زندگینامه انریکو فرمی

انریکو فرمی متولد ۲۹ سپتامبر ۱۹۰۱ میلادی در شهر رم است. به دلیل مشغله زیادی که پدر و مادر فرمی داشتند او را به ییلاق فرستادند و مدت سه سال دور از آنها زندگی کرد. پس از مراجعت همراه با برادر بزرگترش به ساختن مدل موتور الکتریکی و هواپیما پرداخت. برادر فرمی در ۱۴ سالگی درگذشت واین ضربه بزرگی برای او بود. پس از مدتی با پرسیکو ، دوست برادرش آشنا شد. این آشنایی تاثیر عمیقی بر انریکو داشت ، طوری که آنها دوستانی صمیمی برای هم شدند.

انریکو فرمی

در ۱۹۱۸ فرمی به پیزا رفت و وارد کالج شد. در ۱۹۲۲ به خاطر آزمایشهایی که با پرتو ایکس انجام داد توانست دکترا در فیزیک بگیرد. او مطالعاتش را زیر نظر ماکس برن فیزیکدان معروف در دانشکده گوتینگن آلمان ادامه داد. در سال ۱۹۲۶ انریکو فرمی با وجود اینکه ۲۵ سال بیشتر نداشت به استادی دانشگاه انتخاب شد. در آن زمان دانشمندان عقیده داشتند که نوترون زمانی آزاد می شود که با هسته یک اتم برخورد کند و این برخورد مسیر هسته را تغییر می دهد.

تحقیقات

انریکو فرمی عقیده داشت که نوترونها می توانند به درون هسته اتم نفوذ کنند ، ولی الکترون به دلیل وزن سبک آن و پروتون به دلیل اینکه به وسیله هسته دفع می شود ، قادر به این کار نیستند. اما نوترون با وجود اینکه به بزرگی پروتون است ، چون بار الکتریکی ندارد دفع نمی شود. فرمی از این خاصیت استفاده کرد و در سال ۱۹۳۴ برای اولین بار اورانیوم را با نوترون بمباران کرد و به این ترتیب تغییری در هسته اتم اورانیوم به وجود آمد و اورانیوم به عنصری به نام نپتونیوم تغییر کرد.

بخوانید  ادوارد جنر (Edward Jenner) پزشک انگلیسی کاشف واکسن آبله
انریکو فرمی
اولین راکتور هسته ای طراحی شده توسط فرمی

تفاوت این دو عنصر در این است که اورانیوم ۹۲ پروتون و نپتونیوم ۹۳ پروتون دارد. پروتون اضافی بر اثر این است که هسته پس از برخورد نوترون یک الکترون از دست داده است. دانشمندان دیگر از نظریه فرمی پیروی کردند و با بمباران اورانیوم با نوترون موفق به شکافتن هسته ای اتم شدند. با شکافتن هسته اتم ، عنصر اولیه نابود ، ولی مقدار زیادی انرژی آزاد می شود و این همان پیشگویی اینشتین یعنی تبدیل ماده به انرژی و سر آغاری برای پروژه بمب اتمی مانهاتان بود.

جایزه نوبل

در دسامبر ۱۹۳۸ ، انریکو فرمی برای دریافت جایزه نوبل در فیزیک ، به سوئد سفر کرد. در این زمان هیتلر و موسولینی تعهدنامه ای را بر ضد یهود امضا کردند و به این ترتیب تظاهرات زیادی بر ضد یهود در رم برپا شد. انریکو فرمی به دلیل اینکه همسرش یهودی بود به ایتالیا بازنگشت و به آمریکا رفت. فرمی در دوم دسامبر ۱۹۴۲ موفق به ساختن پیل اتمی شد. وی در نوامبر ۱۹۵۴ جایزه ای برابر ۲۵۰۰۰ دلار از کمیسیون انرژی اتمی آمریکا دریافت کرد. این جایزه به خاطر همکاری و خدمات ارزنده وی در راه پیشرفت پروژه بمب اتمی بود. دوازده روز پس از این مراسم ، انریکو فرمی در اثر ابتلا به سرطان در شیکاگو در گذشت.

انریکو فرمی
آرامگاه فرمی در محوطه جنوبی دانشگاه شیکاگو