فرایند ظهور عکس

تصاویر عکسی چه نگاتیو و چه پوزتیو تا قبل از ظهور ، به عبارت دیگر آشکار شدن ، موجودیت ندارند. ظهور عکس که عبارت است از تبدیل تصویر مخفی به مرئی به وسیله فرایند شیمیایی ، جز اصول بنیادین عکاسی است.

ظهور عکس

نخست صحفه حساس فیلم ، صحفه یا کاغذ نور خورده در محلول شیمیایی ظهور غوطه ور می شود و این دارو به طور انتخابی نمکهای نقره را از روی سطح بر داشته و به این طریق تصویر مرئی را شکل می دهد. سپس سطح برای حذف هر نوع اثر محلول ظهور شسته شده و با غوطه ور شدن در حمام شیمیایی دومی از تیوسولفات سدیم (معمولا هیپو نامیده می شود) ثابت می شود و به این ترتیب نمک های نقره باقیمانده را نسبت به نور ، غیر حساس کرده و آنها را به نمکهای محلولی تبدیل می کند که با شستشوی بعدی با آب به راحتی حذف می شوند.

دقت در ظهور

برای هر نوع فیلم نگاتیو ، داروی ظهور مناسب همان فیلم مورد نیاز است. این کار بیشتر در لابراتورهای مکانیزه ای صورت می گیرد که بسیاری از کارهای اصلی در آنها به صورت خود کار انجام می شوند. ظهور عکس ، بیشتر کاری است دستی و اغلب عکاسان حرفه ای ، ظهور و چاپ آثارشان را خود انجام می دهند. این کار به شرایط کاملا کنترل شده ای نیاز دارد (زمان بندی دقیق برای قرار دادن کاغذ زیر نور آگراندیسور ، درجه حرارت دقیق داروی ظهور ، تکنیک  و زمان شستشوی مناسب و غیره) که هر کدام در کیفیت تصویر نهایی تاثیر گذارند. با این وجود بسیاری از عکاسان آماتور هنوز ترجیح می دهند که ظهور و چاپ عکسهایشان را در تاریکخانه خودشان انجام دهند.ظهور عکس

بخوانید  سورئالیسم (Surrealism) یا فراواقع‌گرایی جنبشی هنری در قرن بیستم

فاصله زمانی بین نوردهی و ظهور نگاتیو می تواند به طور قابل توجهی متغیر باشد. فرایند کلودیون تر در قرن نوزدهم به ظهور سریع پس از نوردهی احتیاج داشت. پولارویدها مرحله ظهور را خودکار کرده و آن را به چند ثانیه کاهش داده اند. برخی از عکاسان عکس های خود را ظاهر نکرده و روی هم انباشته می کنند. برای مثال پس از مرگ گری وینوگراند در سال ۱۹۸۴ حدود ۲۵۰۰ حلقه فیلم ظاهر نشد در استودیوی او پیدا شد و رالف یوجین میتیارد فیلمهایش را تنها یک بار در سال ظاهر می کند.

 


 

اطلاعات اجمالی
ظهور عکس (Development) فرایندی که جز اصول بنیادین عکاسی ست
نام مقاله
ظهور عکس (Development) فرایندی که جز اصول بنیادین عکاسی ست
توضیحات
فرایند ظهور عکس عبارت است از آشکار سازی تصویر صحفه یا کاغذ نور خورده شده با استفاده از فرایندهای شیمیای و غوطه ور کردن کاغذ در محلول شیمیایی و شستشوی آن.
نویسنده
ناشر
ژانگولر
نشان تجاری
دسته‌ها: عکاسیهنر

دیدگاهتان را بنویسید

logo-samandehi Secured by NED