زندگینامه آلفرد نوبل

آلفرد نوبل دانشمند ، مخترع ، شیمیدان ، مهندس و صنعتگر سوئدی که دینامیت و دیگر مواد منفجره قوی را اختراع کرد. او از سال ۱۸۹۴ تا روز مرگش صاحب اسلحه‌ سازی بزرگ بوفورس بود و در تغییر آن از یک کارخانه ذوب آهن به یک توپخانه‌سازی مدرن و یک کارخانه تولید مواد شیمیایی نقشی اساسی داشت.  وی در ۲۱ اکتبر سال ۱۸۳۳ میلادی در استکهلم سوئد به دنیا آمد. از پدرش امانوئل نوبل مقدمات مهندسی را آموخت. خانواده او در سال ۱۸۴۲ استکهلم را ترک کردند و به روسیه رفتند. با معلم خصوصی درس خواند و در شانزده سالگی در شیمی مهارت پیدا کرد. او به غیر از زبان مادری به زبانهای انگلیسی ، فرانسه ، آلمانی و روسی تسلط کامل داشت. آلفرد نوبل

اختراع نیتروگلیسیرین

در سال ۱۸۵۰ روسیه را ترک کرد و برای ادامه تحصیل به پاریس رفت و در آنجا در آزمایشگاهی مشغول کار شد. سپس چهار سال در ایالات متحده آمریکا زیر نظر مهندس سوئدی _ آمریکایی ، جان اریکسون مشغول به کار شد. بعد باز هم به سن پترزبورگ در روسیه بازگشت و تا زمان ورشکستگی پدرش در کارخانه او کار می کرد. آنگاه به سوئد رفت و مایع منفجره نیتروگلیسرین را در سال ۱۸۵۹ اختراع کرد. بی توجهی به دستورات نوبل نسبت به مواد منفجره ، باعث انفجار و کشته شدن چهار نفر شد و کارخانه وی نیز در سال ۱۸۶۴ منفجر شد .

در این انفجار امیل برادر آلفرد نیز کشته شد و بعد از او به عنوان مخترع وسایل وحشت زا شهرت یافت. دولت سوئد بازسازی کارخانه را ممنوع و نوبل را به عنوان دانشمندی دیوانه معرفی کرد. او بتنهایی و بدون امکانات مالی به آزمایش پرداخت تا خطر حمل و نقل نیتروگلیسیرین را کاهش دهد و بالاخره دینامیت را اختراع کرد. وی با کشف دینامیت ثروت کلانی را به دست آورد و وقتی نوبل در سال ۱۸۹۹ در گذشت ، در حدود ۹ میلیون دلار از آن ثروت را بر جای گذاشت تا از سود آن به کسانی که با اختراع خود به تمدن خدمت می کنند جوایزی داده شود.

بخوانید  لویی پاستور (Louis Pasteur) زیست شناس و شیمیدان بزرگ فرانسوی
آلفرد نوبل
ماسک مرگ آلفرد نوبل

جایزه نوبل

او مخالف جنگ و استفاده غیر انسانی از مواد منفجره بود و به آینده بشریت با نگاهی مثبت می نگریست. نوبل وصیت کرد که با ثروتش بنیاد اعطای جایزه نوبل بین المللی در رشته های صلح ، ادبیات ، فیزیک ، شیمی و پزشکی را بنانهند. نوبل تمام میراث خود را به بانک سپرد تا هر ساله جوایزی را به دانشمندان برجسته جهان بپردازد و این جوایز شامل یک مدال طلا ، گواهینامه و یک مبلغ کلان پول می باشد که از سال ۱۹۱۰ مرتب پرداخت شده است.

او به خاطر پشیمانی از این اختراع خود تمام ثروتش را برای حفظ صلح جهانی و پیشرفت دانش و ادبیات اختصاص داد تا وجدان ناراحت خود را از این طریق آرامش بخشد و در برابر نسلهای بعدی و دانشمدان متعهد و با ایمان جهان شرمنده نشود. نوبل به ادبیات انگلیس بسیار علاقمند بود و در جوانی اشعار به زبان انگلیسی سرود. پس از مرگش در میان یاداشت های او طرح یک داستان را نیز پیدا کردند.