آدیداس شرکت تجهیزات ورزشی

آدیداس ، شرکتی آلمانی است که به طراحی و تولید لباس و سایر تجهیزات ورزشی می پردازد. برند آدیداس متعلق به هلدینگ آدیداس ای جی (Adidas AG) است که ریبوک ، راکپورت ، و شرکت گلف تیلرمید_آدیداس (Taylor Made_Adidas) نیز به وسیله ی همین هلدینگ اداره می شوند. آدیداس بزرگترین تولید کننده ی البسه ی ورزشی در اروپا و پس از نایک دومین تولید کننده ی این محصولات در جهان است.آدیداس

این شرکت در سال ۱۹۴۸ به وسیله ی آدولف داسلر تاسیس شد. پدر آدولف ، کریستوفر وان ویلهلم ، کارگر یک کارخانه ی تولید کننده ی کفش بود و به همراه خانواده ی خود در شهری در فاصله ی ۲۰ کیلومتری نورنبرگ در ایالات باواریا زندگی می کرد. پسر بزرگ این خانواده و برادر بزرگتر آدولف ، رودولف داسلر ، پس از ترک مدرسه به کارخانه ی پدرش رفت و در کنار او کار کرد.  اما با شروع جنگ جهانی اول رودولف دست از کار کشید و به جنگ رفت.

آدیداس
آدولف داسلر

تاسیس شرکت

پس از بازگشت از جنگ ، وی ابتدا مدیر یک کارخانه ی سرامیک سازی شد و سپس به کسب و کار عمده فروشی چرم پیوست. آدولف نیز که از جنگ جهانی اول به خانه بازگشته بود ، در مغازه ی خشکشویی مادرش شروع به ساختن کفش کرد و موفقیت او باعث شد که برادرش نیز به او بپیوندد و آنها با هم کارخانه ی کفش سازی برادران داسلر را تشکیل دهند.

از آنجا که تامین برق زاده گاه آنها گاهی با مشکلاتی رو به رو می شد ، این دو برادر مجبور بودند با پدال زدن روی دوچرخه ای ، برق مورد نیاز خود را تولید کنند. در سال ۱۹۳۶ و در جریان مسابقات المپیک تابستانی برلین ، آدولف با چمدانی پر از کفشهای تولیدی خود ، از نورنبرگ به برلین رفت و در آنجا از جسی اونز (Jesse Owens) دونده ی سیاه پوست آمریکایی خواست تا آنها را در مسابقات به پا کند. این برای اولین بار بود که شرکتی اسپانسر یک ورزشکار سیاهپوست می شد.

بخوانید  آمازون (Amazon) بزرگترین شرکت خرده فروش آنلاین جهان
آدیداس
جسی اونز

موفقیت در کسب و کار

موفقیت اونز و دریافت ۴ مدال طلا باعث شد که نام کفشهای داسلر بر سر زبانها بیفتد و در خواستهای فراوانی برای خرید این کفشها به برادران داسلر داده شود. کسب و کار برادران داسلر آنقدر رشد کرد که آنها تا پبش از جنگ جهانی دوم سالانه ۲۰۰ هزار جفت کفش می فروختند. اما جنگ جهانی دوم نقطه ی پایان شراکت این دو برادر بود. در جریان حمله آمریکا به آلمان ، سو تفاهم هایی میان آدولف و رودولف پیش آمد که باعث شد آنها کسب و کار خود را از هم جدا کنند. اینگونه بود که آدولف ، آدیداس را تاسیس کرد و رودولف به سراغ تاسیس شرکت پوما رفت. آدیداس و پوما از همان ابتدا رقابت بسیار سختی با یکدیگر داشتند و این رقابت همچنان ادامه دارد.

آدیداس همواره سعی می کند روح طراوت ، شادابی و چابکی را در تمام محصولات خود به کار گیرد. مدیر عامل فعلی آدیداس هربرت هینر (Herbert Hainer) است که فارغ التحصیل رشته ی اقتصاد از دانشگاه لندشات است.