زندگینامه آندره ماری آمپر

آندره ماری آمپر در ۲۲ ژانویه ۱۷۷۵ در یکی از حومه های لیون فرانسه به دنیا آمد. پدرش تاجر کنف بود و به کسب علم و دانش علاقه داشت و به همین دلیل آمپر با کمک و راهنمایی پدر با مکتبهای کلاسیک لاتین و یونان آشنا شد و در کودکی و نوجوانی علاقه زیادی به ریاضیات پیدا کرد. آندره قبل از این که خواندن و نوشتن را بیاموزد با کمک سنگریزه مسایل مشکل ریاضی را حل می کرد. یازده سال بیشتر نداشت که با زبان لاتین آشنا شد. هنگامی که هیجده ساله شد او را بزور به تماشای صحنه اعدام پدرش با گیوتین بردند. همین امر باعث شد که دچار بیماری روانی شود و تا یک سال نتواند هیچ کاری انجام دهد.آندره ماری آمپر

در انقلاب کبیر فرانسه بسیاری از نزدیکانش را از دست داد و برای گذراندن زندگی به تدریس خصوصی مشغول شد و در اوقات فراغت به مطالعه آثر علمی پرداخت. مدتها بعد عاشق زنی زیبا و جوان به نام ژولی کارون شد و با او ازدواج کرد. ثمره این ازدواج پسری به نام ژان بود. ژان بعدها یکی از نویسندگان و تاریخ نویسان زمان خود شد و به عضویت آکادمی علوم فرانسه در آمد.

تحقیق و مطالعه

چهل سال پس از تولد فرزندش ، در سال ۱۸۰۴ ، همسرش چشم از جهان فرو بست . مرگ او ضربه ی جبران ناپذیری بود ، با این حال آندره کوشید تا با مطالعه و تحقیق ، این واقعه را به فراموشی بسپارد. کوشش و جدیتی که آندره ماری آمپر نشان داد باعث شد که مورد توجه دانشمندان و ریاضی دانان هم عصر خود قرار بگیرد. او مقاله ای در باره تئوری سرگرمیهای ریاضی منتشر و در آن مساله ی را حل کرد که مدتها ریاضی دانان به آن فکر می کردند. با پیشنهاد ژان دالامبر و ژوزف لاند که دو نفر از ریاضی دانان و اخترشناسان فرانسوی بودند ، معلم ریاضی و نجوم مدرسه لیون شد.

آندره ماری آمپر

ژان لرون دالامبر

آمپر دو سال در مدرسه لیون تدریس کرد و در سال ۱۸۰۵ به پاریس رفت و در کالج پلی تکنیک مشغول به کار شد. چهار سال بعد به سمت استاد ریاضی و مکانیک کالج برگزیده شد. در سال ۱۸۱۹ یوهان س . ارشتد دانمارکی آزمایش جالبی انجام داد. او هنگام عبور جریان برق از سیم رسانا مشاهده کرد که عقربه مغناطیسی منحرف نمی شود. این کشف رابطه بین برق و مغناطیس را بخوبی نشان می داد. با این حال ارشتد نمی دانست که اگر دو مدار برق را در کنار هم بگذارد چه اتفاقی خواهد افتاد.

بخوانید  انریکو فرمی (Enrico Fermi) یکی از بزرگ‌ترین فیزیکدانان هسته‌ای قرن بیستم

کشف جریان الکتریکی

آمپر این فرضیه را تکمیل و به جای استفاده از دو رشته سیم رسانا ، از دو میله رسانا استفاده کرد و آنها را موازی در کنار سیم قرار داد. سپس یکی از میله ها را محکم در جای خود ثابت و دیگری را به لبه تیزی آویزان کرد. بعد ، از هر یک جریان برق عبور داد و مشاهده کرد که میله ای که متحرک است شروع به نوسان می کند و بسته به جهت جریانی که از آن می گذرد به میله ثابت ، نزدیک یا دور می شود.

آمپر از این آزمایش نتیجه گرفت که اگر جهت جریان در میله ها در یک سو باشد ، میله ها یکدیگر را جذب و اگر جهت جریان برعکس باشد همدیگر را دفع خواهند کرد. آمپر خلاصه ای از این تجربیات را بعدها در کتابی به نام «مغناطیس و الکتریسیته» چاپ کرد. آمپر در سال ۱۸۳۶ در گذشت. به خاطر قدردانی از او ، دانشمندان واحد شدت جریان برق را «آمپر» نامگذاری کردند.

 

 

آندره ماری آمپر

آمپرسنج امروزی

 


 

فهرست
logo-samandehi