مجله اینترنتی ژانگولر

گوگل موتور جستجوگر

سابقه و قدمت گوگل از برند های بزرگ جهان کمتر است. اما برای یافتن اطلاعات در مورد هر برندی ، ابتدا باید سری به این شرکت بزنید. نفوذ و گسترش گوگل آنچنان زیاد بوده که واژه ی google به یکی از واژگان متداول زبان انگلیسی تبدیل شده و گوگل کردن ، مترادف جستجو کردن ، شده است. شکل گیری شرکت به پارکینگ خانه ای در سیلیکون ولی باز می گردد ؛ جایی که دو دانشجوی دکتری به نام های سرگی برین و لری پیج پروژه ای تحقیقاتی را در ژانویه ی ۱۹۹۶ آغاز کردند.

گوگل
سرگی برین و لری پیج

برین و پیج که دانشجویان دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا بودند ، فناوری Page Rank را به وجود آوردند. این فناوری نوعی موتور جستجو گر بود که بر اساس لینک وبسایتهای مختلف ، میزان اهمیت آنها را اندازه گیری می کرد. این شرکت که در ابتدا با نام بک راب (Back Rub) شناخته می شد ، در ۱۵ سپتامبر ۱۹۹۷ دامین google.com را ثبت و این شرکت در چهارم سپتامبر سال ۱۹۹۸ ثبت شد. گوگل در ۱۹ آگوست ۲۰۰۴ وارد بازار سهام شد و اریک اشمیت به عنوان مدیر عامل این شرکت آغاز به کار کرد.گوگل

خدمات متنوع

موفقیت چشمگیر و مستمر  این شرکت باعث شد تا بیشتر کارمندان قدیمی آن میلیونر شوند. شرکت که کار خود را از یک پارکینگ کوچک آغاز کرده ، امروزه یکی از بزرگترین شرکت های جهان است که سازمان مرکزی آن در کالیفرنیا با نام Googleplex شناخته می شود. سازمان شرکت فضایی دوستانه و غیر رسمی دارد و کارمندان این شرکت موظف هستند هر روز ۲۰ در صد از زمان خود را به انجام تفریحات و کارهای مورد علاقه ی خود بگذرانند.

بخوانید  پراکتراندگمبل (Procter & Gamble) برخواسته از شمع سازی و صابون سازی

گوگل امروزه خدمات بسیار متنوعی را به کاربران اینترنتی ارائه می دهد که از میان آنها می توان به بخش اخبار ، ویدئو ، نقشه ، ترجمه ، ایمیل (Gmail) ، کتاب ، بازی ، عکس ، و خرید اشاره کرد. اما بازوی پولساز گوگل که این شرکت را به شرکتی با درآمد چند میلیاردی تبدیل کرده ، گوگل ادسنس (Adsense) است. گوگل ادسنس یک برنامه ی تبلیغاتی است که بر اساس آن دارندگان سایتها می توانند با ثبت نام در این برنامه ، تبلیغات متنی ، تصویری و یا ویدئویی را برای سایت خود فعال کنند. مدیریت در آمد حاصل از این تبلیغات ، به وسیله گوگل انجام می گیرد.

گوگل
خدمات گوگل

بازار موبایل

نوآوری های مستمر گوگل ، این شرکت را به بزرگترین شرکت در بازار تبلیغات آنلاین تبدیل کرده است. سرویس ایمیل (Gmail) برای اولین بار به کاربران یک گیگابایت حجم رایگان ارائه داد. گوگل کروم ، سیستم عامل اندروید و شبکه ی گوگل پلاس از سایر نوآوریهای گوگل هستند. این برند برای ورود به بازار موبایل ، شرکت موتورولا را خریداری کرد.

علاوه بر موتورولا ، شرکتهای دیگری را نیز خریداری کرد که امروز ، با نام های جدید شناخته می شود. به عنوان مثال ، Grand Central پس از مالکیت این شرکت به Google voice تغییر نام داد. اما مطمئنا موفقترین خرید شرکت ، توتیوب بوده که توجه بسیاری از کاربران در سرتاسر جهان را به خود جلب کرده است. این شرکت به مسئولیت اجتماعی خود نیز توجه خاصی داشته و google.org با هدف حفظ انرژی های تجدیدناپذیر ، دسترسی راحت تر به خدمات بهداشتی و کاهش فقر در جهان شکل گرفته است.

بخوانید  اپل (Apple) شرکتی معروف به تولید سخت‌افزارهای نوین و دارای طراحی صحیح