مجله اینترنتی ژانگولر

تاسیس اپل کامپیوتر

شرکت اپل که پیش از آن با نام «اپل کامپیوتر» شناخته می شد ، در اول آوریل سال ۱۹۷۶ کار خود را با تولید کامپیوتری به نام اپل I آغاز کرد. موسسان آن ،  استیو جابز و استیو وازنیک که هر دو تحصیلات دانشگاهی خود را رها کرده بودند ، پس از تولید اولین کامپیوتر شرکت اپل ، به طور رسمی در سال ۱۹۷۷ این شرکت راثبت کردند و تا دو دهه ی بعد شرکت اپل تنها به تولید کامپیوتر های شخصی مانند اپل II  ،‌مکینتاش و پاورمک پرداخت.

اپل
استیو جابز و استیو وزنیک

در دهه ی آخر قرن بیستم ، شرکت با مشکلات فراوان مالی دست و پنجه نرم می کرد و سهم بسیار کمی از بازار را در اختیار داشت. اما بجز مشکلان مالی ، مسائل مدیریتی این شرکت نیز دست خوش نوسانات بسیار زیادی شد و استیو جابز در سال ۱۹۸۵ اپل را ترک و شرکت دیگری را  به نام NeXT تاسیس کرد. در سال ۱۹۹۶ شرکت اپل ، NeXT را خریداری کرد و این باعث شد استیو جابز به شرکت بازگردد و به سمت مدیرعاملی آن برسد.اپل

مدیریت جابز

جابز فلسفه ی شرکتی جدیدی را وارد اپل کرد ؛ فلسفه ای که روی محصولات شناخته شده و طراحی ساده  تاکید بسیار زیادی داشت. با عرضه ی iPod به بازار در سال ۲۰۰۱ ، اپل خود را به عنوان رهبر صنعت الکترونیک ثبت کرد و البته واژه ی «کامپیوتر» را هم از نام خود حذف کرد. امروزه اپل علاوه بر iPod به خاطر تولید محصولاتی مانند iPad  و iPhone که در آنها از سیستم عامل iOS  استفاده شده ،‌ به برندی نوآور محور تبدیل شده و جایگاه مستحکمی به عنوان بزرگترین شرکت تکنولوژی به دست آورده است.

بخوانید  ایکیا (IKEA) شرکتی در زمینه طراحی و فروش مبلمان اداری و منزل
اپل
استیو جابز

اولین لوگوی اپل تصویری از نیوتن بود در حالی که زیر درخت سیبی نشسته بود و در حال مطالعه بود. دو نظریه درباره ی فلسفه ی انتخاب این لوگو وجود دارد : اول اینکه جابز و وازنیاک می خواستند نشان دهند که محصولات آنها مانند همان سیبی هستند که روی سر نیوتن سقوط کرد و باعث شد او به وجود جاذبه پی ببرد. دومین نظریه درباره ی لوگو اپل این است که موسسان اپل می خواستند با انتخاب این نام و به کار بردن سیب در لوگو خود ، مقام آلن تورینگ ، پدر علوم کامپیوتری را گرامی بدارند. تورینگ با خوردن سیبی زهر آلود در سال ۱۹۵۴ خودکشی کرد.

پس از جابز

دومین لوگوی شرکت که در تمام موارد بجز رنگ شبیه لوگوی امروزی آن است ،‌ تصویر سیبی به رنگ های رنگین کمان بود که سمت راست آن گار زده شده بود و برگ آن نیز به سمت راست متمایل بود. این لوگو تغییر رنگ داد و به شکل امروزی آن یعنی سیبی به رنگ نقره ای در آمد.اپل

پس از استعفای استیو جابز از سمت مدیر عاملی به دلیل بیماری حاد ، تیم کوک در ۲۴ آگوست ۲۰۱۱ جایگزین وی شد. البته کوک در سالهای ۲۰۰۴ و ۲۰۰۹ دو بار به دلیل بیماری جابز ، موقتا مدیر عاملشرکت شده بود. کوک دانش آموخته ی دانشگاه اوبرن در رشته ی مهندسی صنعتی است و مدرک MBA  خود را از دانشکده ی فوکوا دریافت کرده است. وی پس از انتصابش در سال ۲۰۱۱ ، به شرایط نابسامان کارگران اپل در چین رسیدگی کرد و آن را بهبود بخشید. کوک غم انگیزترین روز زندگی اش را روز مرگ استیو جابز می داند و به صراحت اعلام می کند که «استیو نابغه ای با اصالت بود که فکر نمی کنم دیگر بتوانیم همتای او را ببینیم».

بخوانید  اوراکل (Oracle) شرکتی آمریکایی در زمینه تولید نرم افزار و سخت‌افزارهای رایانه‌ای