آغاز فعالیت فوتوریسم

فیلیپو تومازو مارینتی ، اولین مانیفست فوتوریسم را در سال ۱۹۰۹ منتشر کرد. وجدنامه ای در باب سرعت و تکنولوژی که در آن اتومبیل ، تصویر مسلط بود. مانیفست دوم در سال ۱۹۱۰ توسط نقاشانی نظیر اومبرتو بوچیونی صادر شد که هنرمندان را به تصویر کردن سرعت و اثرات آن با رجوع به کرونوفتو گرافی های اتین ژول ماره دعوت کرد.

فوتوریسم

فیلیپو تومازو مارینتی

میل به بیان احساس حرکت ، ویژگی بارز فوتوریسم بود که در میان عکاسان ( به ویژه برادران براگا گلیا ، آنتون جولیو و خصوصا آرتورو براگاگلیا که از قبل با کرونو فتو گرافی آشنا بود) در سال ۱۹۱۳ طرفدارانی پیدا کرد. آنتون جولیو در همان سال ، مانیفست خود ، فتودینامیسم فوتوریستی ، بنیانی برای رویکرد به فوتودینامیسم را بر پا کرد که با پیروی از نموته های ماره ، حرکت را به لحظات تشکیل دهنده اش تجزیه کرد و آن را با اشکال محو نشان داد. نقاشان فوتوریسم در همان زمان با استفاده از خطهای قوی برگرفته از نقاشی های کوبیستی مشغول به تصویر کردن حرکت بودند.

سوالات

نقاشان و عکاسان برای اولین بار علاقمند به پاسخ دادن سولات صوری مشابهی شده بودند : چگونه می توان حرکت و سرعت را به هم ارزهای تصویری تبدیل کرد؟ آیا ابزار های صوری ای وجود داشتند که اختصاصا مناسب ارائه زندگی مدرن باشند؟ به نظر فوتوریستها ، همگرایی و امتزاج همه هنرها ادبیات ، عکاسی ، نقاشی یکی از راه حل های ممکن بود.

عکاسان فوتوریست تا قبل از دهه ۱۹۲۰ که تحت تاثیر عکاسی نگاه نو قرار بگیرند ، از تکنیکهای فتومونتاژ (ایوو پاناجی ، وینیچیو پلادینی) ، نوردهی مضاعف (تانو) ، اعواج بصری (جولیو پاریزو) و عکاسی هوایی (ماسورو) ، استفاده نمی کردند. در آن زمان چنین به نظر می رسید که عکاسی فوتوریستی با ارائه واقعیت بصری به روش های غیر معمول سعی در تخریب آن دارد و از این لحاظ بر عکاسان بسیاری در زمینه های متفاوت ، از عکاسان باهاوس نظیر تی لوکس فاینینگرگرفته تا نگاه نو ، تاثیر گذار شد.

بخوانید  چاپ کنتاکت (Contact Print) روشی برای چاپ در دهه 1920

 

 


 

اطلاعات اجمالی
فوتوریسم یا آینده‌گری در عکاسی (Futurism in Photography)
نام مقاله
فوتوریسم یا آینده‌گری در عکاسی (Futurism in Photography)
توضیحات
فوتوریسم یکی از جنبش‌های هنری اوایل قرن بیستم بود که غدغه‌های اصلی این جنبش، پویایی، سرعت و تکنولوژی بود چراکه آن‌ها پیروزی انسان بر طبیعت را نشان می‌دادند.
نویسنده
ناشر
ژانگولر
نشان تجاری
دسته‌ها: عکاسیهنر

پاسخی بگذارید

logo-samandehi Secured by NED