الکساندر فلمینگ (Alexander Fleming) کاشف پنی‌سیلین

الکساندر فلمینگ

زندگینامه الکساندر فلمینگ

هشتمین فرزند هیوگ فلمینگ ، پسری بود که در اوت ۱۸۸۱ میلادی در مزرعه لاچفیلد واقع در جنوب غربی اسکاتلند به دنیا آمد و نامش را الکساندر فلمینگ نهادند. وی بعد زمانی که پدرش را از دست داد هفت سال بیشتر نداشت. الکساندر تا ده سالگی در مدرسه لودن مور تحصیل کرد. بعد وارد مدرسه دارول که برادرانش در آنجا مشغول به تحصیل بودند شد. وی شاگرد باهوشی بود. دوازده ساله بود که برای ادامه تحصیل به آکادمی کلیمار نوک رفت . پس از دو سال نزد برادر بزرگش توماس رفت که چشم پزشک ماهری بود.الکساندر فلمینگ

توماس سرپرستی دو برادر دیگرش جان و رابرت را بر نیز بر عهده داشت.هر دوی آنها حرفه عینک سازی را انتخاب کرده بودند و یک لابراتوار بزرگ برای خود داشتند. الکساندر در شانزده سالگی تحصیل را رها کرد تا بتواند در پیشرفت اقتصاد خانواده سهیم باشد و در یک شرکت کشتیرانی مشغول به کار شد. در سال ۱۹۰۱ ارث زیادی به او رسید و با این پول توانست به دانشکده بازگردد و به تحصیل در رشته پزشکی دانشکده سنت مویز بپردازد. وی در مدت تحصیل در رشته های فیزیولوژی ، فارماکولوژی و پاتولوژی ، شایستگی های زیادی از خود نشان داد.

تحقیقات

در سال ۱۹۰۶ از دانشکده فارغ التحصیل شد و نزد آلمروث رایت ، استاد میکروب شناسی دانشکده سنت مریز رفت تا تحقیقات پزشکیش را دنبال کند. رایت به خاطر مطالعاتش بر روی گلبولهای سفید خون ، شهرت زیادی به دست آورده بود. در دوران جنگ جهانی اول گروه آزمایشگاهی رایت به بولون فرانسه رفت ، الکساندر فلمینگ با استفاده از آنتی سپتیکها (Antiseptics) مخالفت زیادی کرد. آنتی سپتیکها موادی بودند که از رشد باکتریها جلوگیری می کردند. فلمینگ ثابت کرد این مواد بعضی از میکروبها را نابود می سازند ، اما باعث از بین رفتن قدرت دفاعی بدن هم می شوند.

بخوانید  لویی پاستور (Louis Pasteur) زیست شناس و شیمیدان بزرگ فرانسوی
الکساندر فلمینگ
مجسمه الکساندر فلمینگ در بارسلون (۱۹۵۶) ، توسط مجسمه ساز کاتالیایی Josep Manuel Benedicto

این مواد مولکولهای سفید خون را از بین می بردند. در ۱۳ فوریه ۱۹۲۲ انجمن سلطنتی از فلمینگ مقاله ای دریافت کرد که درباره یک عنصر باکتریولینیک که در بافتها و ترشحات پیدا شده بود ، بحث می کرد. در این مقاله از کشف ماده ای طبیعی به نام لیسوزیوم صحبت شده بود. او نوشته بود که لیسوزیوم یک ماده ترش است که در تمام سلولهای حیوانی وجود دارد و نمی تواند باکتریها را از بین ببرد.

کشف پنی‌سیلین

در تابستان ۱۹۲۸ ، الکساندر فلمینگ در آزمایشگاه خود مشغول بررسی میکروب استافیلوکوک بود. این میکروب شبیه خوشه انگور است و جوش و کورک از آن به وجود می آیند. الکساندر پس از برداشتن سرپوش ظرف محیط کشت میکروب ، متوجه شد که محیط کشت را کپک آبی رنگی آلوده کرده است. ظرف محیط کشت ترک داشت و هوا وارد آن شده بود. چیزی که باعث تعجب الکساندر فلمینگ شد این بود که در ظرف یک ورقه کپک وجود داشت و دور این کپک عاری از میکروب بود.

این قالب ، کپک آبی رنگ و ظاهرا شبیه برس بود ، از این رو وی نام پنی سیلیوم به آن داد. فلمینگ تا آنجا که توانست روی پنی سیلین مطالعه و تحقیق کرد ، اما به سبب ضعف مالی ، تحقیقاتش ناقص ماندند. سرانجام پروفسور اچ. دبلیو. فلوری و دکتر ای. پی. چین تصمیم گرفتند این ماده را از نظر شیمیایی آزمایش کنند. آنها پس از آزمایش روی حیوانات ، موفقیت زیادی کسب کردند. حالا موقع آن بود که این دارو روی انسان امتحان شود.

بخوانید  ماری کوری (Marie Curie) و کسب دو جایزه نوبل در دو رشته مختلف
الکساندر فلمینگ
فلمینگ دریافت جایزه نوبل از پادشاه گوستاف پنجم سوئد در سال ۱۹۴۵

جایزه نوبل

با انجام اولین بررسی ها و امتحان دارو بر روی انسان ، نتیجه رضایت بخش بود. ولی قبل از رسیدن به یک نتیجه قطعی ، ذخیره دارویشان تمام شد. با این حال قدرت این ماده جدید آشکار شد. در سال ۱۹۴۱ انگلستان در جنگ بود. فلوری رهسپار آمریکا شد و با تشویق او ، سازندگان آمریکایی مقدار زیادی پنی سیلین تولید کردند و به جبهه های جنگ فرستادند و به این وسیله جان عده زیادی نجات پیدا کرد.

فلمینگ دریافت که این ماده برای از میان بردن میکروب ها و جلوگیری از رشد آنها قابل استفاده می باشد. الکساندر فلمینگ با کشف این دارو در سال ۱۹۴۵ موفق به کسب جایزه نوبل گردید و به لقب بهترین خدمتگزار کشور مفتخر شد. فلوری و چین در این جایزه بزرگ با او شریک شدند. چون آنها وی را در رسیدن به این کشف بزرگ همراهی کردند. سرانجام وی در سال ۱۹۵۵ میلادی در لندن چشم از جهان فرو بست.

 


 

Author: میلاد کوتاهی