرد که  فقط از طریق خون یا فرآورده های خونی منتقل نمی شود. بلکه تمام مایعات بدن یک فرد مبتلا به بیماری آلوده است. تماس با این مایعات می تواند به راحتی هر فردی را مبتلا کند. در صورت ابتلا به این بیماری یا ناقل بیماری جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به نزدیکترین مرکز بهداشتی درمانی محل خود مراجعه نمایید.  

هپاتیت

 راه های پیشگیری

آسانترین راه پیشگیری از این بیماری رعایت نکات بهداشتی و در مورد هپاتیت  B علاوه بر آن واکسیناسیون  به موقع کودکان برعلیه بیماری است. فراموش نکنیم که فعلا تنها راه پیشگیری  از هپاتیت نوع  C ٬٬مراقبت های رفتاری ٬٬ است .
ایا میدانید در سطح جهان نوع های ویروسی این بیماری  یکی از ۵ عامل عفونی مرگ زود رس انسان می باشد. هر سال حداقل یک میلیون نفر در اثر ابتلا به آن می میرند.


بخوانید  بررسی سنگ کلیه ، علایم شایع ، علل تشکیل آن و روش پیشگیری از بروز سنگ کلیه
فهرست