مجله اینترنتی ژانگولر

شرکت آمازون

آمازون برند بسیار بزرگی است که توانست در کنار وال مارت و تارگت یکی از بزرگترین خرده فروشان جهان باشد. این شرکت چند ملیتی هم اکنون بزرگترین خرده فروش اینترنتی دنیا محسوب می شود. کمتر کسی را می توان یافت که نام آمازون را نشنیده باشد و یا حداقل یکبار به سایت این شرکت بزرگ سر نزده باشد. آمازون شرکتی آمریکایی است اما سالها است که پا را از امریکا فراتر گذاشته و به برند بین المللی تبدیل شده است که قابلیت ارائه ی خدمات بسیار متنوع را دارد.آمارون

اما چرا این نام برای این برند انتخاب شده است؟ واژه ی آمازون قدمتی چند هزار ساله دارد و به قبل از میلاد مسیح و یونان قدیم باز میگردد. در اسطوره شناسی یونان ، آمازون کشوری بوده که اهالی آن را جنگجویان زنی تشکیل می دادند که طبق نوشته های هرودوت در محلی که همان اوکراین امروزی است زندگی می کرده اند. آمازون ها آنچنانکه در تاریخ آمده است ، تقابلات فراوانی با یونانیان داشته اند و در جنگ تروا هم علیه یونان شرکت کرده بودند.

نام این برند در ابتدا این نبوده است. جف بیزوس ، موسس آمازون ، در ژولای سال ۱۹۹۴ شرکتی را با نام کادابرا بنا نهاد. بیزوس که همواره حسرت می خورد که چرا در دوره ای که به گفته خودش دوران طلایی اینترنت بود نتوانست کار بزرگی انجام دهد و از این فرصت بخوبی استفاده کند ، با راه اندازی این شرکت قصد داشت تا اندازه ای جبران مافات کند. یک سال بعد ، یعنی در سال ۱۹۹۵ این شرکت تغییر نام داد و از آن به بعد با نام آمازون شناخته می شود.

بخوانید  اوراکل (Oracle) شرکتی آمریکایی در زمینه تولید نرم افزار و سخت‌افزارهای رایانه‌ای
آمازون
جف بیزوس موسس آمازون

دلیل نام گذاری

بیزوس به چند دلیل تمایل داشت نام آمازون را برای شرکت خود برگزیند. ابتدا اینکه آمازون نام رود بزرگی در آمریکا است و این نام ، بی انتها و فضای اعجاب انگیز و پر از ماجراجویی رود آمارون را به یاد می آورد. اما نکته مهمتر در انتخاب این نام این بود که بیزوس به دنبال نامی بود که با حرف A شروع شود تا در فهرست های الفبایی در صدر فهرست برندها قرار گیرد.

علاوه بر این در کلمه آمازون ، حرف Z به کار رفته است و اگر به لوگوی این شرکت دقت کنیم ، فلشی از A به سمت Z به کار رفته است  که نشان دهنده جامع بودن خدمات این برند است یعنی از A تا Z هر آنچه که مشتری بخواهد می تواند در سایت این برند پیدا کند. علاوه بر این مورب بودن فلش باعث می شود که در زیر نام آمازون لبخندی شکل بگیرد که حاکی از رضایت مشتریان از این برند است.آمازون

این شرکت فعالیت جدی خود را در سال ۱۹۹۵ با عنوان فروشگاه آنلاین کتاب ، آغاز کرد ، سپس به فروش محصولات نو یا دست‌ دوم از طریق اینترنت نمود. این شرکت هم‌ اکنون کتاب ، سی‌دی ، دی‌وی‌دی ، بسته‌های نرم‌افزاری و حتی کفش و لباس ….  نیز عرضه می‌کند و امروزه بیشترین درصد فروش را در بین سایر فروشگاه‌ های اینترنت دارد.