زندگی نامه بیل گیتس

بیل گیتس (ویلیام هنری گیتس)در سال ۱۹۵۵ در یک خانواده متوسط در شهر سیاتل آمریکا متولد شد. پدرش وکیل دادگستری و یکی از سرشناسان شهر سیاتل بود. مادرش آموزگار مدرسه و یکی از اعضای هیأت مدیره (یونایتد وی اینترنشنال) بودکه در امور خیریه نیز فعالیت داشت. وی تحصیلات ابتدایی را در مدرسه عمومی پشت سر گذاشت.

شکوفایی استعداد‌‌های گیتس

بیل گیتس
بیل گیتس

در آغاز یکی از سالهای تحصیلی، مسئولان مدرسه تصمیم گرفتند با کمک خانواده دانش‌آموزان، یک ترمینال کامپیوتر اجاره کنند و در اختیار دانش آموزان قرار دهند. دراین زمان بود که بیل گیتس با کامپیوتر آشناشد و به سرعت در استفاده از آن مهارت پیدا کرد. او در سیزده سالگی اولین بدافزار خود را که یک بازی ساده بود نوشت. گیتس به همراه دوست خود پل آلن که دو سال از گیتس بزرگتر بود و در زمینه سخت افزار کامپیوتر مهارت داشت. بیشتر وقت خود را به برنامه نویسی در اتاق کامپیوتر مدرسه می‌‌گذراند. گیتس در سال ۱۹۷۳ وارد دانشگاه‌هاروارد شد. او در آنجا با استیو بالمرکه در حال حاضر رئیس قسمت اداری مایکروسافت است آشنا شد. گیتس زمانی که در هاروارد بود یک نسخه از زبان BASIC را برای کامپیوتر MITS Altair طراحی کرد.

تاسیس شرکت مایکروسافت

بیل گیتس در سال ۱۹۷۵ به همراه دوست دوران کودکی خود پل آلن شرکت کوچکی بنام مایکروسافت با شعار “در هر خانه یک کامپیوتر” ایجاد کرد. مایکروسافت انواع زبان‌های برنامه سازی را برای کامپیوترهای مختلف تولید می‌کرد. در آن زمان مایکروسافت فقط ۴۰ کارمند داشت. آن ها شبانه روز کار می‌کردند و کل فروش آن فقط ۲.۴ میلیون دلار در سال بود. در سال ۱۹۸۰ شرکت IBM برای اینکه از بازار کامپیوتر‌های شخصی عقب نماند تصمیم گرفت تا کامپیوتر خود را که PC نام گرفت، کامپیوتر‌های امروزی نیز مبتنی بر آن هستند، بسازد و وارد بازار کند. IBM تصمیم گرفت تا کار نرم افزار آن را به عهده شرکت دیگری بگذارد. پس قراردادی با شرکت کوچک مایکروسافت بست تا نرم افزار‌های سازگار با کامپیوتر‌های شخصی IBM تولید کند.

بخوانید  ورساچه (Versace) شرکت طراحی و خانه ی مد ایتالیایی

کامپیوتر‌های جدید این شرکت از پردازنده‌های ۱۶ بیتی ۸۰۸۸ شرکت اینتل استفاده می‌کرد. بنابراین مایکروسافت برای فروش زبان‌های برنامه سازی خود به یک سیستم عامل ۱۶ بیتی نیاز داشت. در آن زمان شخصی بنام تیم پاترسون در کارگاه خانه خود یک کامپیوتر ۱۶ بیتی کوچک ساخته بود و برای آن یک سیستم عامل ساده ۱۶ بیتی نوشت که نام ۸۶ DOS را برای آن انتخاب کرده بود.

بیل گیتس کلیه حقوق سیستم عامل ۸۶ DOS را با قیمت ۷۵‌هزار دلار بدست آورد. بیل گیتس و پل آلن سیستم ۸۶ DOS را متناسب با کامپیوترهای شخصی IBM تغییر دادند. و امکانات بیشتری را به آن افزودند و از آن یک سیستم عامل قوی ۱۶ بیتی ساختند. مایکروسافت این سیستم عامل را MS- DOS نامید. این سیستم عامل بر روی کامپیوترهای شخصی IBM جای گرفتند و IBM درصدی از فروش کامپیوترهای PC خود را برای استفاده از MS – DOS به مایکروسافت می‌پرداخت.

تبدیل مایکروسافت به ابر قدرت

رفته رفته امپراتوری آقای بیل گیتس بر روی MS- DOS بنیان نهاده شد. بعدها مایکروسافت با تولید سیستم عامل گرافیکی Windows و محصولات موفق دیگر گام‌های بزرگتری بسوی موفقیت برداشت. طبق آخرین آمار بیش از ۹۵صد از دارندگان کامپیوترهای شخصی در سراسر جهان از محصولات مختلف مایکروسافت استفاده می‌کنند. در حال حاضر بیل گیتس با بیش از ۵۰ میلیارد دلار، ثروتمندترین مرد دنیا شناخته شده است. او این مقام را چندین سال حفظ کرده است. یکی از دلایل موفقیت مایکروسافت به گفته خود گیتس استخدام افراد باهوش در این شرکت است.

گیتس زمانی که فقط ۱۹ سال داشت مایکروسافت را مدیریت می‌کرد. او گاهی حتی چند روز محل کار خود را ترک نمی‌کرد و به همراه کارمندان خود به سختی بر روی پروژه‌های مختلف و سفارش مشتریان کار می‌کرد. گیتس در سال ۱۹۹۴ با ملیندا فرنج ازدواج کرد که حاصل این ازدواج یک دختر و یک پسر است. بیل گیتس راه مادر خود را ادامه داد و به همراه همسر خود چندین مؤسسه خیریه در سراسر دنیا تأسیس کرد. اکنون بیل گیتس همراه همسر و فرزندان خود در شهر سیاتل ساکن است.

بخوانید  فیثاغورث (Pythagoras) فیلسوف و ریاضیدان یونان باستان

<یکی از دارایی های شرکت ما پندار آدمی است. اگر شما همه ی ساختمان‌ها و زمین ها وانبار‌ها لوازم سخت‌افزار و سایر لوازم گرانبهای دیگر و هر آنچه لمس کردنی باشد را از ما بگیرید هیچ پیش آمدی برای ما رخ نخواهد داد. چرا که ارزش شرکت مابه نیروی اندیشه ی آدمی بستگی دارد و دیگر هیچ>. بیل گیتس

سیستم عامل های ویندوز
سیستم عامل های ویندوز