زندگینامه ارسطو

ارسطو ، ۳۸۴ سال قبل از میلاد در شهر استاگیرا در شمال دریای اژه به دنیا آمد. پدرش از پزشکان مخصوص دربار پدربزرگ اسکندر بود. اسکندر در چهارده سالگی زیر نظر ارسطو به تعلیم مشغول شد. او که بعدها به اسکندر کبیر معروف شد ، در زمان داریوش سوم پادشاهی هخامنشی به ایران حمله کرد و تخت جمشید و کتابخانه آن را به آتش کشید. ارسطو تحقیقات ابتدایی را نزد پدر دانشمندش فراگرفت. پدرش که به استعداد فرزندش پی برده بود ، علاقه داشت که او در رشته علوم طبیعی تحصیل کند.ارسطو

ارسطو در هفده سالگی به آتن سفر کرد. آن زمان آتن مرکز آموزش علوم بود. ارسطو در آتن زیر نظر افلاطون به کسب دانش پرداخت و در این زمان بود که نبوغ او ظاهر شد. تیز هوشی ارسطو او را پیش افلاطون عزیز کرده بود ، ولی دیری نگذشت که رابطه گرم آنها به سردی گرایید ، زیرا ارسطو بیشتر علاقمند به آموختن موضوعهای تازه بود و دیگر سخنان افلاطون برایش کهنه شده بودند. او بزودی به آنچه که در انتظارش بود رسید و مشهور شد.

ارسطو حدود چهار صد تا هزار جلد کتاب نوشته است و این حجم کتاب در زمانی که ماشین چاپ وجود نداشته ، رقم قابل ملاحظه ای است. محتوای این کتابها بقدری زیاد است که بعید به نظر می رسد او بتنهایی این کار را کرده باشد ، مگر این که از صبح تا شب مشغول نوشتن بوده باشد که این نیز بعید به نظر می رسد ، پس نتیجه می گیریم که در نوشتن این کتب کسانی به ارسطو کمک می کرده اند.

بخوانید  آنتوان لوران لاووازیه (Antoine Laurent Lavoisier) بنیان‌گذار شیمی نوین

خدمات

ارسطو علاوه بر تالیف ،کارهای بسیار دیگری انجام داد ، از جمله حدود هزار نفر را برگزیده و به آنها ماموریت داده بود تا روانه آسیا و یونان شوند و گزارش مفصلی از زندگی انواع جانوران (خشکی و دریایی) تهیه کنند. ارسطو در زمینه های زیست شناسی و جانورشناسی کشف های زیادی کرده است که همه آنها از نظر علمی ارزش فراوانی دارند. او بیشتر اوقات به مطالعه زندگی جانوران می پرداخت ، نتایج مطالعات او بسیار سودمند بودند. او حتی گاهی به کنار دریا می رفت و مشغول جمع آوری موجودات زنده می شد. او معتقد بود که هیچ چیز نمی تواند به خودی خود به وجود آید.

ارسطو
مجسمه ارسطو در آتن

ارسطو اولین کسی است که به کالبدشکافی جانوران پرداخت و تفاوتهای موجود در ساختمان درونی آنها را پیدا کرد و به این ترتیب ثابت کرد که زیشت شناسی ، تنها مطالعه درباره ساختمان خارجی جانوران نیست. اما او همانقدر که در علم زیست شناسی تبحر داشت و در فلسفه استاد بود از علم فیزیک اطلاعات کمی داشت. او اعتقاد داشت که جهان از چهار عنصر آب ، باد ، خاک و آتش تشکیل شده است. همچنین معتقد بود این زمین است که مرکز جهان است و خورشید و سیارات دیگر به دور آن می چرخند.

نفوذ

ارسطو دانشمند بزرگی بود و شهرتش باعث می شد که نظریه هایش حتی اگر نادرست هم بودند ، پذیرفته شوند. او اعتقاد داشت هر چه خود می گوید درست است و دیگران اشتباه فکر می کنند ، به همین دلیل وقتی کپلر ، اخترشناس آلمانی  در سال ۱۶۰۹ به این نتیجه رسید که سیاره ها روی مسیر بیضی شکلی در حرکتند ، می ترسید که فرضیه اش تحت تاثیر نظریه های ارسطو نابود شوند. حتی گالیله با این که اعتقاد داشت زمین دور خورشید می چرخد ، در برابر دادگاه تفتیش عقاید خلاف آن را گفت تا از سوختن نجات پیدا کند.

بخوانید  بیل گیتس Bill Gates ریاضیدان نابغه و برنامه نویس کامپیوتر