زندگینامه ابو علی سینا

ابو علی سینا یکی از معروفترین دانشمندان ایرانی است که سالها قبل کتابهایش در دانشگاههای اروپایی تدریس می شدند. او فیلسوف ، پزشک ، ریاضی دان و منجم بود.

ابو علی سینا در سال ۳۷۰ هجری قمری در یکی از توابع بخارا به دنیا آمد. مادرش نام او را حسین گذاشت. ابو علی سینا یا ابن سینا ، ملقب به شرف الملک و شیخ الرئیس ، از پنج سالگی شروع به درس خواندن کرد. او در بخارا نزد ابو عبدالله ناتلی منطق و پزشکی را فرا گرفت. هفده ساله بود که نوح بی منصور سامانی را درمان کرد و با این علم موجب شد که کتابخانه سلطنتی در اختیارش قرار گیرد. بیست و دو سالگی پدرش را از دست داد. در همین ایام دولت سامانی رو به انقراض بود و غزنویان بر بخارا دست یافتند.ابو علی سینا

در آن زمان سلطان محمود دانشمندان را به دربار خود فرا می خواند. ابن سینا از این امر سر باز زد و به گرگانج رفت و به خدمت خوارزمشاه علی بن مامون و سپس به خدمت حانشین او مامون بی محمد پیوست و نزد آنان تقرب یافت. پس از آنکه محمود غزنوی بر خوارزم تسلط یافت ، او پنهانی خوارزم را ترک گفت و سپس به فسا و ابیورد و طوس و گرگان رفت. در بزگشت از گرگان ، ابوعبید جرجانی به خدمت او پیوست. ابو علی سینا سفرهای بسیاری کرد تا این که در سال ۴۰۴ هجری قمری به ری رفت. بعد از ۴۰۵ هجری قمری به قزوین و سپس به همدان نزذ شمس الدوله دیلمی رفت و وزیر شمس الدوله دیلمی شد.

بخوانید  جان دالتون (John Dalton) شیمیدان انگلیسی و ارایه نظریه ی اتمی

شاگردان

پس از مرگ شمس الدوله ، جانشین او سما الدوله ، ابن سینا را زندانی کرد. اندکی بعد ، پس از آن که غرامتی را که سما الدوله مقرر کرده بود پرداختند ، از زندان آزاد شد و به اصفهان نزد علا الدوله رفت و در آنجا مورد احترام قرار گرفت و به تدریس و تالیف پرداخت. سرانجام در سفری که با علا الدوله به همدان رفت. بر اثر بیماری قولنج در گذشت.

ابو علی سینا

آرامگاه ابو علی سینا در همدان

ابن سینا با دانشمندان بزرگ دیگری نیز در ارتباط بود. او در خوارزم با ابو ریحان بیرونی ، ابوسهیل مسیحی و ابو نصر عراقی ارتباط داشت. از شاگردان ابن سینا می توان به ابو الحسن بهمنیار ، ابن مرزبان ، ابن زیله ، ابو عبید و معصومی اشاره کرد. از تیز هوشی ابو علی سینا حکایتها نقل کرده اند. اما او از بیان گفتار زشت و سخنان تند نسبت به فضلای معاصر خود و گاهی قدما ترس و واهمه نداشت. تا جایی که در سوال و جوابهای علمی با ابو ریحان سخنان درشتی بر زبان راند.

ابو علی سینا

مجسمه ابو علی سینا در سازمان ملل

آثار

در شرق ، ابن سینا به عنوان فیلسوفی بزرگ و در غرب به عنوان پزشک شهرت دارد. در زمان حیات ، بو علی را کافر می خواندند ، در حالی که وی اولین کسی است که در اسلام کتب جامع و منظم فلسفه نگاشته است. او اولین  دانشمندی است که در ایران بعد از اسلام درباره تعلیم و تربیت آثاری نوشته است. از آثار فلسفی ابو علی سینا می توان به دانشنامه علائی و مبدا و معاد اشاره کرد و نظریات تربیتی او در سه کتاب و به زبان عربی و به نام رساله تدابیر المنازل ، فن سوم از کتاب اول قانون و کتاب شفا آمده اند. کتاب قانون او در حوزه طب است. آرامگاه ابو علی سینا در شهر همدان واقع است.

بخوانید  انریکو فرمی (Enrico Fermi) یکی از بزرگ‌ترین فیزیکدانان هسته‌ای قرن بیستم

 


 

فهرست
logo-samandehi