زندگینامه دیمیتری ایوانوویچ مندلیف

دیمیتری ایوانوویچ مندلیف ، در اول فوریه ۱۸۳۴ میلادی در توبولسک  از نواحی سیبری شرقی به دنیا آمد. پدر بزرگ مندلیف برای اولین بار در سال ۱۷۸۷ ماشین چاپ را به این منطقه آورده بود و اولین روزنامه را در سیبری منتشر کرد. پس از تولد دیمیتری پدرش نابینا شد و مادرش برای اداره زندگی کاخانه شیشه سازیشان را که مدتها بسته بود ، باز کرد. توبولسک ، در آن زمان منطقه دور افتاده ای بود که مجرمین سیاسی روسیه را در آنجا تبعید می کردند. یکی از این زندانی ها که جزو شورشیان دسامبر ۱۸۲۵ بود ، با خواهر دیمیتری ازدواج کرد.دیمیتری ایوانوویچ مندلیف

در این زمان کارخانه شیشه سازی آتش گرفت. مادر مندلیف او را برای تحصیل به مسکو فرستاد. دیمیتری در آن زمان هفده سال بیشتر نداشت. مادرش او را به سن پترزبورگ فرستاد تا آنجا روسی بیاموزد. مندلیف ، پس از آموختن زبان روسی ، وارد مدرسه تربیت معلم شد و به تحصیل پرداخت. مرگ مادر مندلیف ضربه روحی سختی بر او وارد ساخت و گرفتار بیماریهای عصبی شد.

تحصیل و تحقیق

پزشکان به او پیشنهاد کردند که برای مداوا به جنوب برود. مندلیف به کریمه رفت و در آنجا معلم شد. با شروع جنگ در کریمه ، مندلیف ابتدا به اودسا و سپس به پترزبورگ عزیمت کرد. در آن زمان در روسیه تحصیلات عالیه وجود نداشت و دیمیتری ایوانوویچ مندلیف با اجازه دولت برای ادامه تحصیل به فرانسه و آلمان سفر کرد. او در پاریس با شیمی دانی به نام هنری رینول آشنا و به شیمی علاقمند شد. سپس آزمایشگاه کوچکی در هیدلبرگ برای خود ساخت و با رابرت بونزن شیمیدان آلمانی و گوستاو کیرشف فیزیکدان آلمانی آشنا شد و با همکاری آنها تحقیقات علمی را روی اسپکتروسکوپ آغاز کرد.

بخوانید  یوهانس کپلر (Johannes Kepler) پدر علم ستاره‌شناسی جدید

اسپکتروسکوپ ، وسیله ای است که برای آزمایش و مشاهده طیف نوری از آن استفاده می شود. این وسیله کاربرد زیادی در تجزیه های شیمیایی دارد. پس از بازگشت به پترزبورگ ، دیمیتری کتابی به نام اصول شیمی در سن پترزبورگ نوشت که از کتابهای معروف شیمی در سراسر جهان می باشد. او رساله ای با عنوان «یگانگی الکل با آب»  نوشت و موفق به کسب درجه دکتری در رشته علوم در سال ۱۸۶۴ شد. او زمانی استاد دانشگاه پترزبورگ شد که فقط ۳۱ سال سن داشت.

دیمیتری ایوانوویچ مندلیف
مجسمه به افتخار مندلیف و جدول تناوبی ، واقع در براتیسلاوا ، اسلواکی

جدول تناوبی

تحقیقات مندلیف او را به این فکر واداشت که خاصیت عنصرها تابع تغییرات جرمی اتمی آنهاست او با طرح یک جدول ۶۳ عنصر که تا آن زمان شناخته شده بودند را به ترتیب افزایش وزن اتمی در آن جای داد (هیدروژن را در ابتدای جدول و عنصر اورانیوم را در آخر جدول قرار داد). سپس با قرار دادن این عناصر در ۷ گروه بر حسب خواص فیزیکی و شیمیایی توانست نظم و ترتیب جالبی را به وجود آورد. بعد از هر ۷ عنصر دوباره همان خواص تکرار می شد. ولی تعداد عنصرها در تمام سطرها یکسان نبودند.

به نظر مندلیف عناصری در طبیعت وجود داشتند که هنوز شناخته نبودند و به همین دلیل او ۲۵ خانه خالی را در نظر گرفت. وی در سال ۱۸۹۶ این جدول را به جامعه شیمی روسیه هدیه کرد.ی اظهار داشت که خانه های خالی این جدول متعلق به عناصری است که تا کنون شناخته نشده اند. سرانجام با کشف سه عنصر گالیوم ، اسکاندیوم و ژرمانیوم در سال ۱۸۷۵ ، ۱۸۷۹ و ۱۸۸۷ سه خانه خالی این جدول تکنیل شد و به این ترتیب جدول مندلیف در سراسر جهان شهرت یافت.

بخوانید  آنتوان لوران لاووازیه (Antoine Laurent Lavoisier) بنیان‌گذار شیمی نوین
دیمیتری ایوانوویچ مندلیف
جدول تناوبیِ نوشته شده توسط مندلیف

مرگ

دیمیتری ایوانوویچ مندلیف با کشف این عناصر ، قانون دوره ای او شناسایی جهانی پیدا کرد. خود مندلیف در کشف این عناصر اظهار داشت که : «هنگامی که در سال ۱۸۷۱ مقاله ای که در خصوص عنصرهای نایافته نوشته بودم فکر نمی کردم که تا این زمان زنده خواهم ماند و خود شاهد کشف عنصرها و درستی گفتار خود خواهم شد». مندلیف با کشف عناصر دیگر و کامل شدن تدریجی جدول به پیغمبر شیمی معروف شد و به پاس قدردانی از این دانشمند در علم شیمی عنصر صد و یک را مندلیف نامگذاری کردند. سرانجام وی به علت بیماری ذات الریه در سال ۱۹۰۷ در سن ۷۳ سالگی چشم از جهان فرو بست.