مجله اینترنتی ژانگولر

تاریخچه عکاسی هوایی

نخستین تجربیات عکاسی هوایی در اوایل تاریخ  این رسانه اتفاق افتاد. نادار در سال ۱۸۵۸ از داخل بالون خود بر فراز پاریس عکاسی کرد. جیمز والاس بلک همین کار را دو سال بعد بر فراز بوستون انجام داد. ادوارد استایکن در طی جنگ جهانی اول عکسهای هوایی شناسایی گرفت و جنبه مستند آن تجربه به متقاعد نمودن او برای رها کردن شیوه صرفا زیباشناختی پیکتوریالیسم کمک کرد.

عکاسی هوایی
عکس هوای از بوستون (جیمز والاس بلک)

ماسورو ، هوانورد ایتالیایی تحت تاثیر فوتوریسم بین سال های ۱۹۳۰ و ۱۹۳۵ مناظر هوایی تهیه کرد که قصد داشت به واسطه آنها «شکل خالص هیجان سرعت» را خلق کند. پس از جنگ جهانی دوم ، ویلیام گارنت ، مناظر هوایی انتزاعی نادری از چشم اندازهای آمریکا تهیه کرد که بعضی از آنها «یادآور توده های خاک» من ری در سال ۱۹۲۰ هستند. عکسهای هوایی امت گاوین در اواخر دهه ۱۹۸۰ با فضایی آخرالزمانی اشاره به ترس فراگیر تباهی و فنا شدن محیط زیست دارند.

عکاسی هوایی
معدن زغال سنگ بوهمیا، جمهوری چک (گاوین امت ۱۹۹۴)

مقاصد

عکاسی هوایی ، خصوصا از زمان تکامل یافتن فیلم مادون قرمز در سال ۱۹۳۵ ، مفیدترین ابزار برای مقاصد علمی بوده است : بررسی های باستان شناسی ، تهیه نقشه ، شناسایی نظامی ، جستجو برای آب یا نفت ، مطالعه الگوهای جنگل کارى و  غیره. عکاسی از فضا که به لحاظ تکنولوژیکی پیشرفته ترین شکل عکاسی هوایی است در سال ۱۹۴۶ آغاز شد. نخستین عکسها از ارتفاع ۸۱ مایلی (۱۳۰ کیلومتری) با دوربین ۳۵ میلی متری که بر روی موشک به نام ژرمن وی_۲ نصب شده بود تهیه شدند.

این موشک توسط ایالات متحده پرتاب شد. در سال ۱۹۵۹ اولین تصویر کره زمین از فراز یک ماهواره گرفته شد. عکسهای زمین که تهیه آنها در طول دهه ۱۹۶۰ در ماموریتهای آپولو ادامه یافت در عکس مشهور «طلوع زمین» به اوج خود رسید. (۲۴ دسامبر سال ۱۹۶۸)

بخوانید  مدرنیسم و عکاسی (Modernism and Photography) نوگرایی در عکاسی
عکاسی هوایی
عکس طلوع زمین ۱۹۶۸

عکسهای فضایی که سریعا در تقویمها ، مجلات ، کتابها و همچنین فیلمهایی نظیر «ادیسه فضایی ۲۰۰۱» استنلی کوبریک (۱۹۶۸) منتشر شدند ، تاثیرات قابل توجهی داشته و تصورات محدود به زمین را به آگاهی جدیدی در مورد کوچکی و انزوای سیاره زمین در پهنه کیهان تبدیل کردند. عکاسی فضایی معاصر توسط ماهواره هایی نظیر اسپات فرانسه (که در سال ۱۹۸۶ پرتاب شد) انجام می گیرد که می تواند تصاویر دیجیتالی اشیایی در اندازه ۳۳ فوت (۱۰ متر) را از فاصله ۵۲۰ مایلی (۸۳۰ کیلومتری) ارسال کند. این تصاویر از راه دور و دقیق ماهواره ای توجهات را به مسائل زیست محیطی نظیر آلودگی هوا که در حال حاضر در مقیاس جهانی مشهود هستند ، معطوف ساخته است.