زندگینامه اونجلیستا توریچلی

اونجلیستا توریچلی فیزیکدان و ریاضیدان معروف ایتالیایی در ۱۵ اکتبر ۱۶۰۸ میلادی در شهر فائنزا دیده به جهان گشود. تحصیل چشم گیرش در کالج «ژزوئیت» به حدی موفقیت آمیز بود که عمویش در سن ۱۶ سالگی او را برای تحصیل علوم نزد «بندتی کاستلی» در شهر رم فرستاد تا به ادامه تحصیل و تجریه آموزی بپردازد.اونجلیستا توریچلی

بندتی کاستلی از شاگردان گالیله بود که در کالج اسپینتا ریاضی تدریس می کرد. اولین مقاله توریچلی که در خصوص ابزار پرتاب بود توجه کاستلی را به خود جلب کرد و این مقاله را برای گالیله فرستاد. گالیله از نبوغ توریچلی سخت تحت تاثیر قرار گرفت. با وجود اینکه گالیله به مرور زمان و گذشت عمر توانایی و بینایی خود را از دست داده بود فرصتی برای اونجلیستا توریچلی دست داد تا از وجود گالیه استفاده کند. هر چند این فرصت تا سه ماه بیشتر طول نکشید و گالیله در گذشت.

اونجلیستا توریچلی
گالیله

شاگرد گالیله

گالیله او را به سوی مسائل فیزیکی سوق داد. در آن زمان یکی از ثروتمندان ایتالیا که می خواست از عمق ۳۰ متری زمین آب استخراج کند ولی وسایل موجود بیش از ۳۰ متر را قادر نبودند حفر کنند. به دنبال آن توریچلی پس از دو سال تلاش و پشتکار سرانجام توانست وسیله ی بسازد که از اعماق زمین آب استخراج کند و این کار باعث شهرت وی گشت. همچنین گالیله اعتقاد داشت که با استفاده از دستگاههای موجود و آزمایشهای کافی می توان خلا کامل را به وجود آورد.

ولی این فرضیه تا لحظه مرگ او به نتیجه نرسید. پس از مرگ گالیله ، توریچلی ادامه آزمایشات او را به عهده گرفت. توریچلی در سال ۱۶۴۳ تصمیم گرفت تا تحقیقات و آزمایشها را به صورت عینی مورد مطالعه قرار دهد. صنعت شیشه سازی در ایتالیا رو به پیشرفت بود. توریچلی در ساختن لوله های شیشه ای که طول آنها بیش از ۱/۵ متر بود کوشید. او برای انجام یک آزمایش فیزیکی لوله ای انتخاب کرد که یک طرف آن بسته بود.

بخوانید  بقراط (Hippocrates) بزرگترین حکیم یونانی و پدر علم پزشکی

لوله را پر از جیوه کرد ، انگشت خود را روی دهانه لوله گذاشت و آن را آهسته روی تشتک پر از جیوه برگرداند. سپس انگشتش را از روی دهانه لوله برداشت و مشاهده کرد که جیوه در لوله پایین آمد و در نقطه ای که ارتفاع ستون جیوه ۷۶/۵ سانتیمتر را نشان داد ، ایستاد. او لوله را کج کرد و با تعجب دید که جیوه بیشتری وارد لوله می شود. اما ارتفاع ستون جیوه در همان نقطه قبلی یعنی ۷۶/۵ سانتیمتر باقی ماند. او دوباره لوله را به حالت اول برگرداند و فضای خالی را در بالا لوله دید.اونجلیستا توریچلی

اختراع فشار سنج

او از این آزمایش دریافت که علت پایین نیامدن کامل جیوه در لوله بر اثر وزن هوا بر تشتک می باشد که با وزن این مقدار جیوه تعادل ایجاد می کند. هر چند خلایی که توریچلی ایجاد کرده بود یک خلا کامل نبود و شامل مقدار بخار جیوه و هوا بود ولی عملا به ایجاد خلا دست یافته بود. (هنوز هم که هنوزه آن را خلا توریچلی می نامند). وی دریافت که ارتفاع جیوه هر روز تغییر می کند و با در نظر گرفتن ارتفاع جیوه می توان فشار هوارا تعیین کرد.

او این مساله را این گونه توضیح داد : «ما در اقسانوسی ار هوا غوطه وریم که وزن دارد و این امر به مرور زمان و تجربه ثابت شده است».بنابراین فشار هوای خارج ، موجب بالا رفتن جیوه در لوله می شود و از ریختن آن جلوگیری می کند.  بدین ترتیب وی موفق به ساختن اولین فشار سنج شد.سرنجام  اونجلیستا توریچلی در ۲۵ اکتبر ۱۶۴۷ در حالیکه ۳۹ سال بیشتر نداشت در فلورانس چشم از جهان فرو بست.

بخوانید  ارسطو (Aristotle) از بزرگترین فیلسوفان و دانشمندان یونان باستان