زندگی نامه شیخ بهایی

بهاءالدین محمد عاملی در ۲۶ ذی الحجه سال ۹۵۳ هجری قمری در جبل عامل لبنان  چشم به جهان گشود. پدرش عزالدین حسین از شاگردان شهید ثانی بود که پس از قتل شهید ثانی تصمیم به ترک وطن گرفت و عازم ایران شد. خاندان شیخ بهایی در قزوین، پایتخت صفوی، مورد توجه و عنایت دربار شاه طهماسب قرار گرفتند و شاه در نکو داشت بهاءالدین و فراهم نمودن اسباب تعلیم و معیشت وی توصیه و سفارش بسیار نمود. با ظهور شاه عباس اول در سال ۹۶۶ هجری قمری و برقراری نظم و امنیت در کشور و تغییر پایتخت از قزوین به اصفهان ، شیخ بهایی به اصفهان فرا خوانده شد. در نیمه اول قرن یازدهم هجری، حوزه علمیه اصفهان از وجود نوادری چون شیخ بهایی ، مجلسی اول، مجلسی دوم، میر داماد، ملا صدرا و میرفندرسکی بهره می برد. از این میان نزدیکترین علمای زمان به شاه عباس، شیخ بهایی بود.

این دانشمند بزرگ در زمینه معماری نیز منشاء آثار گرانقدری شد که عمده ترین آنها عبارتند از:

مسجد امام

ساخت آن در سال ۱۶۱۲ میلادی آغاز شد و در سال ۱۶۱۸ پایان یافت.
گفته می شود طرح بنا و نظارت بر ساختمان را شیخ بهایی بر عهده داشت.
حتی مشکل زاویه بین ضلع جنوبی میدان با قبله را به درایت حل نمود.

بهایی
مسجد امام واقع در میدان نقش جهان، شهر اصفهان

حمام شیخ

از پدیده های معماری دیگر که شیخ  بنا نمود و هنوز آثار ساختمان آن در کنار مسجد جامع اصفهان موجود است، حمام شیخ بهایی است.معروف است که گرمای گلخن حمام را از طریق استفاده از گاز فاضلاب حمام تامین نموده و شمع سوزان زیر دیگ گلخن حمام تا چند دهه قبل روشن بوده است.

بخوانید  فرزاد ناظم مدیر فنی yahoo و شرح زندگینامه و فعالیت های شغلی وی
بهایی
نمای داخلی حمام شیخ

ساعت شاخص اوقات شرعی

این سنگ نشانه در مسجد امام اصفهان قرار دارد.
از جمله آثار به جای مانده از شیخ  است که اوقات شرعی را نشان می دهد.

شهر نجف آباد

طراحی و فکر ایجاد شهر نجف آباد در ۳۰ کیلومتری غرب اصفهان نیز از شیخ بهایی می باشد.این شهر اکنون بعد از حدود ۴۰۰ سال همچنان از نظر اصول شهر سازی و رعایت مسیر معابر و ایجاد محلات، از سایر شهر ها متمایز است.

تقسیم آب زاینده رود معروف به طومار شیخ بهایی

از شگفتی های کارهای شیخ  طومار تقسیم آب زاینده رود است. این چشمه جوشان و مارپیچ از زرد کوه بختیاری تا مرداب گاوخونی را مشروب می سازد و در این راه هشتاد فرسنگی، همواره جیره بلوکات و مزارع مختلف را داده است. وی در پی پیدا کردن راه علاجی برای تقسیم عادلانه این آب، به تنظیم طومار تقسیم آب زاینده رود پرداخت و کل آن را به ۳۳ سهم و ۲۷۵ سهم جزئی تر تقسیم نمود و با طراحی ۱۳ نهر آن را توزیع نمود.

بهایی
رود پر آب زاینده رود

مرگ

شیخ بهایی در دوازدهم شوال سال ۱۰۳۱ قمری در سن ۷۷ سالگی بر اثر بیماری در گذشت. پیکر شیخ به وصیت او و فرمان شاه عباس در مشهد و در جوار امام هشتم به خاک سپرده شد.