زندگینامه آنتوان لوران لاووازیه

آنتوان لوران لاووازیه در ۲۶ اوت ۱۷۴۳ در پاریس متولد شد. پدر آنتوان تاجر ثروتمندی بود. وی در کودکی مادرش را از دست داد و پدر و عمه اش مراقبت از او را به عهده گرفتند. لاووازیه به توصیه پدر ، تحصیلات خود را در رشته حقوق شروع کرد ، اما پس از اتمام تحصیلات بیشتر علاقمند بود که به مطالعه و تحقیق علوم ریاضی ، فیزیک و شیمی بپردازد و به همین دلیل مرتبا در سخنرانیها پروفسور بوردلیان (Bourdelian) حاضر می شد. روزی با لینائوس ، طبیعی دان سوئدی ، ملاقاتی کرد و پس از این ملاقات بر آن شد به تحقیق علم بپردازد.آنتوان لوران لاووازیه

هنوز ۲۲ سال بیشتر نداشت که به خاطر ابتکاری که در وضع روشنایی خیابانهای پاریس به خرج داد از سوی آکادمی علوم فرانسه به دریافت مدال طلا نایل شد. دو سال بعد به عضویت آکادمی علوم فرانسه در آمد و در آنجا مطالعات خود را در زمینه شیمی و همچنین خواص سنگهای آهکی آغار کرد. لاووازیه به سمت تحصیلداری مالیات کلیه نواحی فرانسه منصوب و همین امر باعث شد دشمنان او کمر به قتلش ببندند. در قدیم وصول مالیات به شرکت مقاطعه کاری فرم جنرال (Ferme Generale) واگذار شده بود. این شرکت از این طریق ثروت هنگفتی به دست می آورد و هر سال مبلغی به دولت می پرداخت ، ولی از مردم مالیات زیادی دریافت می کرد.

ازدواج

زمانی که آنتوان ۲۸ سال داشت با ماری آن پیرت پولزه آشنا و این آشنایی سرنجام به ازدواج ختم شد. ماری در کارهای علمی به شوهرش کمک می کرد و با تشویق او ،  به آموختن زبانهای خارجی پرداخت و نوشته ها و آثار دانشمندانی چون پریستلی و کاوندیش و دیگران را برای آنتوان ترجمه کرد. او زنی هنرمند بود و با استعداد و ذوقی که در کارهای هنری از خود بروز داده بود بیشتر عکسها و تصاویر روی کتابها را خود بتنهایی تهیه و تنظیم می کرد.

بخوانید  آلفرد نوبل (Alfred Nobel) بنیانگدار بنیاد اعطای جایزه نوبل
آنتوان لوران لاووازیه
آنتوان لاووازیه به همراه همسرش (این اثر اکنون در موزه متروپولیتن نیویورک نگه‌داری می‌شود.)

لاووازیه با آزمایشهای گوناگون توانست هیدروژن را کشف کند. او حتی آزمایشهای جالب دیگری هم انجام داد و مقداری الماس و اکسیژن خالص را سوزاند و گاز کربنیک به دست آورد و به ایت ترتیب ثابت کرد که الماس و زغال هر دو از نظر شیمیایی کربن دارند. لاووازیه را پدر شیمی جدید نام نهاده اند ، زیرا او در آزمایشهای مهمی که انجام داد توانست «قانون پایندگی ماده» را به اثبات برساند. به موجب این قانون هیچ چیز به خودی خود به وجود نمی آید و از بین نمی رود. این قانون پایه و اساس فرمولهای شیمی امروز است.

بر طبق این قانون اگر ۲ یا چند عنصر با هم ترکیب شوند عناصر دیگری به وجود می آیند که وزنشان با عناصر اولیه یکی است. آنتوان لوران لاووازیه در زمینه زیست شناسی و فیزیولوژی نیز مطالعات و تحقیقات گسترده ای انجام داد و توانست با آزمایشهای گوناگون متابولیسم اصلی بدن را کشف کند. او روی خوکهای هندی آرمایشات گوناگون انجام داد و ثابت کرد که حرارت بدن در اثر سوختن مواد شیمیایی و ترکیب با اکسیژن ایجاد می شود.

دستگیری

لاووازیه همچنین به عنوان نماینده رسمی دولت ، مدت سه سال روی طرح باروت مطالعه کرد و توانست میزان تولید باروت را دو برابر کند. در یکی از آزمایشهایی که آنتوان و همسرش ماری روی باروت انجام دادند ، انفجاری رخ داد و هر دو به شدت زخمی شدند. وی در سال ۱۷۸۹ به ریاست کل بانک فرانسه انتخاب شد. در زمان ریاست ، به مجلس ملی پیسنهادی داد که از نظر مالی و اقتصادی ارزش زیادی داشت. او یک نوع سیستم جدید آموزش و پرورش برای فرانسه تدوین کرد که به سیستم آموزش و پرورش امروزی شباهت زیادی داشت.

آنتوان لوران لاووازیه
آنتوان لاووازیه توسط ژول دالو ۱۸۶۶

مدتی بعد ژان پاول مارا ، از رهبران تروریست انقلاب فرانسه کینه لاووازیه را به دل گرفت. علت این دشمنی این بود که لاووازیه از رساله شیمی ژان پاول مارا در آکادمی علوم فرانسه انتقاد کرد و آن را بی اساس دانست. وی لاووازیه را متهم به دزدی و تصرف مال مردم کرد و باعث شد که لاووازیه و پدرزنش به زندان بیفتند. لاووازیه حتی در زندان تحقیقاتش را ادامه داد و به نوشتن اثری با عنوان «یادداشتهای شیمی» پرداخت ، ولی هرگز نتوانست آن را تکمیل کند ، زیرا داد خواهی او به جایی نرسید و سرانجام در روز ۸ مه ۱۷۹۴ تیغه گیوتین به زندگی او خاتمه داد.

بخوانید  ماری کوری (Marie Curie) و کسب دو جایزه نوبل در دو رشته مختلف

پس از مرگ

پس از مرگش ، همسرش ماری ، اثر ناتمام آنتوان را تنظیم کرد و محرمانه آن را به چاپ رساند. دو سال بعد در سال ۱۷۹۶ دولت فرانسه طی مراسمی باشکوهی نام این دانشمند و شیمیدان معروف را در خاطره ها زنده کرد. فرانسه بیشترین تلاش خود را برای سپاس و تقدیر از مقام لاووازیه به کار بست ولی افسوس که نمی توانست او را دوباره به زندگی باز گرداند. لاووازیه نیز همچون دیگر دانشمندان آثار ارزنده ای از خود به جای گذاشت.

او نخستین فردی بود که به اندازه گیریهای دقیق کمی اهمیت بسیار می داد. از همین رو ترازو را به عنوان یکی از اساسی ترین ابزار اندازه گیری در آزمایشهایش به کار می برد. او به نقش اکسیژن در تنفس و همچنین فرایند اکسیده شدن و واکنشهای شیمیایی پی برد. در سال ۱۷۸۹ قانون بقای جرم را کشف کرد که در تنفس جانداران ، اکسیده شدن و سوختن مواد نقش اساسی دارد. لاووازیه با انجام آزمایشات خود ثابت کرد که حدود یک پنجم   هوا را گاز اکسیژن تشکیل می دهد. او چهار پنجم حجم باقیمانده را گاز غیر فعال نامید که بعدها نام نیتروژن روی آن گذاشته شد.