باشگاه بارسلونا (Footbol Club Barcelona) با شعار «فراتر از یک باشگاه»

باشگاه بارسلونا

ماجرای گمپر و باشگاه بارسلونا

باشگاه بارسلونا که با نامهایی همچون بارسلون و بارسا نیز شناخته می شود ، در شهر بارسلون ، مرکز ایالت کاتالونیای اسپانیا قرار دارد. این باشگاه در سال ۱۸۹۹ و به وسیله ی تعدادی از فوتبالیستهای سوئیسی ، انگلیسی و کاتالونیایی تاسیس شد که در راس آنها فردی به نام خوان گمپر (Joan Gamper) قرار داشت. گمپر در سال ۱۹۷۷ در سوئیس به دنیا آمده بود ، ابتدا به فوتبال روی آورد ولی خیلی سریع وارد مشاغل اجرایی شد. او علاوه بر بارسلونا ، موسس باشگاههای دیگری همچون اف سی بازل و اف سی زوریخ نیز بوده است.

باشگاه بارسلونا
خوان گمپر

ماجرای تاسیس باشگاه بارسلونا در نوع خود جالب توجه است. گمپر که اهل سوئیس بود ، قصد داشت تا با سفر به افریقا به تجارت شکر بپردازد. او در مسیر خود به اسپانیا رفت تا با دایی اش که در کاتالان زندگی می کرد ، ملاقاتی داشته باشد. اما چنان شیفته ی فضا و فرهنگ کاتالان شد که تصمیم گرفت در آنجا بماند. او حتی نام خود را از هانس به خوان که نامی اسپانیایی است ، تغییر داد. خوان گمپر ابتدا به عنوان حسابدار و سپس به عنوان خبرنگار ورزشی مشغول کار شد و با کمک وی مجله ی لادپورتس تاسیس شد.

تاسیس

در ۲۲ اکتبر ۱۸۹۹ گمپر تبلیغی را در لادپورتس منتشر کرد و در آن از علاقه اش برای تاسیس یک باشگاه فوتبال سخن به میان آورد. این ایده با استقبال عده ای از سرمایه گذاران مواجه شد و اینگونه بود که باشگاه و برند بارسلونا تاسیس شد. گمپر از سال ۱۸۹۹ تا ۱۹۰۳ به عنوان بازیکن نیز برای باشگاه بارسلونا بازی کرد و توانست ۱۰۰ گل برای این تیم به ثمر برساند. در سال ۱۹۶۶ باشگاه بارسلونا جامی را با نام جام خوان گمپر طراحی کرد که به برنده ی تورنمنتی که هر سال پیش از آغاز فصل با دعوت چند تیم خارجی برگزار می شود ، اهدا می شود.باشگاه بارسلونا

بخوانید  اوراکل (Oracle) شرکتی آمریکایی در زمینه تولید نرم افزار و سخت‌افزارهای رایانه‌ای

 

بارسلونا نماد فرهنگ کاتالان و کاتالینیسم است و این نکته را بخوبی می توان در شعار این تیم (فراتر از یک باشگاه) مشاهده کرد. بر خلاف بسیاری از باشگاه های ورزشی ، مالکیت و اداره ی امور بارسلونا بر عهده هوادارانش است ، چون آنها نیز این تیم را فراتر از یک باشگاه ورزشی می دانند.

افتخارات

این تیم تنها تیم اروپایی است که از سال ۱۹۵۵ هر فصل در مسابقات فوتبال این قاره حضور داشته و به همراه رئال مادرید و اتلتیک بیلبائو ، یکی از سه تیمی است که در تمام ادوار لالیگا (لیگ فوتبال اسپانیا) شرکت داشته است. در سال ۲۰۰۹ ، بارسلونا تنها تیم اسپانیایی لقب گرفت که توانسته سه جام قهرمانی لالیگا ، کوپا دل ری و لیگ قهرمانان اروپا را در یک فصل به دست آورد. البته کسب این سه جام نتوانست این تیم رویایی را راضی کند و آنها با قهرمانی در سوپر جام اسپانیا ، سوپر جام اروپا و جام باشگاههای جهان توانست هر ۶ جام ممکن را از آن خود کنند و رکوردی خلق کنند که احتمالا هیچ تیمی حتی خود بارسلونا نیز قادر به شکستن آن نخواهد بود.

باشگاه بارسلونا
تیم رویایی ۲۰۰۹ (قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا)

تاریخ باشگاه بارسلونا را می توان به نوعی تاریخ معاصر کاتالان دانست ، زیرا اتفاقات و کشمکشهای این ایالت با حکومت مرکزی اسپانیا همواره در این باشگاه ورزشی نمود داشته است. ورزشگاه نیوکمپ در جریان جنگ داخلی اسپانیا بارها و بارها شاهد سر دادن شعارهای سیاسی از سوی هواداران بارسلونا بود که این اقدام در چند مورد باعث تعطیلی این ورزشگاه و برکنار شدن رئیس باشگاه شده است. بارسلونا همواره از وجود بازیکنان مطرح اسپانیایی و غیر اسپانیایی بهره برده است که از میان آنها می توان به دیگو مارادونا ، روماریو ، ریوالدو ، کرایوف ، هریستو استویچکوف ، رونالد کومان ، پپ گواردیولا ، رونالدینیو ، فیگو ، پویول ، ژاوی ، اینیستا و لیونل مسی اشاره کرد. هواداران فوتبال همواره از تماشای بازیهای این باشگاه لذت می برند.

بخوانید  آدیداس (Adidas) شرکت طراحی ، تولید و توضیع البسه و تجهیزات ورزشی
باشگاه بارسلونا
نیوکمپ (ورزشگاه خانگی بارسلونا)

 


 

Author: میلاد کوتاهی